Результати оренди держмайна від ФДМУ: які компанії найбільше платять державі та за що саме?
Цьогоріч Фонд державного майна України (ФДМУ) вже залучив до бюджету за договорами оренди понад 702 млн грн.
Найбільший внесок у цю суму зробила Одеська область завдяки оренді портової інфраструктури (приблизно 249 млн грн). За нею – діловий центр нашої країни Київ (понад 99 млн грн) та традиційно промислова Дніпропетровська область (понад 63 млн грн).
Нині держава має орієнтовно 14,3 тис. чинних договорів. Лише за І півріччя 2023 року ФДМУ уклав 760 нових угод про оренду активів. Станом на грудень ця кількість майже подвоїлася і перевищила 1,5 тис. нових орендних договорів.
Лідери оренди за площею
Фонд держмайна надає в оренду найрізноманітніші варіанти активів – від кількох квадратних метрів до тисяч «квадратів».
Наймасштабнішим орендарем є Дочірнє підприємство «Контейнерний термінал Одеса» компанії «Ейч Ейч Ел Ел Інтернешнл ГмбХ». Він має 3 чинні договори сумарно щодо 194 тис. м кв. із РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях. Всі угоди стосуються майна в Одеському морському торговельному порту – це склади, майданчики з навісами, рампи тощо.
Також потужним орендрем є ТОВ «БРУКЛІН-КИЇВ»: 19 угод щодо 187 тис. м кв. в тому ж Одеському порту.
Наступне за кількістю орендних площ – ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», яке має два договори щодо майже 87 тис. м кв. Мова про майно (склади, майданчики) в морському торговельному порту, але вже в місті Чорноморськ.
Загалом більшість договорів оренди щодо таких масштабних площ (50+ тис. м. кв.) укладали різні компанії із РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях. Стосувалися вони майна саме цих двох згаданих портів, які були і наразі є найпотужнішими логістичними хабами нашої держави.
Хто платить за державну оренду найбільше
Найбільший дохід державі від її активів приносить договір оренди щодо Черкаської ТЕЦ. Його орендар – ПрАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО». Сума угоди підприємства та РВ ФДМУ по Київській, Черкаській та Чернігівській областях– 3,74 млн грн щомісячно.
Далі в ТОПі – Комунальне підприємство «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», яке орендує різноманітні державні активи в Кривому Розі на 2,5 млн грн за місяць. Угода укладена із РВ ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях.
Замикає трійку лідерів ТОВ «АГРО-РЕНІ», що орендує 13,6 тис м кв. нерухомості за майже 2,3 млн грн щомісячно.
Також серед підприємств, які платять державі більше 1 млн грн кожного місяця за договорами оренди, згадані вище ТОВ «БРУКЛІН-КИЇВ» та Дочірнє підприємство «Контейнерний термінал Одеса» компанії «Ейч Ейч Ел Ел Інтернешнл ГмбХ». За майно в портах вони перераховують до бюджету 1,7 млн грн та 1,35 млн грн відповідно.
Крім цих та інших прикладів оренди портової інфраструктури, помітний дохід до бюджету приносить договір між РВ ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях та ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод». Майновий комплекс компанія орендує за 1,23 млн грн на місяць.
Найактивніші орендарі за кількістю договорів
Рекордсмен за кількістю підписаних із ФДМУ договорів є ПАТ «КИЇВСТАР». Компанія має майже 440 угод із Фондом на суму приблизно 900 тис. грн (щомісячної оплати). При цьому площа оренди не така значна, як можна було очікувати від такої кількості договорів – лише 18,7 тис. м кв.
Справа в тому, що компанія здебільшого орендує невеликі площі: це може бути навіть кілька квадратних метрів, для розміщення свого обладнання як оператора зв’язку.
Аналогічна ситуація з наступними лідерами за кількістю угод, кожен з яких уклав їх понад сотню. А саме – ПАТ «ВФ УКРАЇНА» (бренд «Водафон», 391 договір), ПАТ КБ «Приватбанк» (256), ТОВ «Лайфсел» (237), АТ «Державний ощадний банк України» (148). Усі вони найчастіше орендують незначні площі, щоб розмістити там, наприклад, банкомати чи термінали (у випадку з банками), або те ж телекомунікаційне обладнання. Звичайно, у їхньому портфелі є не лише такі малі об’єкти, але вони дійсно переважають.
