Психологічна допомога дітям: де її отримати
Діти — одна з найвразливіших до впливу війни категорій. Тож розповідаємо, де можна отримати безоплатні послуги з охорони ментального здоровʼя неповнолітніх українців.
Найперша і найважливіша підтримка для дитини — її батьки. Але більшість із нас не є фахівцями з питань ментального здоровʼя. Допомогти можуть спеціальні ресурси, що містять професійні поради на цю тему. Наприклад, на сайті howareu.com можна знайти інформацію про те, як допомогти своїй дитині у питаннях її психоемоційного стану. Це ігри, практики для дітей і дорослих, методички з ментального здоровʼя, контакти фахівців. Перевірені поради щодо ментального здоровʼя є також на сторінках Ти як? та UNICEF Ukraine.
Куди звернутися по професійну допомогу
Якщо батьківської підтримки і технік самодопомоги виявляється замало, варто звернутися по допомогу професіоналів. Надання безоплатної психологічної та психіатричної допомоги дітям у межах Програми медгарантій (ПМГ) передбачено, головним чином, такими пакетами:
- Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.
- Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах.
- Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами.
Також психологічні та психіатричні послуги є складовою й інших пакетів ПМГ.
Тож, щоб отримати послуги з охорони психічного здоровʼя дитини, найперше можна звернутися до педіатра. Понад 4650 лікарів-педіатрів пройшли курс навчання за програмою mhGAP «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP».
Якщо лікар вашої дитини пройшов відповідну підготовку, він зможе за вашою згодою провести скринінг наявності психічних розладів та оцінку психічного стану, дати поради щодо збереження ментального здоровʼя та за потреби скерує до вузького спеціаліста. Якщо ж ваш педіатр немає відповідної підготовки — попросіть його скерувати вас до фахівця, який може надати необхідні вашій дитині послуги.
Також — у разі потреби — ви можете самостійно звернутися до дитячого психіатра. Для цього не потрібно направлення від педіатра чи сімейного лікаря. Натомість для звернення мають бути причини. Нині безоплатні психіатричні послуги надають 257 дитячих психіатрів у 330 місцях надання меддопомоги по всій країні.
Крім того, проконсультуватися щодо питань ментального здоровʼя вашої дитини можна із сімейним лікарем чи терапевтом. Сьогодні 5870 сімейних лікарів та 1157 терапевтів пройшли навчання за програмою mhGAP щодо основ ментального здоровʼя та надають безоплатні послуги за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Загалом це армія з майже 9000 фахівців, до яких ви можете звернутися з питаннями ментального здоровʼя вашої дитини. Знайти потрібного лікаря, який надає послуги у найближчому до вас медзакладі можна на зручній інтерактивній мапі надавачів меддопомоги за напрямом «Психологічна і психіатрична допомога». Як нею користуватися, ми писали раніше.
Якщо скористатися картою немає можливості, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або до контакт-центру МОЗ за номером 0-800-60-20-19 та запитайте про лікаря для вашої дитини.
Лінії психологічної підтримки
Якщо з певних причин фізичне звернення до фахівця з психічного здоровʼя неможливе, можна звернутися принаймні до надійних каналів психологічної підтримки дітей та підлітків. Деякі з них:
Лінія Національної психологічної асоціації — 0 800 100 102 (10:00-20:00 щодня, дзвінки безоплатні).
ПОРУЧ — спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ “Волонтер”». У рамках проєкту є онлайнові терапевтичні групи підтримки для підлітків — poruch.me/teenagers
Консультації від руху «Teenergizer» — це рух, який об’єднав підлітків із регіону Східної Європи та Центральної Азії. На сайті можна записатись на безоплатну консультацію від психологів та консультантів проєкту teenergizer.org/consultations
Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді від Ла Страда — тут діти, підлітки та студентська молодь мають можливість анонімно і конфіденційно отримати підтримку в будь-яких складних життєвих ситуаціях – 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного).
Не дрібниці — безпечний підлітковий простір, який надає безоплатні консультації онлайн в боті (але консультують психологи, не автоматизовані механізми)
Лінія від благодійного фонду «Голоси дітей» — телефонна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків. Також можна записатись на очні консультації, якщо місто є в переліку — voices.org.ua/i-need-help/mental-help-for-kids
Лінія запобігання самогубствам «Lifeline Ukraine» — 7333 (цілодобово).
