Під час розрахунків громадянам краще відмовлятися від банкнот з отворами та іншими пошкодженнями
Національний банк попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Адже йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників.
Чому банки могли пошкодити банкноти?
Ураховуючи проведення воєнних (бойових) дій чи їх можливу загрозу, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, банки у разі неможливості вивезти готівку мають здійснити її пошкодження, щоб привести банкноти в неплатіжний стан.
Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (відрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.
На сьогодні до Національного банку надійшли на дослідження від банків вилучені з обігу навмисно пошкоджені банкноти гривні з трьома-чотирма просвердленими отворами. Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.
Чому це може стосуватися особисто вас?
Національний банк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти – пофарбовані, розрізані або з отворами – не потрібно приймати під час готівкових розрахунків.
Адже ці банкноти – перестали бути платіжним засобом. Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
Крім того, Національний банк звернув увагу банків на необхідність вжити додаткові заходи, спрямовані на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків (зокрема через ПТКС чи банкомати з функцією приймання готівки) та убезпечення громадян від імовірності їхнього використання злочинцями під час готівкових розрахунків.
Національний банк просить громадян та бізнес бути пильними та звертає увагу на можливий ризик втрати коштів у разі отримання під час розрахунків пошкоджених банкнот (з отворами, розрізаних та пофарбованих).
Що робити з пошкодженими банкнотами?
НБУ рекомендує не піддаватися на провокації та використовувати під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності.
У разі виникнення сумніву громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.
Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про вилучення з обігу таких банкнот інформуються правоохоронні органи, які здійснюватимуть відповідні розслідування.
Національний банк вкотре рекомендує українцям віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.
Від самого початку війни безготівкова платіжна інфраструктура працює в Україні повноцінно та безперебійно за умови доступності зв’язку. Кошти громадян на рахунках доступні їм цілодобово та сім днів на тиждень.
За інформацією Національного банку Украіни
-
10:35В Армія+ з’явиться національна програма підтримки військових «Плюси»
Міноборони запрошує бізнеси та громадські організації приєднатись до національної програми підтримки військових «Плюси». Вона передбачає надання військовослужбовцям швидкого та зручного доступу до низки товарів і…
10:35 -
10:25«Доступні кредити 5-7-9%»-2024: підприємці отримали понад 65 тисяч пільгових кредитів
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 614 пільгових кредитів на загальну суму 2,3 млрд грн. Про…
10:25 -
09:38Понад 600 черкащан задекларували мільйонні статки
Доходи у понад мільйон гривень за минулий рік задекларували 604 жителі області. Про це інформують в ГУ ДПС Черкащини. Загальна сума таких доходів перевищила 2,5…
09:38 -
09:20Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 19 листопада
Майже дев'ять годин поспіль Черкащина була на тривозі. В області працювали сили ППО. За цей час наші оборонці знищили 13 "шахедів". Про це інформує начальник…
09:20 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Сьогодні – на фронті. Зараз – Куп’янськ. Вже був у Покровську. У наших бригадах. Привітав хлопців, дівчат – наших воїнів…
09:20 -
09:14Комунальні послуги та мобільний зв’язок: на що українці витрачають перший кешбек від держави
П’ята частина українців, які в кінці жовтня отримали Національний кешбек за вересень, вже витратили його. Про це інформують у міністерстві економіки України. Приблизно половина користувачів…
09:14 -
09:11Загальні бойові втрати ворога станом на 19 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 19.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 724050 (+1610) осіб,танків ‒ 9382 (+17) од,бойових броньованих машин ‒ 19092 (+33)…
09:11 -
19:19«Діалог влади та бізнесу»: на черговій зустрічі обговорять кадровий потенціал
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” продовжує діяти на Черкащині. Нова онлайн-зустріч відбудеться вже цього четверга, 21 листопада, о 14.30. – Запрошую підприємців області на…
19:19 -
15:59Оновлені адреси у чергах графіків погодинних вимкнень
Через атаку на енергетичну інфраструктуру 17 листопада, на Черкащині запроваджено графіки погодинних відключень. Оновлені графіки, що діють з 1 жовтня 2024 року, залишатимуться чинними до…
15:59 -
15:34На Черкащині очікується погіршення погодніх умов
На початку робочого тижня південний антициклон поки що стримує натиск масштабного атлантичного циклону. Про це інформують в Черкаському обласному центрі з гідрометеорології. До середини тижня…
15:34 -
14:20Мінцифра розпочинає тиждень цифрової грамотності
18 листопада починаємо тиждень цифрової грамотності — щорічну кампанію з перевірки та покращення цифрових навичок українців. Цьогоріч перевіряємо, як добре ви знаєте кібергігієну. Долучитися до…
14:20 -
14:00Черкащина: надходження земельного податку перевищили мільярд гривень
Аграрний сектор Черкащини продовжує демонструвати стійкість та розвиток. В.о. начальника ГУ ДПС у Черкаській області Володимир Жаврід наводить дані про надходження земельного податку. Так, за…
14:00