«Звісно, можеш!»: в Україні впроваджується національна кампанія з гендерної рівності
18 вересня у світі відзначають Міжнародний день рівної оплати праці (Equal Pay Day). Цей день є символом тривалої боротьби за рівну оплату за роботу рівної цінності, а також уособлює новий етап на шляху подолання дискримінації жінок на ринку праці.
Чому рівні економічні можливості для чоловіків та жінок – це важливо?
Розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками — не вигадка. В Україні до повномасштабного російського вторгнення за даними Держстату за 2021 рік різниця в оплаті праці між жінками та чоловіками становила 18,6%. На практиці це означає, що жінкам доводиться працювати більше, щоб отримувати стільки ж, скільки чоловіки — в середньому за життя це 6,5 років додаткової праці.
У 2015 році розрив між зарплатами чоловіків та жінок в Україні становив 26% і до 2021 року значно скоротився. Сьогодні Україна є лідеркою за показником залучення жінок до професійних і технічних сфер. Втім, лише 15% компаній належать жінкам, і тільки в 17,7% бізнесів жінки обіймають керівні посади. Україна також є на першому місці за показником залучення дівчат до навчання в закладах середньої та вищої освіти, проте гендерний розрив все ще залишається в таких спеціальностях, як педагогіка, ІТ, сільське господарство тощо. При цьому високий рівень залученості до навчання не дає гарантії, що жінки в обраній сфері не отримуватимуть менше.
Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року ускладнило економічне становище жінок: вони частіше стали виконувати роль голови домогосподарства, повністю брати на себе обов’язки з догляду за дітьми, займатися волонтерством тощо. Така добровільна чи вимушена необхідність поєднувати велику кількість різних ролей часто призводить до часткової або повної втрати роботи та доходів.
– Навіть війною не можна виправдовувати нерівність. Навпаки, воюючи за справедливість, Україна має бути її прикладом в усьому. Насамперед щодо своїх громадян і їхнього добробуту. Наші жінки мають право на гідну оплату праці і в мирний час, і в час оборони. Тож ми не припиняємо й не відкладаємо це завдання – зменшити розрив у оплаті між жінками та чоловіками, – зазначила Олена Зеленська, Перша леді України.
З метою економічного уповноваження жінок 15 вересня 2023 року Уряд ухвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів на 2023-2025 роки. Мета — до 2030 року досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6%.
– Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці містить дуже чіткий набір інструментів для посилення ролі жінок на ринку праці. Ми працюємо і над змінами до трудового законодавства, наприклад, легалізацію надомної чи дистанційної роботи. І також впроваджуємо програми для підтримки жіночих бізнесів. Вони можуть отримати гранти за програмою «Власна справа», гранти для ветеранок та дружин ветеранів, а також до пів мільйона можуть отримати дружини полеглих захисників. Діє програма «Створюй!» — це до 15 тисяч доларів для власниць чи керівниць виробництв. Доступні програми з навчання та перенавчання. Наприклад, ваучери чи програми, які ми запускаємо спільно з партнерами. Такі кроки в першу чергу сприятимуть стійкості економіки. Адже як показують підрахунки McKinsey Global Institute, якби жінки були залучені до ринку праці, так само як і чоловіки, глобальний ВВП впродовж 2015-2025 років виріс би на 26%, – зазначила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко.
– Один із важливих кроків, які ми здійснюємо для подолання гендерного розриву в оплаті праці, — розробка нового Трудового кодексу. Його ухвалення надасть жінкам додаткові опції для професійної реалізації та посилить захист їхніх прав. Зокрема, в кодексі буде законодавчо закріплено принцип однакової оплати праці жінок та чоловіків за працю рівної цінності, врегульовано правовий захист працюючих жінок виключно в рамках позитивної дискримінації, що сприятиме підвищенню їх конкурентоздатності на ринку праці. Окрім того, будуть розширені можливості для жінок працювати на умовах гнучкого режиму робочого часу, надомної або дистанційної роботи, надаються додаткові гарантії працівницям, що вигодовують дитину. Вони самостійно прийматимуть рішення щодо залучення до роботи у нічний час або направлення їх у відрядження. Щоб кожна жінка могла максимально реалізувати свій потенціал, — зазначила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.
З 18 вересня Міністерство економіки спільно з ООН Жінки та за підтримки Офісу першої леді та уряду Швеції розпочинають втілення національної інформаційної кампанії «Звісно, зможеш!». Її мета — сприяти подоланню гендерних стереотипів щодо професійного розвитку жінок, привернути увагу до проблеми гендерного розриву в оплаті праці між чоловіками і жінками, а також закликати до спільних зусиль щодо підтримки професійної реалізації жінок та їх рівного представлення в будь-якій сфері.
