1,6 млрд євро на підтримку українського бізнесу: ЄС оголосив конкурс заявок в межах Ukraine Investment Framework
Керівна рада Ukraine Investment Framework 7 березня оголосила конкурс заявок для операцій з опосередкованого кредитування мікро-, малих і середніх підприємств через банки. Конкурс спрямований на розширення доступу до фінансування, зокрема, для бізнесів у регіонах, які зазнали наслідків війни, а також компаній, заснованих ВПО, ветеранами та іншими групами, що постраждали від війни. Додатково передбачена підтримка заходів із розмінування.
Загальна максимальна сума конкурсу становить 1,6 млрд євро, з яких 1,4 млрд євро у вигляді кредитних гарантій та ще 200 мільйонів євро – гранти та технічна допомога.
– Новий конкурс для банківського сектору в рамках UIF – це важливий крок у спрямуванні інвестицій саме в приватний сектор. Ми прагнемо створити умови, за яких малі та середні підприємства, що забезпечують близько 80% робочих місць в Україні, отримають ширший доступ до необхідного фінансування. Особливий акцент – на підтримці підприємств, що працюють у постраждалих регіонах, працевлаштовують ветеранів, внутрішньо переміщених осіб та представників вразливих груп. Важливо не лише стабілізувати економіку, а й створити умови для її сталого зростання, в тому числі за рахунок розвитку малого та середнього бізнесу, – зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Програма допомагає малому та середньому бізнесу отримати фінансування, зменшуючи ризики для банків. Завдяки цьому підприємці можуть отримати кредити з меншими вимогами до застави, що особливо важливо для розвитку їхньої справи.
Основні умови конкурсу:
- щонайменше 50% фінансування — для бізнесів у постраждалих регіонах, компаній ВПО, ветеранів або тих, хто наймає людей з цих груп;
- щонайменше 75% фінансування передбачено для МСП і 25% для МСП+, відповідно до пріоритетів конкурсу;
- додаткова підтримка — для підприємств, що займаються розмінуванням;
- щонайменше 50% коштів — на капітальні інвестиції;
- чим більше фінансування для підтримки вразливих категорій, тим вищий рівень гарантійного покриття може отримати банк;
- до 60 % грантів передбачено на бізнес-проєкти, які поєднують модернізацію виробництва, енергетичну безпеку та підтримку підприємств, постраждалих від війни.
У межах оголошеного конкурсу міжнародні фінансові організації (МФО) наразі формують свої пропозиції для подачі на фінансування. Після цього вони будуть затверджені Єврокомісією та урядом України. Очікується, що нове фінансування для українського бізнесу буде доступним у другій половині цього року.
На даний момент бізнеси можуть звертатися до банків-партнерів, щоб подати заявку на фінансування, яке стане можливим після затвердження поданих ініціатив.
На сьогодні вже понад 15 банків-партнерів працюють у межах UIF, зокрема ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Райффайзен Банк, Укрсиббанк, Кредобанк та Банк Львів. Перелік банків може розширюватися.
Щоб ознайомитися з повним переліком банків-партнерів та поточними програмами фінансування для МСП у межах Ukraine Investment Framework, українським підприємствам рекомендується переглянути посібник із залучення фінансування, який містить детальну інформацію про доступні програми від українських банків у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.
Крім того, Керівна рада UIF схвалила вісім нових інвестиційних програм для підтримки економіки України. Вони були подані в межах першого етапу конкурсу на фінансування від UIF, який оголосили у вересні 2024 року.
– Це проєкти в стратегічних для держави галузях, зокрема спрямовані на відбудову та компенсацію зруйнованого житла, відновлення муніципальної інфраструктури, модернізацію лікарень, реконструкцію енергомереж, розвиток відновлювальної енергетики, транспортної логістики та промисловості. Для нас дуже потрібно зараз реалізувати критично важливі для держави ініціативи, підтримувати бізнес, а також максимально зменшувати ризики для інвесторів через механізми Ukraine Investment Framework, – зазначив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.