Психічна стійкість батьків — важлива умова спокою дитини
Маленькі діти легше адаптуються до умов війни та водночас вони більш залежні від дорослих, які перебувають поряд. Тож ми, дорослі, маємо піклуватися про свій стан, щоб мати змогу подбати про своїх дітей.
МОЗ у межах комунікаційної кампанії Всеукраїнської програми ментального здоровʼя за ініціативою Олени Зеленської регулярно звертається до теми психологічної підтримки дитини, щоб допомогти українцям підтримати своїх дочок та синів. Зокрема, ми писали: як допомогти дитині подолати негативні наслідки стресу; як підтримати її, коли хтось із рідних на війні; як адаптуватися в новому колективі; про вправи, що допоможуть дитині впоратися зі стресом; про повітряні тривоги у школі; як допомогти дитині не боятися гучних звуків; як заспокоїти дитину під час панічної атаки тощо.
Дбаймо про себе і своїх дітей заради здорового майбутнього України.
Нагадаємо, які психологічні послуги можна безоплатно отримати у сімейного лікаря та педіатра у 2024 році.
-
17:331 500 грн на заняття спортом для ветеранів: стартує прийом заяв на отримання коштів
15 січня розпочинається програма Мінветеранів, за якою учасники бойових дій та ветерани з інвалідністю внаслідок війни зможуть щоквартально отримувати по 1 500 грн для оплати…
17:33 -
17:15Психологів та психотерапевтів в Україні сертифікуватимуть
Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила у другому читанні Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я». Його мета — створення сучасної, ефективної та злагодженої системи, яка…
17:15 -
16:47Права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування будуть розширені
Верховна Рада України 228 голосами народних депутатів підтримала напрацьований за участі Мінсоцполітики законопроєкт №5344-д, який суттєво розширює права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування.…
16:47 -
15:50Звістки надії. Двоє черкащан повернулися з полону
Ще двох черкащан вдалось визволити з полону. Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець. На Батьківщину повернулися матрос Іван Діброва, який був у неволі з…
15:50 -
15:46Можливості для імпакт-бізнесів: долучайтеся до каталогу на порталі Дія.Бізнес
На порталі Дія.Бізнес зʼявився Інвестиційний каталог імпакт-підприємств, який містить профілі готових до інвестування мікро-, малих та середніх бізнесів із соціальною складовою. Імпакт-бізнеси — це підприємства,…
15:46 -
15:36Як отримати «Доступні ліки» у прифронтових територіях і віддалених громадах?
Держава робить ліки більш доступними для всіх громадян. Мобільні аптеки працюють у 13 областях України, а їхні маршрути охоплюють 644 населених пункти. Це частина Зимової…
15:36 -
13:59Соціальна сфера, відбудова інфраструктури, розмінування, цивільний захист — серед інвестиційних пріоритетів цього року
Завдяки підтримці партнерів Україна повністю закрила потреби бюджету у 2024 році, які складали $41,6 млрд. А також Уряд має розуміння того, як будуть покриватися потреби…
13:59 -
13:50Онлайн-платформа про державну програму протезування діє в Україні
Міністерство соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу protez.msp.gov.ua — на ній зібрана вся актуальна інформація про державну програму протезування. У…
13:50 -
10:39Про процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Урядом приведено у відповідність до вимог Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» процедуру отримання відстрочки на військову службу під час мобілізації…
10:39 -
09:18МОН про зміни у сертифікації вчителів
Удосконалення процедури. Сертифікація вчителів зміниться з 1 вересня. Кабінет Міністрів України затвердив відповідну постанову. Мета сертифікації — виявити й заохотити педагогів із високим рівнем майстерності,…
09:18 -
09:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 15 січня
Доба в області почалась з повітряних тривог. Спершу через ворожі БпЛА в нашому небі. Далі - ракети. Наші оборонці додали до загального результату протиповітряної оборони…
09:16 -
09:12Нові строки для перебронювання працівників: Уряд ухвалив постанову
Уряд змінив строки опрацювання заяв на бронювання працівників критично важливих підприємств. Раніше керівникам для отримання бронювання потрібно було чекати 72 години. У цьому проміжку працівник…
09:12