Як пандемія COVID-19 впливає на психічне здоров’я людини
Реакція на пандемію COVID-19 з боку психічної системи людини є цілком нормальною. До наслідків впливу пандемії на людину відносять депресію, тривожність, безсоння, психічні розлади, невпевненість, фрустрацію, неконтрольований страх.
Неконтрольований страх – одна із найбільш поширених реакцій на пандемію. Кілька досліджень вже свідчать, що ті люди, хто переніс коронавірус, можуть мати постійний страх за своє здоров’я, страх інфікувати інших, зокрема членів родини. Ті, хто вже перехворів, більш вразливі до прояву страху та занепокоєння навіть через кілька місяців після хвороби. Деякі дослідження також говорять, що особливо йдеться про жінок, які мають дітей та хвилюються за їхнє життя.
Підвищена тривожність, зокрема, через карантин може спричинити відчуття невпевненості у майбутньому, страх перед іншими інфекціями, подальшу депресію та посттравматичний стрес.
Розчарування, нудьга та самотність. Соціальна ізоляція та фрустрація пов’язані із карантином, зменшенням соціальних контактів та втратою щоденних звичок. Це все може стати причиною поганого фізичного та психічного благополуччя людини. Доведено, що тривалі періоди соціальної ізоляції та самотність можуть стати також причиною депресії, суїцидальної поведінки та мати негативні наслідки для психічного благополуччя.
Водночас, це не вичерпний перелік реакцій на пандемію, а лише найбільш поширені стани та реакції.
Всесвітня організація охорони здоров’я надає низку рекомендацій для піклування про психічне здоров’я:
Користуйтесь порадами офіційних органів влади. Слідкуйте на надійними джерелами інформації. Це можуть бути офіційні канали МОЗ (Telegram/Facebook чи сайт) або місцевих органів влади.
Не полишайте щоденні заняття та справи. Йдеться про дотримання розпорядку дня або створення нового: лягайте та прокидайтесь в однаковий час, дотримуйтесь особистої гігієни, їжте здорову їжу, займайтесь спортом, знайдіть час на відпочинок та хобі.
Мінімізуйте споживання кількості новин. Спробуйте зменшити кількість переглядів та прочитань новин, які викликають у вас тривогу. Шукайте найновішу інформацію один-два рази на день, якщо потрібно.
Якщо не маєте змоги підтримувати соціальні контакти в умовах карантину, регулярно зв’язуйтесь із родичами та друзями по телефону чи в онлайн-каналах.
Не вживайте алкоголь і наркотики. Пам’ятайте, безпечної дози не існує, а алкоголь та наркотики не є способом боротьби із нудьгою та страхом. Так само вони не можуть захистити вас від вірусу, а навпаки можуть лише погіршити результати лікування, якщо ви раптом інфікуєтесь.
Зверніть увагу на те, скільки часу проводити перед екраном гаджетів щодня. Переконайтесь, що робите регулярні перерви.
Не присвячуйте багато часу відеоіграм. Дотримуйтесь балансу із онлайн та офлайн-розвагами.
Використовуйте соцмережі для отримання позитивних новин. Повідомляйте про дезінформацію, якщо раптом десь її бачите.
Допомагайте іншим. До прикладу, якщо ви можете допомогти літнім людям купити продукти, щоб не наражати їх на ризик інфікуватись, зробіть це.
Будьте добрим, не дискримінуйте людей через свої страхи щодо поширення COVID-19. Також не дискримінуйте медиків, їм зараз якомога більше потрібна наша подяка та вдячність.
-
15:09На Черкащині через грип і ГРВІ деякі школи перейшли на онлайн
На дистанційне навчання на сьогодні перейшли 39 шкіл області. У 43 закладах - окремі класи. Про це повідомляють в управлінні освіти і науки Черкаської ОВА. …
15:09 -
14:59Перші гранти в 2025 році на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства отримали агровиробники
Першу грантову допомогу в 2025 році отримали 4 агровиробники на суму 28 млн грн. Кошти передбачені на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства. Загалом із початку…
14:59 -
14:33Стратегічна сесія-2025: розвиток громад, туризму й інфраструктури
Стратегічні напрями розвитку громад Черкащини та Вінниччини, формування пріоритетів, проєктний менеджмент, розширення можливостей співробітництва. Про це йшлось на стратегічній сесії в Умані. Захід організувала Асоціація…
14:33 -
13:12Черкащанка Анна Гиря стала чемпіонкою Європи зі змішаних єдиноборств
Чемпіонат Європи зі змішаних єдиноборств ММА пройшов з 14 по 23 лютого 2025 року у Белграді (Сербія). Про це повідомляється в Управлінні у справах сім'ї,…
13:12 -
13:00На Черкащині назвали науковців, які отримуватимуть обласну премію
Десять молодих науковців Черкащини цьогоріч отримуватимуть обласну премію за вагомі наукові здобутки при проведенні фундаментальних і прикладних наукових досліджень та успішні дослідження. Про це інформують…
13:00 -
12:47Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
У Черкаській області за попередній тиждень, із 17 до 23 лютого, на ГРВІ, включно з COVID-19, захворіли 9 061 особа. Питома вага дітей серед загальної…
12:47 -
12:44Президент і перша леді разом з іноземними лідерами вшанували пам’ять загиблих воїнів
Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська вшанували пам’ять загиблих захисників і захисниць України біля Народного меморіалу національної пам’яті в Києві. У церемонії…
12:44 -
10:54На Всеукраїнському турнірі «Сильні України» зібралося понад 300 ветеранів та військових
Всеукраїнський турнір для ветеранів війни «Сильні України» розпочав свій сезон і цим самим продовжує календар сезону ветеранського спорту 2025 року. Змагання об’єднали понад 300 ветеранів…
10:54 -
10:31Як залишатися онлайн навіть без світла — дізнайтеся в новому освітньому серіалі від Дія.Освіта
У новому серіалі від Дія.Освіта дивіться, як завжди тримати зв’язок із рідними, стежити за новинами та отримувати сповіщення про повітряну тривогу завдяки під’єднаному вдома інтернету…
10:31 -
09:53Право на безпечне дитинство: що робить Україна для захисту дітей під час війни
Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович взяла участь у міжнародному форумі «Три роки, безліч доль: на захисті свободи та майбутнього українських дітей» у Вільнюсі. Захід…
09:53 -
09:30Три роки незламності: Черкащина вшановує Героїв
Пам’ятні заходи відбулись на Соборній площі в Черкасах. У спільній хвилині мовчання, шани та честі присутні згадали полеглих Героїв, тих, завдяки кому Україна вистояла, хто…
09:30 -
09:22Загальні бойові втрати ворога станом на 24 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 24.02.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 868230 (+1050) осіб, танків ‒ 10177 (+9) од, бойових броньованих машин…
09:22