Реабілітація після ампутації: що варто знати ветеранам та ветеранкам
Завдяки сучасним технологіям ветерани, які втратили кінцівки, можуть повернути можливість рухатися та вести активний спосіб життя.
Реабілітація після ампутації, протезування і знову реабілітація — це єдиний спосіб максимально відновити свою мобільність. Усі етапи відновлення фінансуються за рахунок державних коштів. Отримати допомогу можна в закладах охорони здоров’я, які мають договір з Національною службою здоровʼя України (НСЗУ) на відповідний пакет послуг.
Медзаклад безкоштовно забезпечує ветеранів:
- ліками та знеболювальними, що є в Національному переліку основних лікарських засобів та які закуповує МОЗ;
- витратними матеріалами;
- лабораторними та інструментальними обстеженнями.
У межах пакета “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах” пацієнти з ампутаціями можуть пройти вісім циклів реабілітації протягом року. У випадках множинних ампутацій кінцівок — до 26 циклів на рік.
Лікарі супроводжують пацієнта на всіх етапах: від формування вцілілої частини кінцівки (кукси) до первинного протезування та навчання користуватися протезом.
Як відбувається реабілітація пацієнтів після ампутації?
Перший етап відновлення починається вже після хірургічного втручання (ампутації), стабілізації загального стану, зняття швів та загоєння рубця. У цей період у пацієнта спостерігається набряк вцілілої частини кінцівки, що є природною реакцією організму. Для його зменшення застосовуються методи антинабрякової терапії та профілактика контрактур. Позитивні результати таких заходів, зазвичай, помітні через кілька тижнів.
Другий етап — безпосередня підготовка кінцівки до протезування, яка включає:
- фізичні вправи, спрямовані на збереження рухливості суглобів;
- компресійну терапію, яка здійснюється за допомогою еластичних бинтів або спеціальних панчіх;
- масаж рубця, догляд за куксою та контроль фантомного болю.
Компресійна терапія допомагає покращити кровообіг, знизити больові відчуття та сприяє швидкій адаптації до протеза. У цей період також відбувається тренування залишкових м’язів для покращення компенсаторних можливостей організму.
З пацієнтом працює мультидисциплінарна реабілітаційна команда, яка визначає індивідуальну програму фізичних вправ і контролює ефективність лікування.
На третьому етапі пацієнт самостійно обирає виробника протезів з переліку спеціалізованих підприємств. Протезисти допомагають підібрати оптимальну конструкцію, а мультидисциплінарна реабілітаційна команда навчає пацієнта правильно користуватися виробом.
Протезування та допоміжні засоби реабілітації фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Подати документи для безоплатного отримання протезів за державною програмою можна у кілька способів:
- Якщо ви ще у лікарні — зверніться до соціального працівника, який є у медзакладі. Якщо соціального працівника немає — зверніться до лікаря з проханням запросити працівника з територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який допоможе подати документи.
- Зверніться до найближчого ЦНАПу чи в місцевий орган соціального захисту населення або ж до вашого територіального управління Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю. З переліком можете ознайомитись тут.
- Подати документи онлайн через електронний кабінет особи з інвалідністю на сайті Міністерства соціальної політики України можна тут.
Які документи необхідні для безоплатного протезування?
- Паспорт громадянина України.
- Реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код).
- Довідка про обставини травми від командира військової частини.
- Висновок про необхідність забезпечення осіб з обмеженнями функціонування. допоміжними засобами реабілітації. Але якщо людина постраждала внаслідок війни, для забезпечення протеза не потрібно чекати встановлення інвалідності.
- Посвідчення УБД (за наявності).
Звертаємо вашу увагу, Програма медичних гарантій НСЗУ покриває реабілітацію ветеранів та ветеранок незалежно від діагнозу. Тобто для всіх осіб з обмеженнями повсякденного функціонування безоплатно гарантовано такі послуги: нейрореабілітація, ортопедична, психологічна, комплексна реабілітація та ін.
Із запитаннями та скаргами щодо неналежного надання медичних послуг звертайтесь до Національної служби здоров’я України за телефоном 16-77 або заповніть онлайн-форму.
За інформацією Мінветеранів
-
17:58ITFUSION BUSINESS FORUM-2025 відбувся на Черкащині
Як працювати в умовах турбулентності, які мають бути стратегії розвитку, тенденції ринку праці, економічна стійкість. Керівники ІТ-компаній, інших бізнесів, освітніх закладів спільно працювали на ITFUSION…
17:58 -
16:35280 молодих підприємців отримають 40 млн на власну справу
Ще 20 українців віком до 25 років стали переможцями молодіжної складової грантової програми «Власна Справа» за результатами восьмої хвилі 2025 року. Вони отримають 3…
16:35 -
15:31Дощі з грозами прогнозують синоптики Черкащини
В області завтра 29 травня прогнозують періодичні дощі, місцями з грозами. Також стане дещо прохолодніше. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. На погоду…
15:31 -
14:10Infomatrix-2025: Черкаські школярі – переможці міжнародного конкурсу
Учні з Черкащини - серед переможців світового фіналу міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів Infomatrix-2025. Він відбувся днями у Бухаресті, Румунія. Про це інформують в управлінні освіти…
14:10 -
13:34Уже 300 жінок опановують професії, які вважалися чоловічими
Український бізнес усе активніше долучається до експериментального проєкту Державної служби зайнятості, спрямованого на розширення переліку професій для жінок у сферах, де традиційно працюють переважно чоловіки. Мета…
13:34 -
12:25Прозорро.Продажі: З початку 2025 року земельні торги принесли організаторам понад 1 млрд грн
Електронна система "Прозорро.Продажі" продовжує демонструвати ефективність, зокрема земельні торги принесли організаторам понад 1 млрд грн від початку 2025 року. Ці надходження складають: 577,3 млн грн…
12:25 -
11:43Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Актуальні питання, чіткі відповіді. Представників бізнесу області запрошують на нову онлайн-зустріч. Вона традиційно відбудеться у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при…
11:43 -
11:03Як працює електронна черга в ЦНАПах
Електронна черга - це зручний інструмент, який дає змогу українцям спланувати візит до ЦНАПу заздалегідь — обравши послугу, дату й час у декілька кліків на…
11:03 -
10:25Доступні кредити 5–7–9%: Бізнес у зонах високого воєнного ризику отримає довший період пільгового кредитування — 5 років
Уряд ухвалив рішення продовжити пільгову ставку 1% річних на інвестиційні кредити для бізнесу, що працює у зонах високого воєнного ризику. Вона діятиме протягом перших п’яти…
10:25 -
09:52Психічне здоров’я: яку допомогу можна отримати у свого сімейного лікаря
Сімейні лікарі в Україні можуть надати першу допомогу у сфері психічного здоров’я. Це частина безоплатного пакета первинної медичної допомоги. За потреби лікар скерує до фахівця…
09:52 -
09:28Як працює програма протезування і кому вже надали допомогу
За даними Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, у квітні 2025 року понад 9 тис. українців отримали майже 30 тис. допоміжних засобів реабілітації. Держава виділила…
09:28 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Кілька речей за цей день. Провів тривалу нараду з військовими: Головком Сирський, керівник Генерального штабу Гнатов, міністр оборони також був,…
09:20