В Україні запустили загальнонаціональну кампанію «Зроби крок. Чуйність перемагає насильство»
За участю першої леді України Олени Зеленської та віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної відбувся запуск загальнонаціональної кампанії «Зроби крок. Чуйність перемагає насильство». Її старт приурочено до міжнародної акції «16 днів активізму проти насильства», яку проводять щороку в усьому світі з 25 листопада до 10 грудня. З цієї нагоди в Українському домі відбулася презентація інтерактивної інсталяції та панельна дискусія щодо домашнього насильства під час війни.
У заході також узяли участь: міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко, урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, представник UNFPA в Україні Массімо Діана, Посол Франції в Україні Гаель Вейсьєр, директорка державного закладу «Центр психологічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України Ксенія Возніцина, радник – посланник міністра (Посольство Великої Британії в Україні) Білал Захід; громадська діячка, членкиня правління ГО «Група активної реабілітації», голова правління спілки «Ліга сильних», консультантка з питань безбар’єрності Superhumans.Center Уляна Пчолкіна. Модерувала дискусію ведуча та громадська діячка Маша Єфросиніна.
«Усі ми живемо зараз новинами з фронту, повідомленнями про обстріли, про постраждалих від російської агресії. І часто поза увагою залишаються інші повідомлення, за якими теж – драми й трагедії. Що десь син побив батька, онучка – стареньку бабусю. Або що в Одесі серед вулиці чоловік побив дружину на очах у маленького сина під час прогулянки. Отже, поки країна бореться зі спільним агресором, дуже багато внутрішніх, родинних агресорів продовжують свої напади», – розповіла у виступі Олена Зеленська.
За її словами, за цей рік Національна поліція прийняла майже 244 тисячі повідомлень про домашнє насильство. Це на 8% менше, ніж у 2021-му – останньому році до російського нападу.
«Жодна статистика не рахує такі «тихі» види насильства, як психологічне, – коли не побили, але принизили, довели до сліз, до стресу, до самогубства. Або економічне – коли не можеш піти від аб’юзера, бо фінансово залежиш – у коштах, у їжі, у житлі», – сказала вона.
Але головною проблемою домашнього насильства перша леді назвала поширений у суспільстві віктімблеймінг – звинувачення жертви, пошук виправдань для насильника.
«Як на мене, звинувачувати жертву – це те ж саме, що виправдовувати ґвалтівника. Це те саме сумнозвісне «ходила в короткій спідниці», яким у радянські часи намагалися применшити відповідальність ґвалтівника під час розгляду сексуальних злочинів. І ось тепер побачте паралель: агресор, що напав на Україну, ментальний нащадок радянської системи, у своїй пропаганді також постійно знаходить всілякі виправдання нападу. Мовляв, довели. Ми як суспільство розуміємо: не може бути виправдань збройній агресії щодо країни. Але коли ж кожен у наші країні зрозуміє, що так само не може бути виправдання чоловікові, який побив дружину, батькам, які калічать дитину, дітям, які знущаються з немічних старших родичів?» – зазначила перша леді.
Головна ідея кампанії «Зроби крок. Чуйність перемагає насильство» в тому, щоб закріпити в людей розуміння, що насильство є неприйнятним, і далі формувати небайдуже суспільство, готове реагувати на випадки насильства, робити маленькі кроки, на яких наголошено у назві заходу.
Ідея про маленькі кроки також стала основою інтерактивної інсталяції. Вона містить головоломку, у якій приховані певні повідомлення – підказки, як діяти у випадку насильства. Крім того, учасники та учасниці залишають на інсталяції іменну наліпку як символ підтримки боротьби з насильством.
Кампанія відбувається з ініціативи Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та за сприяння дружини Президента України у співпраці з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики та за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA).
«Розв’язавши повномасштабну війну, Росія намагається знищити не лише наші міста й будинки. Вони прагнуть зруйнувати нас ментально, психологічно. Постійні стреси, втрата роботи, розлука з близькими – часто громадянам важко самотужки впоратися з усім цим, що може перерости в домашнє насильство. Кампанія має на меті показати, що є шлях зцілення, кроки, які може зробити кожен, щоб допомогти у ситуації насильства або зробити так, щоб такого насильства уникнути. Об’єднана нація небайдужих людей – це про нас», – зазначила Ольга Стефанішина.
