«Жива» підтримка: Вікторія Шепіль про психосоціальні послуги на Черкащині

Доступність та повсюдність психосоціальних послуг. В області розвивають екосистему сервісів та послуг з покращення ментального здоров’я. Про заплановане в наступному році з утілення на Черкащині Всеукраїнської кампанії «Ти як?» розповіла Вікторія Шепіль.

Напрацювання області з розбудови на місцях екосистеми Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» відзначили на зустрічі першої леді України Олени Зеленської із представниками регіонів, відповідальними за впровадження Програми. Здобуте планують розширювати та масштабувати.

– Забезпечити доступність та повсюдність психосоціальних послуг – було нашим основним завданням у 2023 році, – зауважила Вікторія Шепіль. – За цей рік ми зробили багато, і приємно, що нашу спільну роботу відзначили на всеукраїнському рівні. Адже за будь-яким хорошим результатом стоїть клопітка робота великої ком’юніті-спільноти професійних, небайдужих та відданих своїй справі людей.

Зокрема, цьогоріч в області задля оперативного прийняття рішень створили робочу групу з питань ментального здоров’я, здійснили оцінку потреб населення регіону, як отримувачів, так і надавачів послуг у сфері ментального здоров’я.

Також залучили до навчань медичних фахівців первинної медичної ланки Черкащини до навчанні за програмою ВООЗ mhGAP. Це дасть змогу наблизити професійну психологічну допомогу на рівні сімейних лікарів. Підвищували свою компетенцію й освітяни. Понад 2,5 тисяч працівників освіти долучилися до навчань. Пів тисячі працівників органів місцевого самоврядування також взяли участь у тренінгах з підвищення навичок у галузі ментального здоров’я.

– Цього року ми об’єднували зусилля державного сектору та неурядових організацій задля спільної мети – допомогти тим, хто найбільше потребує підтримки, – наголосила регіональна координаторка програми. – Нам вдалося втілити пріоритетні проєкти у сфері ментального здоров’я для  ветеранів та ветеранок, переміщених осіб, дітей, осіб з інвалідністю. Нам важливо долати стигматизацію щодо сфери психічного здоров’я шляхом просвітництва, психоедукації та комунікаційної кампанії через ЗМІ.

На наступний рік в регіоні планують сфокусувати увагу на створенні мережі Центрів ментального здоров’я, просторів, хабів з психологічної підтримки ветеранів.

– На майбутнє маємо чимало амбітних проектів, – підсумувала Вікторія Шепіль. – Зокрема реалізація проєкту «Психолог у кожній громаді», створення «гарячої лінії» психологічної допомоги. Також зосереджуватимемо увагу на психосоціальній підтримці підлітків та молоді через діджіталізацію та ще багато цікавого.

Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олена Зеленська забезпечує Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за експертного партнерства та підтримки World Health Organization Ukraine (WHO). Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ. Керівницєю Координаційного центру підтримки цивільного населення при Черкаській ОВА є перша заступниця очільника Наталія Кравченко.

Стрічка новин