«Кібернасильство: знаємо та протидіємо»: в Україні стартує інформаційна кампанія до «16 днів проти насильства»
Офіс віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з Міністерством юстиції, Національною поліцією України, Кіберполіцією України та Координаційним центром з надання правничої допомоги, оголошує про проведення інформаційної кампанії спрямованої на актуалізацію теми протидії насильству в цифровому середовищі. Кампанія приурочена щорічній Міжнародній акції «16 днів проти насильства».
Кожного року з 25 листопада по 10 грудня громадяни з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради однієї мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у суспільстві та нагадати людям про те, що насильству немає виправдання.
Зі стрімким розвитком інформаційних технологій та соціальних мереж, ми частіше стикаємося з випадками знущань та переслідувань в «онлайн форматі». Хоч це насильство і відбуваються віртуально, шкоди воно завдає реальної — репутаційної, психологічної та фізичної. Постраждати може будь-яка особа незалежно від віку, раси чи національності. А найбільш вразливими до цього є діти, жінки та представники ЛГБТІК+. Так, зокрема з початком повномасштабної війни ризики стикнутися з проявами кібернасильства значно зросли. Ворог використовує соціальні мережі, якими щодня користуються мільйони українців, як повноцінний інструмент війни. Загроза стати постраждалими чи зазнати впливу насильницького контенту є актуальною для кожного та кожної, хто використовує Інтернет.
Дослідження Economist Intelligence Unit показує, що 85% опитаних жінок із 45 країн світу, включно з Україною, зазнавали або були свідками насильства в інтернеті, а 38% жінок повідомили, що мали особистий досвід такого насильства. За результатами опитування дітей віком 6-17 років в Україні, кожну десяту дитину просили надіслати свої інтимні фото.
Мета кампанії – допомогти користувачам соціальних мереж, вебсайтів, месенджерів та інших вебресурсів ідентифіковувати, знати та протидіяти ознакам насильства в цифровому середовищі.
-Щорічно наприкінці осені ми проводимо цю акцію, аби привернути увагу суспільства до питання насильства та важливості спільнодії у боротьбі з його найрізноманітнішими проявами. Зокрема, в період війни зросли прояви насильства в інтернеті. Мета нашої кампанії – привернути увагу до цієї проблеми та дати інструментарій як ідентифікувати й протидіяти подібним загрозам. Важливо, аби громадяни знали як убезпечити себе і уникнути загрозливих ситуацій в інтернеті, – зазначає віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністр юстиції Ольга Стефанішина.
Основними проявами насильства в цифровому середовищі є кіберпереслідування, кібердомагання, домашнє насильство з використанням інтернету, шантаж, маніпуляції, образи, поширення матеріалів інтимного характеру без згоди постраждалих тощо. З метою реагування на кібернасильство (cyberviolence) сексуального характеру 14 травня 2024 року було ухвалено Директиву ЄС щодо боротьби з насильством щодо жінок та домашнім насильством, яка передбачає криміналізацію переслідування (сталкінгу), домагань підбурювання до насильства чи ненависті в онлайн-просторі тощо. Документ зобов’язує усіх країн-членів ЄС криміналізувати кібернасильство.
-Насильство – це проблема, яка потребує спільної роботи не лише усіх гілок влади, а також уваги та конкретних дій кожного окремого громадянина та громадянки. Під час триваючої повномасштабної війни, коли ворог скоює насильство проти наших громадян, ми не маємо права залишатися осторонь. Кожен з нас може зробити свій внесок, щоб розвивати небайдуже суспільство. Потрібно пам’ятати, що за кожним випадком насильства залишається людина, її життя та безпека, які є найвищою цінністю для держави. Закликаю діяти разом проти насильства. Не толерувати його жодні прояви. Сьогодні як ніколи важливо об’єднуватись проти насильства, будь-то домашнє насильство чи насильство в інтернеті, – зазначила урядова уповноважена з питань гендерної політики, Катерина Левченко.
Кібернасильство може також застосовуватись при домашньому насильству. Воно може набувати різних форм: визначення геолокації, шпигунство, переслідування через безперервні дзвінки або повідомлення, публікація зневажливих зображень або повідомлень, шахрайство, крадіжка особистих даних тощо.
