Як приватизація землі наповнює бюджети: аналіз відкритих даних торгів

Станом на травень 2024 року в Україні продано 567 000 гектарів землі, з них через систему Прозорро.Продажі — 6 363 гектари на суму 2,06 мільярда гривень.

Найбільшу площу земель — 3,4 тисячі гектарів — реалізували в Київській області. При цьому найбільшу суму коштів залучила Львівська область  — понад 665 мільйонів гривень.

Із 2021 року державні та комунальні не сільськогосподарські землі продають виключно через онлайн-аукціони Прозорро.Продажі. З початку функціонування системи інформація про кожний аукціон — учасників, ставки, кінцеві ціни та інші дані — стала публічною, тож рівень довіри до ринкових процесів виріс. Позитивно вплинуло це й на розвиток конкуренції та економіки, а також створило нові можливості для дослідження ринку.

Аукціони з продажу комунального (муніципального) майна мають набагато кращі результати за ефективністю. Так, із 2 000 аукціонів із продажу комунальних земель площею 523 гектари сума виторгу досягла понад 1,7 мільярда гривень. Для порівняння, приватна земля площею понад 5,7 тисяч гектарів була продана лише за 293 мільйони гривень.

Аналітики Texty.org.ua проаналізували відкриті дані Прозорро.Продажі про ринок землі від вересня 2021 до травня 2024 року. Ознайомитися з ним можна за посиланням.

Система приносить користь як державі, так і бізнесу:

  • Для держави та громад: допомагає аналізувати попит, установлювати справедливі ціни, ефективно управляти ресурсами та збільшувати бюджетні надходження.
  • Для бізнесу: надає доступ до інформації для планування інвестицій.
  • Для суспільства: забезпечує прозорість процесів, громадський контроль і боротьбу з корупцією.

Робота з даними Прозорро.Продажі та інших цифрових інструментів — крок до ухвалення data driven-рішень, розвитку конкурентного середовища, забезпечення прозорості управління державними ресурсами.

Дослідження підготовлене виданням Texty.org.ua у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації та АТ «Прозорро.Продажі» за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

За інформацією міністерства цифрової трансформації України

Стрічка новин