Під час розрахунків громадянам краще відмовлятися від банкнот з отворами та іншими пошкодженнями
Національний банк попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Адже йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників.
Чому банки могли пошкодити банкноти?
Ураховуючи проведення воєнних (бойових) дій чи їх можливу загрозу, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, банки у разі неможливості вивезти готівку мають здійснити її пошкодження, щоб привести банкноти в неплатіжний стан.
Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (відрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.
На сьогодні до Національного банку надійшли на дослідження від банків вилучені з обігу навмисно пошкоджені банкноти гривні з трьома-чотирма просвердленими отворами. Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.
Чому це може стосуватися особисто вас?
Національний банк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти – пофарбовані, розрізані або з отворами – не потрібно приймати під час готівкових розрахунків.
Адже ці банкноти – перестали бути платіжним засобом. Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
Крім того, Національний банк звернув увагу банків на необхідність вжити додаткові заходи, спрямовані на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків (зокрема через ПТКС чи банкомати з функцією приймання готівки) та убезпечення громадян від імовірності їхнього використання злочинцями під час готівкових розрахунків.
Національний банк просить громадян та бізнес бути пильними та звертає увагу на можливий ризик втрати коштів у разі отримання під час розрахунків пошкоджених банкнот (з отворами, розрізаних та пофарбованих).
Що робити з пошкодженими банкнотами?
НБУ рекомендує не піддаватися на провокації та використовувати під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності.
У разі виникнення сумніву громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.
Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про вилучення з обігу таких банкнот інформуються правоохоронні органи, які здійснюватимуть відповідні розслідування.
Національний банк вкотре рекомендує українцям віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.
Від самого початку війни безготівкова платіжна інфраструктура працює в Україні повноцінно та безперебійно за умови доступності зв’язку. Кошти громадян на рахунках доступні їм цілодобово та сім днів на тиждень.
За інформацією Національного банку Украіни
-
16:27Збалансований та оптимальний: Черкащина з бюджетом-2025
Обсяг обласного бюджету на рівні минулого року. Зокрема, 2,7 млрд грн. З них 85% власні доходи, 15% – субвенції та дотації з державного бюджету. Про…
16:27 -
16:26Вилов риби у 2025 році: старт аукціонів
Суб’єкти господарювання зможуть взяти участь в аукціонах на промисловий вилов риби. Вони розпочнуться 23 грудня. Про це повідомляють у департаменті агропромислового розвитку Черкаської ОВА. На…
16:26 -
16:17Відповідь на агресію: від Черкащини оборонцям передали черговий транш допомоги
Шість автомобілів кільком черкаським підрозділам і теплий одяг для ДФТГ. Це черговий транш допомоги захисникам і захисницям України від Черкащини. Про це повідомив начальник ОВА…
16:17 -
16:09У Кривому Розі бригади, які допомагали місту відновити теплопостачання, завершили роботу
Протягом трьох тижнів у Кривому Розі працювали 19 додаткових команд, які прибули із Київської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Закарпатської та Хмельницької…
16:09 -
14:30Зроблено в Україні: Покупці вітчизняної техніки та обладнання вперше отримають 15% компенсації її вартості
Міністерство економіки спрямувало понад 10 млн грн на часткову компенсацію (15%) вартості (без ПДВ) українських техніки та обладнання, придбаних від 22 жовтня до 1 грудня.…
14:30 -
14:22Уряд виділив додатково 400 млн грн на придбання житла ветеранам
Уряд виділив додатково 400 млн грн на придбання житла ветеранам у 2024 році, - повідомила міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова. - Додаткові кошти…
14:22 -
14:08Виставка “Різдвяна” в Художньому музеї Черкас
У Черкаському художньому музеї відкрили виставку "Різдвяна", на якій щороку демонструють роботи митців Черкащини до зимових свят. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони…
14:08 -
14:06Із початку року в Україні проведено 467 органних трансплантацій
Черкаський клінічний онкологічний центр серед лідерів за кількістю трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. Про це повідомляється в Міністерстві охорони здоров’я України. Щороку близько 5 000 людей…
14:06 -
13:32Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
У Черкаській області, за попередній тиждень з 16 по 22 грудня захворіли 4 547 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Про це повідомляє Черкаський обласний…
13:32 -
11:55За 2024 рік грантову допомогу на розвиток садів та теплиць отримали 111 агровиробників на суму 477,2 млн грн
З початку 2024 року грантову допомогу на розвиток садів та теплиць від Уряду отримали 111 агровиробників. Загальна сума грантів склала 477,2 млн грн. З них…
11:55 -
11:02МЗС додатково спростило отримання консульских послуг для українців за кордоном
Кабінет Міністрів України ухвалив розроблену МЗС постанову «Про реалізацію експериментального проєкту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами осіб, які…
11:02 -
10:21Друга стратегічна сесія з відновлення та розвитку макрорегіонів відбулася на Черкащині
На Черкащині відбулася друга стратегічна сесія з відновлення та розвитку макрорегіонів. Свої напрацювання та стан стратегічного планування презентували наша область, а також Вінниччина та Житомирщина.…
10:21