-Місія кіберполіції – створити безпечне онлайн-середовище для користувачів інтернету. Для цього ми не тільки протидіємо кіберзлочинцям, але й спільно з іншими державними органами інформуємо людей про фундаментальні правила безпеки в інтернеті. Дотримання наших порад допоможе людям убезпечити себе та близьких від зловмисників як у медіапросторі, так і у реальному житті, – зауважив начальник департаменту кіберполіції Національної поліції України генерал поліції третього рангу Юрій Виходець.
Водночас держава гарантує кожній людині в Україні безоплатні правничі послуги. Якщо людина стикнулися з кібернасильством, можна звернутися за допомогою до системи надання безоплатної правничої допомоги (БПД) та отримати необхідну консультацію та підтримку.
-Система безоплатної правничої допомоги щороку долучається до акції «16 днів проти насильства». Для нас важливо, щоб люди знали, що є можливості отримати допомогу безоплатно. Наприклад, наші юристи можуть проконсультувати щодо механізмів захисту від різних форм насильства. Постраждалі від домашнього насильства та сексуального насильства пов’язаного з конфліктом мають право отримати безоплатно послуги представництва інтересів у суді, — зазначив директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов.
Протягом 16 днів ми розповідатимемо детальніше про різні види насильства в Інтернеті та рекомендації як убезпечити себе та не стати постраждалими від кіберпереслідувань. Всі матеріали можна буде знайти та поширити, перейшовши за хештегом #кібернасильство_знаємо_протидіємо #16днів_проти_насильства.
Кампанія проводиться за ініціативи Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства юстиції України спільно з Національною поліцією України, Кіберполіцією України, Координаційним центром з надання правничої допомоги за сприяння урядової уповноваженої з питань гендерної політики, в межах «16 днів проти насильства».
Довідково
17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Цього ж дня стартує міжнародна акція «16 днів проти насильства», яка щорічно проводиться з 25 листопада до 10 грудня включно.
За інформацією Міністерства юстиції України
-
16:31700 жінок та 100 ветеранів зможуть безоплатно здобути нову професію у 2025 році
Проєкт Reskilling Ukraine у партнерстві з Міністерством економіки України відкриває реєстрацію на безоплатні курси перекваліфікації для жінок та ветеранів. Цього року опанувати професію водійки вантажного…
16:31 -
15:51Діалог влади та бізнесу: підприємців запрошують на онлайн-зустріч
Представників локального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при Черкаській ОВА. Темою цього заходу стане організація цивільного…
15:51 -
15:06Черкаський параатлет здобув «золото» чемпіонату Європи
Параатлет Максим Коваль став чемпіоном Європи зі штовхання ядра. Про це інформують у відділенні НОК України у Черкаській області. Чемпіонат Європи у приміщенні з пара…
15:06 -
14:55Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради З кворумом і важливими управлінськими рішеннями. Для нашої Черкащини. Депутати нарешті поставили крапку в історії з МСЕК. Вони підтримали проєкт, напрацьований у…
14:55 -
11:20На запит волонтерів: Уряд врегулював перерозподіл та повернення гуманітарної допомоги
Кабінет Міністрів України підтримав постанову Мінсоцполітики, яка вперше регулює порядок перерозподілу гуманітарної допомоги між набувачами-юридичними особами, а також її повернення донору, якщо вона не може…
11:20 -
10:38Ще 350 млн євро на проєкти відновлення України
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповів про низку важливих рішень Уряду, які дозволяють пришвидшити реалізацію програм із…
10:38 -
09:54Уряд збільшив можливість бронювання працівників критичної комунальної інфраструктури
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє підприємствам, що обслуговують об’єкти критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, бронювати до 75% своїх працівників. Відсоток бронювання підвищується з…
09:54 -
09:24Як повідомити про відсутній зв’язок у Дії
Узастосунку Дія можна повідомити про відсутність мобільного зв’язку чи інтернету. Достатньо надати доступ до геолокації та обрати, які саме послуги не працюють. Повідомлення можна залишити…
09:24 -
09:01Загальні бойові втрати ворога станом на 2 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 02.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 918180 (+1410) осіб, танків ‒ 10515 (+10) од, бойових броньованих машин…
09:01 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Сьогодні було багато військових справ. Я провів Ставку. Ключове питання – комплектація наших бригад, забезпечення всім необхідним. Окремо ще говорив із міністром оборони…
08:55 -
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29