Ще один приклад – ТОВ «ВЕНДИНГ ЛЕНД». Компанія посідає шосте місце за кількістю договорів із ФДМУ (наразі їх 95). Загальна площа оренди за цими угодами складає майже 400 м кв. Тобто в середньому один договір – це приблизно 4,2 м кв. площі. Підприємство веде діяльність, пов’язану із вендинговими автоматами. Зрозуміло, що їх встановлення і не потребує більше місця. При цьому всі у виграші: компанія отримує свої кілька «квадратів», а держава – поповнення бюджету через ефективне використання кожного метра, що їй належить.
ФДМУ наразі здає в оренду понад 8 млн м кв. державних активів. 2023 року кількість договорів оренди помітно зросла. Це говорить про те, що держмайно цікаве для ринку, на нього є попит. І це вагомий внесок у державний бюджет, доходи з якого нині направлені в першу чергу на оборону нашої країни.
За інформацією ФДМУ
-
17:07Весняне лісовідновлення на Черкащині набирає обертів
Масштабна весняна кампанія зі створення нових лісів триває в області. Тут планують висадити понад 2,8 млн сіянців на понад 536 га. Лісівники відходять від монокультур…
17:07 -
16:27День довкілля: на Черкащині тривають весняні толоки
Працівники обласної адміністрації долучились до традиційної весняної акції. Її приурочили до Дня довкілля. Цього разу спільно прибирали узбережжя Дніпра. Участь в екологічній ініціативі також взяли…
16:27 -
14:53У кожному регіоні України запрацюють центри підготовки громадян до національного спротиву
Центри підготовки громадян до національного спротиву запрацюють у кожному регіоні України. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка затверджує порядок створення та функціонування центрів, а також вимоги…
14:53 -
14:17На Черкащині СБУ та Нацполіція затримали ще одного організатора «ухилянтської схеми»
Служба безпеки та Національна поліція ліквідували нову схему ухилення від мобілізації, яка діяла у Черкаській області. За результатами комплексних заходів затримано організатора оборудки. Ділок пропонував…
14:17 -
13:53Уряд розширив програму «Доступні кредити 5-7-9» під будівництво овочесховищ
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, яке розширить можливості аграріїв щодо будівництва овочесховищ. Відповідна постанова «Про внесення зміни до пункту 9 Порядку надання фінансової державної підтримки…
13:53 -
13:43Прозорість і підзвітність: в області моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, продовжують відслідковувати на Черкащині в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 11 по 18 квітня квітня…
13:43 -
12:41Розрахувати субсидію на оренду житла можна самостійно
Для підтримки українців, які змушені були через війну залишити свої домівки і винаймати житло в інших регіонах країни Мінсоцполітики розробило і запровадило новий інструмент підтримки…
12:41 -
12:22Міжсекторальне співробітництво: на Черкащині розбудовують систему психологічної підтримки населення
Обʼєднання експертів, практиків і науковців у сфері психічного здоров’я. В області провели захід «Міжвідомча взаємодія: ефективні психологічні практики та актуальні виклики». Захід відбувся на базі…
12:22 -
11:05Плани на 2025: на Черкащині обговорили перспективи посилення співробітництва між тергромадами
Курс на посилення співробітництва між громадами в різних галузях. Як покращити взаємодію — говорили на онлайн-нараді під головуванням заступника начальника ОВА Олександра Турченяка представники місцевого…
11:05 -
10:49Весняний антициклон подарує Черкащині комфортну погоду на Великдень
В області протягом Великодніх свят очікується переважно сонячна та суха погода. Про це повідомив начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. Середньодобова температура стабільно переходить за позначку…
10:49 -
10:11Діалог влади та бізнесу: як підприємцям діяти в умовах нових екологічних вимог
Екологічні питання для бізнес-сфери роз'яснили фахівці під час чергової зустрічі в межах платформи “Діалог влади та бізнесу”. Про це інформують у департаменті регіонального розвитку Черкаської…
10:11 -
09:24Бронювання працівників онлайн: що потрібно знати про оновлену процедуру
Щоб забронювати працівників на порталі Дія, у компанії має бути чинний статус критичного підприємства. Дізнайтеся, як це працює: від подання заявок на бронювання та переліку…
09:24