Допомогти людині із синдромом уцілілого: рекомендації від проєкту «Ти як?»
Через повномасштабну війну сотні тисяч українців втратили близьких або стали свідками загибелі інших людей. Такі складні життєві обставини можуть спровокувати в людини синдром уцілілого. Вона може знецінювати власний негативний досвід, відчувати сором та провину, вважати, що недостатньо зробила, щоб урятувати загиблого.
Синдром уцілілого може бути частиною посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Крім того, такий стан часто виникає через стрес і глибокі переживання.
У межах проєкту «Ти як?», який запустили з ініціативи першої леді Олени Зеленської, психологиня Тетяна Єрмолаєва розробила кілька порад про те, як допомогти людині із синдромом уцілілого.
Знайдіть слова підтримки
Найдієвіше працюють звичайні фрази:
-
Твоєї провини в тому, що сталося, немає.
-
Ти зробила все, що могла.
-
Ти не міг вплинути на події.
Допоможіть повернутися до звичного життя
Важливо прослідкувати, щоб людина із синдромом уцілілого дотримувалася режиму дня, піклувалася про свій стан, мала щоденні рутинні справи, не перебільшувала з візитами на кладовище. Потрібно допомогти їй попрощатися із загиблим і відпустити його.
Підтримуйте та будьте поряд
Людина з таким синдромом, фокусується на одному моменті в минулому, коли трапилася трагедія. Їй здається, що якби вона могла туди повернутися, то їй би вдалося запобігти найгіршому. У такій ситуації важливо розірвати минуле і теперішнє. Допомогти із цим можуть спеціалісти та близькі.
Більше порад та корисних технік, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров’я, можна знайти на платформі «Ти як?» за посиланням.
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», створеної з ініціативи Олени Зеленської, забезпечує Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада Кабінету Міністрів України.
-
17:331 500 грн на заняття спортом для ветеранів: стартує прийом заяв на отримання коштів
15 січня розпочинається програма Мінветеранів, за якою учасники бойових дій та ветерани з інвалідністю внаслідок війни зможуть щоквартально отримувати по 1 500 грн для оплати…
17:33 -
17:15Психологів та психотерапевтів в Україні сертифікуватимуть
Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила у другому читанні Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я». Його мета — створення сучасної, ефективної та злагодженої системи, яка…
17:15 -
16:47Права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування будуть розширені
Верховна Рада України 228 голосами народних депутатів підтримала напрацьований за участі Мінсоцполітики законопроєкт №5344-д, який суттєво розширює права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування.…
16:47 -
15:50Звістки надії. Двоє черкащан повернулися з полону
Ще двох черкащан вдалось визволити з полону. Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець. На Батьківщину повернулися матрос Іван Діброва, який був у неволі з…
15:50 -
15:46Можливості для імпакт-бізнесів: долучайтеся до каталогу на порталі Дія.Бізнес
На порталі Дія.Бізнес зʼявився Інвестиційний каталог імпакт-підприємств, який містить профілі готових до інвестування мікро-, малих та середніх бізнесів із соціальною складовою. Імпакт-бізнеси — це підприємства,…
15:46 -
15:36Як отримати «Доступні ліки» у прифронтових територіях і віддалених громадах?
Держава робить ліки більш доступними для всіх громадян. Мобільні аптеки працюють у 13 областях України, а їхні маршрути охоплюють 644 населених пункти. Це частина Зимової…
15:36 -
13:59Соціальна сфера, відбудова інфраструктури, розмінування, цивільний захист — серед інвестиційних пріоритетів цього року
Завдяки підтримці партнерів Україна повністю закрила потреби бюджету у 2024 році, які складали $41,6 млрд. А також Уряд має розуміння того, як будуть покриватися потреби…
13:59 -
13:50Онлайн-платформа про державну програму протезування діє в Україні
Міністерство соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу protez.msp.gov.ua — на ній зібрана вся актуальна інформація про державну програму протезування. У…
13:50 -
10:39Про процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Урядом приведено у відповідність до вимог Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» процедуру отримання відстрочки на військову службу під час мобілізації…
10:39 -
09:18МОН про зміни у сертифікації вчителів
Удосконалення процедури. Сертифікація вчителів зміниться з 1 вересня. Кабінет Міністрів України затвердив відповідну постанову. Мета сертифікації — виявити й заохотити педагогів із високим рівнем майстерності,…
09:18 -
09:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 15 січня
Доба в області почалась з повітряних тривог. Спершу через ворожі БпЛА в нашому небі. Далі - ракети. Наші оборонці додали до загального результату протиповітряної оборони…
09:16 -
09:12Нові строки для перебронювання працівників: Уряд ухвалив постанову
Уряд змінив строки опрацювання заяв на бронювання працівників критично важливих підприємств. Раніше керівникам для отримання бронювання потрібно було чекати 72 години. У цьому проміжку працівник…
09:12