Учасники панельної дискусії обговорили, як повномасштабне вторгнення змінило виклики, пов’язані з домашнім насильством, та як із ними справляються відповідні органи. Говорили й про те, як вчасно розпізнати насильство, правильно реагувати й допомагати постраждалим. Особливу увагу також приділити питанню, як розвивати небайдуже та інклюзивне суспільство, свідоме до травм війни.
«Говорити про насильство щодо себе чи щодо близьких не соромно. Це відповідально. Боротися з домашнім агресором – те саме, що боротися з тим, хто напав на твою країну, твій дім», – резюмувала Олена Зеленська.
Після офіційного відкриття інтерактивна інсталяція, присвячена протидії насильству, буде встановлена в ТЦ «Гулівер» у Києві. З 28 листопада до 2 грудня її зможуть відвідати всі охочі. Крім того, 4 грудня заплановане відкриття інсталяції у Дніпрі, а 8 грудня – у Львові. Закликаємо українців та українок долучатися до кампанії «Зроби крок. Чуйність перемагає насильство», бути чуйними одне до одного та зробити крок.
-
11:46В обласному центрі триває ліквідація наслідків нічних ворожих атак
У Черкасах ліквідують наслідки дронових атак. Вибуховою хвилею тут пошкоджено, зокрема, житлову інфраструктуру: багатоповерхівку та кілька приватних будинків. Про це повідомляє начальник ОВА Ігор Табурець. …
11:46 -
07:30Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 25 січня (ОНОВЛЕНО)
Цієї ночі ворог атакував Черкащину ударними дронами. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Під прицілом була критична інфраструктура, - зауважив він. -…
07:30 -
16:36Нова система оцінювання: експертні команди розглянули понад 14 тисяч справ
Впровадження нової системи експертних команд оцінювання повсякденного функціонування стало важливим кроком у створенні прозорої та людиноорієнтованої моделі оцінювання функціонування людей. Вона спрямована на мінімізацію бюрократії…
16:36 -
15:44Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради. З емоціями і не завжди конструктивом, усе ж засідання нарешті відбулось. Передовсім дякую депутатам за кожне виважене «рішення ухвалено». Зокрема, за програми,…
15:44 -
14:32Три нових договори міжмуніципального співробітництва уклали на Черкащині
Територіальні громади області продовжують налагоджувати міжмуніципальне співробітництво. З початку року ще три нових співробітництва започаткували на Черкащині між громадами. Про це інформують у департаменті регіонального…
14:32 -
14:01Власна справа: 15 000 українців зможуть взяти гранти на розвиток свого бізнесу у 2025 році
Ще 93 українці стали переможцями програми «Власна Cправа» за підсумками двадцять шостої, фінальної у 2024 році, хвилі. Вони отримають гранти на старт або розширення бізнесу…
14:01 -
13:28Підприємці отримали 43 298 кредитів на 138,4 млрд грн гарантованих державою на портфельній основі, з них у 2024 – 10 323 кредити на 35,5 млрд грн
У межах підтримки мікро, малого та середнього бізнесу в Україні з початку використання інструменту державних гарантій на портфельній основі з грудня 2020 року видано 43 298…
13:28 -
13:08Незабаром у Дії з’являться нові електронні послуги для ветеранів та родин загиблих
Відсьогодні Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали бета-тестування електронної послуги з отримання через Портал Дія статусів: особи з інвалідністю…
13:08 -
13:01“Зимова єПідтримка” через Укрпошту: хто може подати заявку на допомогу до кінця лютого 2025 року
Уряд вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 р. № 952, розширивши список категорій громадян, які можуть отримати допомогу від держави…
13:01 -
10:58Діалог влади та бізнесу: легалізація праці та електронні послуги
Регіональна платформа “Діалог влади та бізнесу” продовжує роботу в Черкаській ОВА. Цього разу основними темами обговорення стали легалізація зайнятості та можливості електронних сервісів Пенсійного фонду…
10:58 -
10:27На Черкащині презентували маршрути послуг ментального здоров’я
Єдина екосистема – доступні послуги. У 7 пілотних територіальних громадах Черкащини представили «Маршрути послуг з ментального здоров’я у громаді». Такий інструмент з наближення послуг ментального…
10:27 -
10:16Прозорість і підзвітність: моніторинг публічних закупівель триває в області
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, моніторять на Черкащині. Проводять цю роботу в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 17 січня по…
10:16