Під час розрахунків громадянам краще відмовлятися від банкнот з отворами та іншими пошкодженнями
Національний банк попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Адже йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників.
Чому банки могли пошкодити банкноти?
Ураховуючи проведення воєнних (бойових) дій чи їх можливу загрозу, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, банки у разі неможливості вивезти готівку мають здійснити її пошкодження, щоб привести банкноти в неплатіжний стан.
Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (відрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.
На сьогодні до Національного банку надійшли на дослідження від банків вилучені з обігу навмисно пошкоджені банкноти гривні з трьома-чотирма просвердленими отворами. Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.
Чому це може стосуватися особисто вас?
Національний банк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти – пофарбовані, розрізані або з отворами – не потрібно приймати під час готівкових розрахунків.
Адже ці банкноти – перестали бути платіжним засобом. Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
Крім того, Національний банк звернув увагу банків на необхідність вжити додаткові заходи, спрямовані на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків (зокрема через ПТКС чи банкомати з функцією приймання готівки) та убезпечення громадян від імовірності їхнього використання злочинцями під час готівкових розрахунків.
Національний банк просить громадян та бізнес бути пильними та звертає увагу на можливий ризик втрати коштів у разі отримання під час розрахунків пошкоджених банкнот (з отворами, розрізаних та пофарбованих).
Що робити з пошкодженими банкнотами?
НБУ рекомендує не піддаватися на провокації та використовувати під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності.
У разі виникнення сумніву громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.
Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про вилучення з обігу таких банкнот інформуються правоохоронні органи, які здійснюватимуть відповідні розслідування.
Національний банк вкотре рекомендує українцям віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.
Від самого початку війни безготівкова платіжна інфраструктура працює в Україні повноцінно та безперебійно за умови доступності зв’язку. Кошти громадян на рахунках доступні їм цілодобово та сім днів на тиждень.
За інформацією Національного банку Украіни
-
13:54З початку 2025 року 549 агрогосподарств отримали 2,3 млрд грн за програмою «Доступні кредити 5-7-9»
З початку 2025 року 549 господарств, які беруть участь у державній програмі «Доступні кредити 5-7-9», профінансовано на 2,3 млрд грн. У тому числі, 491 господарство…
13:54 -
13:06У Черкаській ОВА підбили проміжні підсумки виконання Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук спільно з начальником Черкаської обласної військової адміністрації Ігорем Табурцем, народними депутатами Андрієм Стріхарським та Олегом Бондаренком,…
13:06 -
12:20Мінветеранів і відповідальний бізнес разом посилять турботу про дітей полеглих Захисників та Захисниць
Щодня Україна втрачає своїх Героїв. Разом із цими втратами зростає кількість дітей, які залишаються без одного або обох батьків. Щоб забезпечити цим дітям необхідну допомогу,…
12:20 -
11:50Ветеранська політика: в ОВА призначили керівника профільного управління
Управління з питань ветеранської політики Черкаської ОВА очолив Володимир Прядко. Представив його керівникам структурних підрозділів адміністрації очільник Черкащини Ігор Табурець. - Цей напрям потребує уваги…
11:50 -
11:27Уряд затвердив порядок виплат грошової компенсації вартості бейбі-бокса
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, розробленої Мінсоцполітики, батьки можуть і надалі отримувати одноразові виплати замість натуральної допомоги. - Перші місяці після народження дитини –…
11:27 -
11:14Як знайти найближчий Хаб цифрової освіти
На платформі Дія.Освіта запрацювала оновлена інтерактивна мапа Хабів цифрової освіти. Відтепер ви можете швидко знайти найближчий хаб, щоб розвинути потрібні цифрові навички. Це безоплатні навчальні офлайн-простори, де…
11:14 -
10:14Як ОСББ та ЖБК стати енергонезалежними: програми підтримки від держави
ОСББ та ЖБК можуть стати енергонезалежними, встановивши сонячні станції чи теплові насоси з допомогою держави. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського…
10:14 -
09:28Педагоги з мінімальною зарплатою отримають «вчительську тисячу» додатково до неї
Виплата доплати за роботу в несприятливих умовах праці («вчительська тисяча») не призведе до зменшення доплати до мінімальної заробітної плати, яку отримують ці вчителі. Нагадаємо, що…
09:28 -
09:20Україна повертає додому своїх: ще трьох черкащан визволили з полону
Найочікуванішу звістку отримали три родини з Черкащини. Їхніх рідних визволили з ворожого полону. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У межах нового обміну полоненими…
09:20 -
08:57Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 6 лютого
З тривогами через ворожі БпЛА минула і ця ніч в області. Особливо гучно було на Уманщині. За попередніми даними, наші оборонці знищили 6 "шахедів" у…
08:57 -
08:30Загальні бойові втрати ворога станом на 6 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 06.02.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 845310 (+1240) осіб,танків ‒ 9965 (+18) од,бойових броньованих машин ‒ 20737 (+16)…
08:30 -
08:24Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Щойно підписав указ, який надає чинності рішенню РНБО за підсумками засідання, яке відбулось напередодні. Все детально опрацьовано. Будуть продовжені всі…
08:24