– Незважаючи на те, що Україна через агресію Росії переживає один із найскладніших періодів у своїй історії, просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок залишається серед пріоритетних. Зменшення гендерного розриву в оплаті праці є ключовою частиною цих зусиль. Тільки якщо жінки отримуватимуть таку ж оплату за роботу рівної цінності, як і чоловіки, ми зможемо досягти справжньої рівності. Тоді жінки зможуть повною мірою сприяти опору та відновленню країни, — зазначила Сабін Фрейзер Гюнеш, представниця ООН «Жінки в Україні». – За допомогою комунікаційної кампанії «Звісно, зможеш!» ми прагнемо підвищити обізнаність громадськості щодо розриву в оплаті праці жінок та чоловіків, а також показати, що уряд, бізнес та громадянське суспільство повинні працювати разом над вирішенням цієї проблеми. Ми пишаємося тісною співпрацею з Міністерством економіки та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики над подоланням гендерного розриву в оплаті праці. Ми також сподіваємося на продовження тісної співпраці з приватним сектором, особливо з тими компаніями, які вже взяли на себе зобов’язання щодо просування гендерної рівності, підписавши Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та приєднавшись до «Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення в Україні».
Деталі про кампанію «Звісно, зможеш!»:
Facebook: https://www.facebook.com/youcan.in.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/youcan.in.ua
За інформацією Міністерства економіки України
-
08:48Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 3 травня
На Черкащині тривоги лунали з ночі. Утім минулось без наслідків завдяки нашим оборонцям. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. За словами очільника області, в…
08:48 -
16:13Дрони, РЕБи: від Черкащини передали на фронт нове оснащення
Чергову допомогу для оборонців передали в межах обласної Програми територіальної оборони. Цього разу забезпечили 93 окрему механізовану бригаду «Холодний Яр» та 110-ту окрему механізовану бригаду…
16:13 -
15:22Діалог влади та бізнесу: як цифрові сервіси змінюють доступ до пільг
Упровадження електронних документів для пільгового проїзду. Цьому питанню присвятили нову зустріч у межах платформи „Діалог влади та бізнесу“. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку…
15:22 -
14:41Доступні кредити 5-7-9%: Уряд перерахував 1,9 млрд грн для компенсації за програмою
Держава продовжує своєчасно виконувати зобов’язання перед банками, які кредитують бізнес за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Уряд перерахував чергові 1,9 млрд грн на компенсацію відсоткових ставок,…
14:41 -
14:04Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене майно: розʼяснення від Мін’юсту
Унаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців опинилися у складній життєвій ситуації — їхнє житло було зруйноване або суттєво пошкоджене. Водночас держава запровадила механізми, які дозволяють…
14:04 -
11:03145 жінок розпочали навчання за новими професіями у межах проєкту з перекваліфікації
Українські компанії дедалі активніше підтримують експериментальний проєкт Державної служби зайнятості, який сприяє залученню жінок до професій, де традиційно переважали чоловіки. Ініціатива має на меті не…
11:03 -
10:39Skills Alliance: нові можливості для українців
Skills Alliance for Ukraine, створений у межах Міжнародної конференції з відновлення України, сьогодні об’єднує понад 70 держав, міжнародних організацій, фінансових інституцій та бізнес-партнерів. Члени Альянсу…
10:39 -
10:31Початок травня принесе дощі та коливання температури
У перші дні травня Черкащина зазнала впливу арктичного повітря, а з 3 травня очікується суттєве потепління і поява грозових осередків. Про це інформує начальник обласного…
10:31 -
09:16До 30-річчя «Трахтемирова»: у Черкасах презентували нову експозицію
Виставку «Трахтемирівщина очима митця» відкрили в обласному краєзнавчому музеї Черкас. Її приурочили до 30-річчя створення заповідника. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони культурної…
09:16 -
09:06Для молоді, бізнесу, медіа та ГО: черкащан запрошують на форум взаємодії та розвитку
XI Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку проходитиме з 21 по 31 травня 2025 року. Захід об’єднає молодь, громади, представників влади, бізнесу, громадських організацій та медіа…
09:06 -
09:00Звернення Президента України
https://youtu.be/PjFWE5XoloQ Бажаю здоров’я, шановні українці! Сьогодні були доповіді нашої урядової команди щодо економічного партнерства зі Сполученими Штатами Америки – угода є, підписана, буде спрямована на…
09:00 -
08:48Загальні бойові втрати противника станом на 2 травня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 2.05.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 954 300 (+1 110) осіб; танків ‒ 10 741 (+9) од;…
08:48