В Україні вперше проведуть всеукраїнське дослідження щодо поширеності COVID-19
За координації Центру громадського здоров’я в Україні вперше буде проведено дослідження для визначення відсотку людей серед загального населення, які мають антитіла до коронавірусу-збуднику COVID-19. 7 червня 2021 року стартує його польовий етап.
На сьогодні в Україні є лише епізодична інформація щодо кількості людей, які мають антитіла до коронавірусу, що спричиняє COVID-19. Такі дані публікують лабораторні мережі та дослідники. Але досі досліджувалися лише люди, які самі прийшли на аналіз, або ж медичні працівники. Мета нового дослідження — отримати дані, що репрезентують все населення України, незалежно від того, чи був діагноз встановлений раніше.
У Черкаській області для проведення сероепідеміологічного дослідження обрали:
Звенигородський р-н | смт Стеблів |
Золотоніський р-н | м. Золотоноша |
с. Кедина Гора, с-ще Снігурівка | |
Уманський р-н | м. Умань |
м. Христинівка | |
с. Вільшана-Слобідка | |
с. Коржова | |
с. Максимівка | |
с. Нове Місто | |
с. Половинчик | |
с-ще Забіляни | |
Черкаський р-н | м. Канів – |
м. Черкаси | |
с. Григорівка, с. Луковиця, с. Трахтемирів | |
с. Литвинець | |
с. Лозівок, с. Єлизаветівка | |
с. Пшеничники, с. Бучак, с. Глинча, с. Іваньків, с. Трощин |
Які етапи і активності передбачаються
Дослідження буде проведено в усіх областях України. Учасників оберуть у такий спосіб, щоби вони рівноцінно презентували населення України і не було ніяких перекосів (наприклад, переважання міського населення, певної вікової, соціальної групи або статі тощо).
Усього буде залучено майже 9 тисяч людей з усієї України. Учасники дослідження будуть обрані випадковим чином, а участь є добровільною та анонімною. Долучитися до дослідження за власним бажанням, на жаль, не можна. Люди, які вже отримали щеплення, також будуть виключені із дослідження.
Дослідження передбачає забір зразків крові з вени з подальшим визначенням антитіл класу IgG до коронавірусу SARS-CoV-2 як ознаки перенесеної раніше інфекції, а також проведення опитування безпосередньо у домогосподарствах. Забір крові та опитування будуть проводитися мобільними бригадами, сформованими регіональними командами дослідження.
Аналіз відповідей на запитання в комбінації з результатами лабораторних досліджень дозволить отримати відповіді на актуальні запитання, зокрема такі:
- Скільки людей насправді перехворіло на COVID-19 за перший рік пандемії?
- Чи потрапили ці люди до лікарів та до офіційної статистики?
- Чи знають вони самі, що хворіли?
- Наскільки охоплене лабораторними аналізами населення України?
- Яка поведінка або інші особливості пов’язані із ризиком зараження?
Початок роботи мобільних бригад, відбору зразків крові та опитування планується на тиждень 7 червня 2021 року. Польовий етап дослідження триватиме у різних регіонах протягом 4-6 тижнів залежно від розміру та швидкості набору вибірки.
Що означає виявлення антитіл до SARS-CoV-2
Люди, у яких візьмуть зразки крові, зможуть отримати результат аналізу щодо наявності або відсутності антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19.
Наявність антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19, вказує на те, що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. У рамках дослідження не виявлятимуть нові активні випадки COVID-19, учасникам дослідження не встановлюватимуть діагноз COVID-19, не призначатимуть самоізоляцію або інші обмеження.
Важливо розуміти, що виявлення антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19, не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2. На сьогодні невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються. Виявлення антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19, не має бути підставою для відмови від вакцинації.
Де і як будуть використані результати
Такі дослідження рекомендовані ВООЗ. Багато країн світу провели їх у 2020 році, а деякі планують повторно цього року. Дослідження рекомендовано проводити після проходження піку захворюваності, але вони є корисними на будь-якому етапі пандемії.
Дослідження в Україні проводить Міністерство охорони здоров’я за дорученням Ради національної безпеки та оборони. На Центр громадського здоров’я покладено координацію дослідження на всіх його етапах.
Партнери дослідження — Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка, Центр соціальних експертиз імені Юрія Саєнка, Товариство Червоного Хреста України та Медична лабораторія «Діла». До проведення дослідження також залучені департаменти охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій, заклади охорони здоров’я та окремі медичні працівники.
Фінансують проведення дослідження Світовий банк та Товариство Червоного Хреста України.
Результати дослідження будуть використані Радою національної безпеки та оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’я та іншими державними установами і громадськими організаціями для визначення реальних масштабів поширення COVID-19. Це сприятиме раціональному плануванню подальших протиепідемічних і профілактичних заходів.
-
10:03За січень платники Черкащини спрямували до зведеного бюджету на 712 млн грн більше, ніж торік
За січень 2025 року платники Черкаської області до бюджетів усіх рівнів сплатили 2 667,5 млн грн податків, зборів та платежів. Порівняно з фактом січня…
10:03 -
09:52Програма «Кусаноне»: громади Черкащини навчали, як залучати ресурси
Як подати заявку для участі у програмі «Кусаноне», які зміни та новації. Для сотні фахівців територіальних громад, районних державних адміністрацій, а також представників закладів охорони…
09:52 -
09:22Як бізнесу отримати кредит від держави на придбання енергообладнання?
Український бізнес може отримати кредит від держави на придбання енергообладнання. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського й Уряду, спрямованої на допомогу…
09:22 -
08:25Загальні бойові втрати ворога станом на 5 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.02.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 844070 (+1140) осіб,танків ‒ 9947 (+9) од,бойових броньованих машин ‒ 20721 (+12)…
08:25 -
08:22Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Провів сьогодні РНБО. Урядовці – прем’єр-міністр Шмигаль, перша віцепрем’єр Свириденко – доповіли щодо програм підтримки наших людей – громадян України…
08:22 -
08:19Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 5 лютого
Ніч в області минула з тривогами в усіх районах. Про це інформує очільник Черкащини Ігор Табурець. У цей час по ворожих повітряних цілях працювали сили…
08:19 -
16:21Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про дотримання норм законодавства у сфері ринкового нагляду та регулювання цін.…
16:21 -
16:01“Кожна дитина має право на родину”: як на Черкащині підтримують сиріт і переселенців
Щомісяця в області 20 дітей набувають статусу сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Начальниця служби у справах дітей Оксана Покатілова зазначає, що основне завдання держави…
16:01 -
15:53Діагностика та лікування: в обласному онкоцентрі розповіли про рівень захворюваності на рак на Черкащині
Смертей від онкології на Черкащині стало менше. Втім кількість захворювань зросла. Торік в Україні на рак захворіли 110 тисяч осіб, із них 5 300 —…
15:53 -
15:47Митців запрошують долучитися до благодійного аукціону
На Черкащині готуються до благодійного онлайн-аукціону «Перемога за Україною!». Його вже втретє організовує Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони…
15:47 -
15:31Доступна медицина для ветеранів: більше безоплатних послуг
Мінветеранів та МОЗ запускають експериментальний проєкт, який розширює перелік безоплатних послуг первинної медичної допомоги для ветеранів війни. Кабінет Міністрів України ухвалив відповідну постанову. Що зміниться?…
15:31 -
15:23У вільному доступі: дізнавайтеся історію Черкащини у видання «Краєзнавство»
Новий номер наукового видання журналу «Краєзнавство», який присвячений 70-річчю утворення Черкаської області, з’явився у вільному доступі. Про це інформують в управлінні культури та охорони культурної…
15:23