На Черкащині успішно втілюється меліоративна реформа завдяки участі в Програмі USAID АГРО
На початку грудня виповнюється два роки з моменту створення першої організації водокористувачів в Україні. ОВК на Черкащині із символічною назвою «Перша» стала провідником у впровадженні реформи гідротехнічної меліорації в нашій країні, повідомляють в Держрибагентстві України.
За ці два роки організація активно працює над відновленням системи зрошення у своєму регіоні. Зокрема, минулого року організація водокористувачів стала субгрантером Програми USAID АГРО й отримала 1,3 км поліетиленових водопровідних труб для модернізації меліоративної інфраструктури Трушівської зрошувальної системи.
Керівник ОВК Ніколай Налбандян зауважує, що це допомогло аграріям вирішити проблеми з постійними поривами старих зрошувальних трубопроводів. У цьому році у рамках цього ж субгранту були поставлені крила дополиву (корнери) для трьох дощувальних машин.
– Завдяки корнерам аграрії вже за поточний рік збільшили площі зрошення на 61,3 га. Незважаючи на повну відсутність природних опадів у літній період, ми змогли ефективніше зрошувати культури і досягти збільшення врожайності кукурудзи в середньому на 60 центнерів з гектара, а гібридного соняшнику – на 3 центнери з гектара. Відповідно це збільшення грошових надходжень як за рахунок врожайності, так і за рахунок перевиконання контрактних зобов’язань по зоні гібридизації, – розповідає очільник ОВК Ніколай Налбандян.
Наразі ОВК «Перша» очікує від Програми USAID АГРО поставки двох кругових іригаційних систем, які зрошуватимуть ще 175 га.
Ніколай Налбандян наголошує, що чим швидше Трушівська зрошувальна система буде передана відповідно до Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» у власність ОВК, тим швидше відбудеться її повна модернізація та, відповідно, збільшиться ефективність використання зрошуваних земель.
Засновник ОВК «Перша», СТОВ «Дружба», працює на трьох зрошувальних системах, дві з яких державні – Трушівська та Тіньківська, й одна власна – Боровицька. Земельний банк під зрошенням у СТОВ «Дружба» складає близько 9% від усіх поливних земель Черкаської області. На цих землях вирощують соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, гречку, сою, кукурудзу, гібридні види соняшнику та кукурудзи на насіння.
– Багато що пізнається шляхом порівняння. Ми можемо чітко зіставити результати роботи нашої Боровицької насосної станції, яка після модернізації ефективно працює і забезпечує якісні показники врожайності на Чигиринщині, із державною насосною станцією Трушівської зрошувальної системи, яка працює лише на половину своєї потужності та значно відстає у показниках ефективності. Наприклад, фактичні показники витрат електроенергії на перекачку 1 куб.м води на Боровицькій насосній станції – 0,33 кВт/год, а на Трушівській – 0,5 кВт/год, що на 34% дорожче. Також вагомою проблемою державної насосної станції є значні втрати води через негерметичність конструкцій системи. Вони можуть сягати до 20 тис. куб.м за сезон, – наголошує пан Ніколай Налбандян.
За його словами, вирощування на зрошенні обходиться дорожче, ніж на богарних землях, але й урожайність залежно від культури вища – від 30% до 100%.
Наразі в Україні вже зареєстровано 53 організації водокористувачів. Черкаський регіон є лідером за кількістю створених ОВК – тут створено 17 організацій.
Держрибагентство підтримує та всіляко сприяє, в межах компетенції, створенню та функціонуванню організацій водокористувачів, отриманню ними у власність об’єктів меліоративних систем.
-
17:12Молодь Черкащини відзначили преміями
Переможців обласної премії для молоді за заслуги в розбудові молодіжної політики нагородили в ОВА. Про це повідомляють в управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту.…
17:12 -
15:05Зроблено в Україні: ще 8 виробників отримають понад 49 млн грн грантів на розвиток переробки
Вісім підприємств отримають понад 49 млн грн грантів на створення або розвиток переробних виробництв. Відповідний наказ про надання грантів ухвалило Міністерство економіки 2 грудня 2024…
15:05 -
14:37Зроблено в Україні: аграрії отримали рекордні 251 млн грн компенсації за жовтень
Зокрема, на Черкащині частка виплат за період дії програми становить майже 55 млн грн. Про це інформують в Міністерстві економіки України. Жовтень 2024 року став…
14:37 -
13:58Зроблено в Україні: держава придбала 1000 автобусів через е-каталог Prozorro Market
На Черкащині закупили 38 нових шкільних автобусів для безпечного транспортування учнів. Закупівлі відбувалися через електронний каталог Prozorro Market, відповідну частину якого адмініструють Професійні закупівлі. Це…
13:58 -
13:16НАДС ініціює відмову від терміну «чиновник»: чому це важливо для України?
НАДС ініціювали другий етап інформаційно-просвітницької кампанії «Чиновники під забороною» - із гаслом «Територія вільна від чиновників». - Ціннісні орієнтири нашої «території» – доброчесність, емпатія, гендерна…
13:16 -
13:05У громадах визначаються із зимовими канікулами у школах області
Заклади освіти Черкащини завершують перший семестр 2024 - 2025 навчального року за різними графіками. Про це повідомляють в управлінні освіти і науки Черкаської ОВА. Дати…
13:05 -
12:51До зведеного бюджету від платників Черкащини надійшло 27,7 млрд грн
Платники Черкаської області за січень-листопад 2024 року сплатили до бюджетів усіх рівнів 27,7 млрд грн податків, зборів та платежів. Про це інформують в ГУ ДПС…
12:51 -
10:48Перші морози: синоптики прогнозують незначне похолодання
Перші грудневі морози на Черкащині зафіксували на позначці -3-4º на периферії сухого східного антициклону. Циклон, який поступово наближується до наших широт ще досить далеко від…
10:48 -
10:37Яке грошове забезпечення отримують військові ЗСУ
Громадяни України, які стають до лав Збройних сил України, з першого дня служби отримують грошове забезпечення. Фахівці Департаменту соціального забезпечення Міноборони підготували довідку про його…
10:37 -
10:20Переваги цифровізованої системи, яка замінить МСЕК
Із 1 січня 2025 року замість застарілої медико-соціальної експертизи запрацює цифровізована система оцінювання повсякденного функціонування людини на базі багатопрофільних лікарень, наближених до людини. Про це…
10:20 -
09:50Уряд розширюватиме програму «Зимова підтримка» новими ініціативами
Уряд впроваджує нові та розширює й адаптує наявні програми підтримки українських родин. На цьому наголосив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів України,…
09:50 -
09:09Загальні бойові втрати ворога станом на 4 грудня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 04.12.24 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 747370 (+1670) осіб, танків ‒ 9493 (+7) од, бойових броньованих машин…
09:09