Під час розрахунків громадянам краще відмовлятися від банкнот з отворами та іншими пошкодженнями
Національний банк попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Адже йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників.
Чому банки могли пошкодити банкноти?
Ураховуючи проведення воєнних (бойових) дій чи їх можливу загрозу, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, банки у разі неможливості вивезти готівку мають здійснити її пошкодження, щоб привести банкноти в неплатіжний стан.
Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (відрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.
На сьогодні до Національного банку надійшли на дослідження від банків вилучені з обігу навмисно пошкоджені банкноти гривні з трьома-чотирма просвердленими отворами. Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.
Чому це може стосуватися особисто вас?
Національний банк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти – пофарбовані, розрізані або з отворами – не потрібно приймати під час готівкових розрахунків.
Адже ці банкноти – перестали бути платіжним засобом. Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
Крім того, Національний банк звернув увагу банків на необхідність вжити додаткові заходи, спрямовані на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків (зокрема через ПТКС чи банкомати з функцією приймання готівки) та убезпечення громадян від імовірності їхнього використання злочинцями під час готівкових розрахунків.
Національний банк просить громадян та бізнес бути пильними та звертає увагу на можливий ризик втрати коштів у разі отримання під час розрахунків пошкоджених банкнот (з отворами, розрізаних та пофарбованих).
Що робити з пошкодженими банкнотами?
НБУ рекомендує не піддаватися на провокації та використовувати під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності.
У разі виникнення сумніву громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.
Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про вилучення з обігу таких банкнот інформуються правоохоронні органи, які здійснюватимуть відповідні розслідування.
Національний банк вкотре рекомендує українцям віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.
Від самого початку війни безготівкова платіжна інфраструктура працює в Україні повноцінно та безперебійно за умови доступності зв’язку. Кошти громадян на рахунках доступні їм цілодобово та сім днів на тиждень.
За інформацією Національного банку Украіни
-
14:07Знання рятують життя: класи безпеки відкривають на Черкащині
Черкаська ОВА спільно з обласною ДСНС розширює географію «Класів безпеки» в регіоні. Від початку року ще 9 таких класів запрацювали в закладах освіти. Про це…
14:07 -
10:45Втрата чутливості – погана новина: як проживати різні емоції під час війни
https://youtu.be/eIIkkYjNVa0 Споживання антидепресантів в Україні 2022 року досягло свого пікового значення, а близько 300 мільйонів гривень щомісяця українці витрачають на заспокійливі засоби з НЕдоведеною ефективністю…
10:45 -
10:22Укрпошта презентувала поштовий блок «Не забудемо! Не пробачимо! Буча. Ірпінь. Гостомель»
31 березня Укрпошта ввела в обіг новий поштовий блок «Не забудемо! Не пробачимо! Буча. Ірпінь. Гостомель», присвячений містам-героям Київщини і їхнім нескореним жителям, які одними…
10:22 -
10:17Три нові освітні серіали для державних службовців презентують на Дія.Цифрова освіта
На платформі Дія.Цифрова освіта з’являться три нові освітні серіали для державних службовців. Серія освітніх серіалів покликана навчити ефективно взаємодіяти в команді та розуміти кризові ситуації.…
10:17 -
09:57Черкащан запрошують долучатися до акції «Єдина Україна»
Вивчай історію разом з нами. Міністерство молоді та спорту України розпочинає Всеукраїнську акцію «Єдина Україна». Онлайн-проект покликаний поглибити знання з історії України, розповісти маловідомі факти…
09:57 -
09:52Синоптики розповіли, якої погоди очікувати на наступному тижні
В атмосфері виникла цікава синоптична ситуація. Тож, розраховувати на комфортну, теплу та суху погоду у найближчий тиждень не варто. Дорога циклонам у наш регіон відкрита.…
09:52 -
09:36В Україні створять Координаційний центр з психічного здоров’я
Через повномасштабну війну росії проти України, зросла кількість українців, які потребують професійної допомоги у сфері охорони психічного здоров’я. Мова йде як про військовослужбовців та ветеранів,…
09:36 -
09:15Уряд запускає грантові програми для ветеранів у межах єРобота
Ветерани та члени їхніх родин зможуть отримати гранти на запуск власної справи в будь-якій сфері. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кабінет Міністрів України на…
09:15 -
09:08Загальні бойові втрати противника станом на 31 березня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 до 31 березня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 173360 (+460) осіб ліквідовано…
09:08 -
09:06400 днів нашої оборони від повномасштабної агресії – це колосальний шлях, – Зеленський
https://youtu.be/ovebKvJT0kE Бажаю здоровʼя, шановні українці! Чотириста днів... Чотириста днів нашої оборони від повномасштабної агресії. Це колосальний шлях, який ми пройшли. Всі разом – кожен і…
09:06 -
17:40«Мова – наша зброя», – Ігор Табурець на зустрічі з освітянами Черкащини
Черкащина першою в Україні ухвалила комплексну програму розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя області. Мовні здобутки регіону та результати упровадження програми…
17:40 -
16:40Пункти незламності на Черкащині змінюють режим роботи (ОНОВЛЕНО)
Режим роботи пунктів незламності в області змінено. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - На сьогодні на Черкащині створено 195 пунктів незламності, –…
16:40