Комп’ютерна томографія при COVID-19: відповідає очільниця обласного управління охорони здоров’я
Начальниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова розповідає, коли доцільно робити комп’ютерну томографію, які є протипоказання та чи ефективний цей спосіб для діагностування COVID-19.
– Останнім часом все більше черкащан намагаються самостійно звертатися до діагностичних кабінетів задля проведення комп’ютерної томографії легень, вбачаючи в цьому “точний” спосіб визначення наявності в них коронавірусу та своєрідну “панацею” від невизначеності. При цьому вони не звертаються першочергово за направленням та допомогою до свого сімейного лікаря, а призначають собі комп’ютерну томографію самостійно. Хоча направлення на проведення КТ має надати лікар первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр.
Не варто самостійно звертатися до діагностичних кабінетів – державних чи приватних, адже якщо ви дійсно маєте COVID-19, то наражаєте на небезпеку не лише себе, а й оточуючих – персонал та пацієнтів. Крім цього, за умови, якщо в подальшому у вас виявлять коронавірус та доведеться знову проходити КТ, ви вкотре отримаєте чергову дозу рентгенівського опромінення, яке в рази вище при проведенні рентгенівського проведення.
Комп’ютерна томографія не проводиться для первинної діагностики COVID-19. Єдиний метод діагностики – тестування. Навіть якщо у пацієнта наявні зміни на знімку, це не завжди може свідчити про наявність коронавірусу. Вони можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами, зокрема, грипом.
Робити КТ рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання, наприклад, задишку, низьку сатурацію чи наявність супутньої патології. У будь-якому разі направлення на КТ чи рентген має надавати лікар.
Також пацієнт не може самостійно визначати, що в нього наявні зміни, помітивши тіні на знімку, та призначаючи собі антибіотики, бо їх при схожих симптомах приймав знайомий чи родич. Самолікування – є недопустимим.
Відповідальність за обстеження КТ несе безпосередньо лікар, який присутній на зміні. Не лаборант, який проводить обстеження. Лікар-рентгенолог має написати висновок та поставити свій підпис, після чого направляє пацієнта до його сімейного лікаря. Вже далі, інтерпретуючи дані по КТ сімейний лікар призначає необхідне лікування.
Водночас КТ, справді, найточніше виявляє зміни в легенях, що можуть бути спричинені як коронавірусом, так й іншими захворюваннями. Зміни, що показує КТ можуть не бути помітними під час рентгену.
Коли лікар направив на КТ:
Перед проходженням пацієнт має попередити про:
вагітність;
період лактації;
наявність психічних захворювань (у тому числі клаустрофобію);
гіперкінез (надмірну рухову активність);
перевищення граничної допустимої ваги для апарата (понад 200 кг);
алергічні реакції на медичні препарати;
захворювання щитоподібної залози.
КТ з контрастом не рекомендовано пацієнтам з:
алергічними реакціями на контрастний препарат;
важкою формою цукрового діабету;
нирковою недостатністю;
патологіями щитоподібної залози;
мієломною хворобою.
-
08:54Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! Щойно говорив з Президентом Фінляндії – дуже продуктивна розмова, наші відносини завжди змістовні. Я хочу подякувати Президенту Стуббу, всій Фінляндії за підтримку України,…
08:54 -
09:18Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 30 березня
Знову тривожна ніч на Черкащині. Через ворожі дрони в нашому небі. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У межах нашої території силами та…
09:18 -
09:01Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 29 березня
Під час нічних тривог наші оборонці збили в небі над Черкащиною 3 ворожі БпЛА. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Минулось без…
09:01 -
16:16В області збільшують кількість точок доступу до адміністративних послуг
Адміністративні послуги стають ближчими. «Мобільну валізу» для ЦНАП придбала Корсунь-Шевченківська громада. А в Чорнобаївській – створили віддалене місце адміністратора. Про це інформують у департаменті регіонального…
16:16 -
15:46Цифрові лідери Черкащини: нові можливості для розвитку громад
Освітній онлайн-захід для лідерів цифрової трансформації місцевих громад відбувся на Черкащині. Увагу зосередили на використанні нових можливостей порталу «Дія. Цифрова громада» та методиці визначення рівня…
15:46 -
15:25З 1 квітня на водоймах країни стартує нерестова заборона на вилов риби
Задля забезпечення комфортних репродуктивних умов для водних мешканців з 1 квітня 2025 року на переважній більшості рибогосподарських водних об’єктів України розпочинається щорічна весняно-літня нерестова заборона…
15:25 -
14:39Діалог бізнесу і влади на Черкащині: кадри, дуальна освіта і практика
Зустріч представників влади, бізнесу та закладів профтехосвіти відбулась за ініціативи Черкаської ОВА. Участь у ній взяли як офлайн, так і онлайн-учасники. Ключова тема — підготовка…
14:39 -
13:39Як військовим та їхнім родинам діяти в разі порушення прав
Міністерство оборони України продовжує системну роботу із захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей. Грошові виплати, направлення на військово-лікарську комісію, доступ до медичної допомоги, право…
13:39 -
13:19«Новий друг» у соцмережах, який пропонує підзаробити: як рф вербує дітей
З початку повномасштабного вторгнення рф активно використовує інформаційні технології для маніпуляції свідомістю українських громадян, зокрема дітей. Через соціальні мережі та месенджери окупанти вербують неповнолітніх, втягуючи…
13:19 -
11:40Прозорість і підзвітність: моніторинг публічних закупівель проводять в області
На Черкащині триває моніторинг публічних закупівель, оголошених через систему Prozorro. Його здійснюють у межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 21 по 28…
11:40 -
09:53Доступність освіти: як на Черкащині забезпечують це право для дітей із тимчасово окупованих територій
Понад 9,7 тис. дітей-переселенців здобувають освіту в закладах області. Про це йшлося на профільній нараді в ОВА під головуванням заступника очільника області Олександра Шамрая. Як…
09:53 -
09:49єОселя – це інвестиції в економіку: кожна вкладена гривня повертається 2,6 гривнями
Урядова програма пільгового іпотечного кредитування єОселя забезпечує українців доступним житлом та стимулює додаткове зростання економіки. єОселя має один з найбільших мультиплікаційний ефект серед всіх програм…
09:49