Реалізація цих інвестиційних програм буде здійснюватися партнерами, зокрема:
- Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР);
- банком розвитку Ради Європи (CEB);
- Польським банком розвитку (BGK);
- Чеським банком розвитку (NRB);
- Словацьким експортно-імпортним банком (Eximbanka);
- Світовим банком – Міжнародним банком реконструкції та розвитку (IBRD).
Довідково:
Ukraine Investment Framework (UIF) – це інвестиційний механізм, створений для підтримки економічного відновлення та модернізації України. Його загальний бюджет становить 9,3 млрд євро. Основна мета цієї програми – мобілізувати інвестиції в українську економіку для відновлення, реконструкції та модернізації країни. У вересні 2024 року Європейська комісія оголосила перший конкурс заявок у межах Ukraine Investment Framework з метою залучення інвестицій у її відновлення та розвиток.
*Очікується, що список банків-партнерів UIF буде розширюватися
За інформацією Міністерства економіки України
-
13:49Дізнатись розмір субсидії на оренду житла для ВПО можна за допомогою спеціального калькулятора
Щоб зробити субсидію на оренду житла для ВПО ще більш доступною та зручною, Міністерство соціальної політики України у співпраці з платформою ЛУН запустили калькулятор для…
13:49 -
13:43Гранти для молоді: 34 млн грн на започаткування власної справи отримають 237 молодих підприємців
Ще 28 українців віком до 25 років стали переможцями молодіжного складника грантової програми «Власна Справа» за результатами шостої хвилі 2025 року. Вони отримають 4 млн…
13:43 -
12:22Ігор Табурець про ситуацію в області на 6 травня
Від ранку Черкащина була під ворожим обстрілом. По цілях противника працювали сили та засоби ППО. У межах Черкащини знищено 10 БпЛА. Про це інформує начальник…
12:22 -
11:20Армія відновлення: з початку року видано вже 47 тис. направлень
У межах проєкту «Армія відновлення» з початку року було видано 47 тис. направлень для тимчасово безробітних українців та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На оплату їхньої праці…
11:20 -
11:12Бізнес отримав майже 200 млн грн на облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
Державна служба зайнятості виплатила 197 млн грн 2400 роботодавцям, які облаштували робочі місця для людей з інвалідністю. Завдяки такій допомозі вдалося створити комфортні умови праці…
11:12 -
10:41Циклонічна погода з дощами панує на Черкащині
За інформацією Черкаського обласного гідрометцентру, на території області з 5 травня спостерігають вплив атмосферних фронтів із заходу. Це спричинило зниження денної температури з 26–28° до…
10:41 -
09:2611,4 млрд грн податків надійшло до зведеного бюджету від платників Черкащини
Платники Черкаської області сплатили до бюджетів усіх рівнів за січень-квітень цього року 11,4 млрд грн податків, зборів та платежів. Про це інформують в ГУ ДПС…
09:26 -
09:08Які обстеження безоплатні у сімейного лікаря?
Підписавши декларацію з лікарем, кожен українець отримує доступ до гарантованого пакету безоплатних медичних послуг. Адже гроші за медичне обслуговування заплатить держава. Що саме входить у…
09:08 -
09:05Загальні бойові втрати противника станом на 6 травня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 6.05.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 959 500 (+1 430) осіб; танків ‒ 10 766 (+3)…
09:05 -
17:00Команда з Черкас – у фіналі “Ігор ветеранів”
Команда ветеранів МСК «Дніпро» здобула перемогу у відбірковому етапі всеукраїнських змагань «Ігри ветеранів». Про це повідомляють в управлінні з питань ветеранської політики Черкаської ОВА. Відбірковий…
17:00 -
16:33Через людську недбалість: в області ліквідовують пожежі в екосистемах
На Черкащині за добу вигоріло понад 35 гектарів. Про це інформують у ГУ ДСНС у Черкаській області. Рятувальники понад 20 разів гасили пожежі в екосистемах,…
16:33 -
15:50єОселя: Від початку дії програми українці отримали кредити на житло на 27,4 млрд грн
У 2025 році з моменту відновлення роботи реєстрів вже 1 851 українська родина скористалася програмою доступної іпотеки єОселя та отримала кредити на житло на понад…
15:50