Поховання померлих від коронавірусу: як діють медики та рідні?
Аби прояснити ситуацію та не допустити можливого маніпулювання як рідними померлого від коронавірусної інфекції, так і медиками, керівниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова пропонує розібратися в правилах.
– На жаль, у цей складний час не можна оминути конфліктних ситуацій під час реєстрації смерті від коронавірусу чи направлені тіла померлого, що мав підозру на ковід, до моргу/патологоанатомічного відділення.
Розумію, що неможливість традиційного прощання з померлим ще більше вибиває рідних із колії, а швидкість й раптовість процесів не дозволяє повноцінно пройти етапи прийняття ситуації. Однак нелегким є й завдання лікарів, які мають діяти згідно з визначеними алгоритмами, адже найменше порушення може призвести до трагічних наслідків.
Чим потрібно керуватися при похованні та направленні на розтин померлого від COVID-19 та померлих із підозрою на нього постановою №4 головного санітарного лікаря України від 27.03.2020 (можна ознайомитися тут: https://bit.ly/2H82lbo ), а також внесеними до неї змінами від 04.08.2020 (можна ознайомитися тут: https://bit.ly/3j3BWca).
Як відбувається передача тіла померлого для розтину
Після настання смерті пацієнта, що мав підозру чи підтверджений випадок коронавірусу, у відділенні, де лікувався померлий, його тіло обробляють хлорвмісним розчином для дезінфекції та кладуть у герметичний мішок, після чого доставляють у морг чи патологоанатомічне відділення. При цьому працівники закладу охорони здоров’я, відповідальні за підготовку тіла до транспортування, повинні використовувати ЗІЗ, які унеможливлюють вірогідність інфікування через контакт з фізіологічними рідинами хворого, контамінованими предметами
Головне завдання на цьому етапі звести до мінімуму контакт із тілом померлої особи й транспортувати його в найкоротший термін.
Як проводиться розтин та забір зразків Скільки часу це займає
Перед здійсненням розтину патологоанатом знайомиться з медичною карткою стаціонарного хворого (історією хвороби).
На проведення розтину патологоанатом має близько трьох годин. Після забору зразків їх відправляють у лабораторний центр для проведення дослідження.
Результати секційного матеріалу із лабцентру надсилають патологоанатому орієнтовно за добу
Надалі санітар готовить тіло до поховання: обробляє хлорвмісним розчином, одягає й упаковує в герметичний мішок.
Важливо підготовка тіла померлого до поховання чи кремації виконується з використанням відповідних стандартних заходів безпеки із застосуванням ЗІЗ, що дозволяють уникнути ризику інфікування через контакт
Подальші головні завдання патологоанатома видати свідоцтво про смерть та попередити рідних про порядок поховання й те, якими діями вони можуть порушити закон.
Померлих від коронавірусу ховають на окремому кладовищі
Ні. Поховання може відбуватися на тому кладовищі, де бажають родичі. Окремих місць для поховання пацієнтів із коронавірусом немає
Як діяти рідним померлого
Після розтину патологоанатом виписує лікарське свідоцтво про смерть. Документ дає право на поховання та всі ритуальні дії. У триденний термін родичі мають звернутися до РАЦСу для реєстрації факту смерті. Також рідні ставляться до відома про правила поховання.
Чи обов’язково потрібно здійснювати кремацію
Ні. Проводити кремацію тіл померлих від коронавірусу – не обов’язково.
Чи можуть рідні попрощатися з померлим
Так, згідно зі змінами, внесеними в постанову головного санітарного лікаря, прощання рідних із померлим – можливе
Однак воно має відбуватися з дотриманням чітких правил безпеки:
мішок з тілом мають відкрити на безпечній дистанції;
забороняється підходити до тіла, обіймати й цілувати його;
до ритуальних обрядів перед похованням що проводяться в приміщеннях, допускаються особи з розрахунку не більше 1 особи на 5 кв метрів із забезпеченням дистанціювання 1,5 м.;
ховають тіло в герметичній труні.
Важливо:
родичі чи близькі, які бажають бачити тіло померлого, допускаються до нього виключно після підготовки тіла до поховання та повинні бути проінструктовані щодо заборони торкатися відкритих ділянок та обрядових поцілунків при видачі тіла.
органи місцевого самоврядування, утворені ними спеціалізовані комунальні підприємства здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання із зазначенням дати й часу перебування: прізвище, ім’я, по батькові, адреса проживання, контактний номер телефону.
Чому неможливе традиційне прощання
Коли людина помирає в її тілі відбуваються трупні зміни, які зумовлюють виділення з тіла померлого. Це може нести потенційну небезпеку. Здійснені медиками, патологоанатомом та ритуальною службою заходи не можуть гарантувати 100% знезараження.
Як керівниця профільного управління не можу не розуміти ризики та побоювання, з якими протягом пандемії зіштовхуються медики. Дякую Вам за мужність.
-
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29 -
13:48На Черкащині завершують опалювальний сезон
Опалювальний сезон фінішує на Черкащині. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. За словами очільника області, попри невтішні прогнози та щоденні загрози, в цілому він…
13:48 -
13:22З 1 квітня забронювати працівників можуть лише підприємства з оновленою критичністю
1 квітня усі бронювання, які були оформлені за старими правилами, втратять чинність. Продовжити бронювання своїх фахівців після цієї дати зможуть лише компанії, які вже оновили…
13:22 -
12:43Часткове відшкодування за придбане устаткування: на Черкащині стартував прийом заявок
Для підтримки сільськогосподарських кооперативів та сімейних фермерських господарств на Черкащині частково відшкодують вартість придбаної з 01 грудня минулого року сільськогосподарської техніки, обладнання чи устаткування. Прийом…
12:43 -
12:12Прозорість діяльності органів місцевого самоврядування: стартувало всеукраїнське опитування
Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування проводить опитування для представників органів місцевого самоврядування та громадськості. Опитування проводять…
12:12 -
11:47Актори з Коломиї покажуть вистави на Черкащині
Дві вистави дадуть актори Коломийського театру імені І. Озаркевича у Черкасах. Про це інформують в управлінні культури та охорони культурної спадщини ОВА. Черкащани та гості…
11:47 -
10:09На Черкащині триває робота із захисту прав дітей
Своєчасний супровід та захист. З початку 2025 року в області вже усиновили 7 дітей, влаштували під опіку, піклування – 15, до прийомних родин чи дитячих…
10:09 -
09:43Ціни ще на понад 100 ліків будуть знижені
Ціни ще на понад 100 ліків будуть знижені протягом квітня. Відповідні домовленості були досягнуті за результатами зустрічей міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка з українськими…
09:43 -
08:41Загальні бойові втрати ворога станом на 1 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 01.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 916770 (+1540) осіб, танків ‒ 10505 (+9) од, бойових броньованих машин…
08:41 -
08:37Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Щойно говорив із Премʼєр-міністром Британії Кіром Стармером. Подякував за підтримку. Скоординували наші кроки – спільні кроки, нашу спільну дипломатію та роботу команд заради…
08:37 -
17:15єОселя: від початку року 1 345 українців отримали кредити на власне житло
Цьогоріч 1 345 українських родин отримали кредити на власне житло на загальну суму понад 2,4 млрд грн за програмою доступної іпотеки єОселя. Всього за весь…
17:15