Приватизація: все про ціноутворення, ринкову вартість та переоцінку активів
Працівники Фонду державного майна України відповіли на найпоширеніші питання, що стосуються утворення стартових цін, тобто цін, з яких починаються аукціони.
Як формується стартова ціна?
Зазвичай стартова ціна на приватизаційному аукціоні визначається на рівні балансової вартості об’єкта. Що це таке? Це вартість, за якою обліковується майно на балансі підприємства. Іноді здається, що така балансова вартість, а відповідно і стартова ціна, є занизькою для певного об’єкта. Але це нічого не означає. Чому? Тому що за гарний актив з низькою стартовою ціною змагатимуться десятки потенційних покупців і піднімуть її до ринкової, а іноді і вище. Стартова ціна – ніщо, конкуренція на аукціоні – все.
Чи можна зробити оцінку об’єкта якщо ціна нижча від “ринкової” чи “справедливої”?
Згідно законодавства про приватизацію – ні. Витратити кошти платників податків на таке закон дозволяє тільки якщо балансова вартість взагалі відсутня. А на період воєнного стану, у разі відсутності балансової вартості, можна виставити об’єкт на продаж і за 1 гривню і дати можливість ринку визначити його реальну ціну.
Переоцінити майно може балансоутримувач, але часто, балансоутримувачі в жалюгідному стані – підприємство розвалене, директор відсутній, тощо. А ще це витрати для такого підприємства, які погіршують його показники роботи і керівництво усіма можливими засобами намагається цього не робити.
Які проблеми можуть виникати через низьку стартову ціну?
Гарантійний внесок, який має внести учасник аукціону та який він втрачає у разі виграшу на аукціоні та подальшої відмови від сплати за об’єкт, привязаний до стартовоїх ціни та складає 20% від неї. Якщо стартова ціна та, відповідно, гарантійний внесок низькі, це може призводити до зривів аукціонів, оскільки втрати для таких “економічних терористів” невеликі. Але у разі двох таких зривів, гарантійний внесок виростає до 50% стартової ціни або 30 мінімальних зарплат (те, що більше). Маніпулятори мають платити в бюджет за зрив аукціонів та не матимуть змоги брати участь в приватизації цього об’єкта надалі.
Чи недоотримує бюджет кошти від приватизації через низьку стартову ціну?
На приватизаційні аукціони виставляється різне майно – деяке дійсно може коштувати кілька тисяч гривень, наприклад, недобудовані споруди в сільській місцевості, обладнання, старі автівки. Якщо ми говоримо про майно, яке формально обліковуються за низькою вартістю, то тут головну роль грають сили ринку. Після того як Фонд опублікував всі наявні документи, інформацію, фотографії про об’єкт та розповсюдив інформацію про аукціон, то завдяки відкритій всім бажаючим реєстрації на електронні аукціони Прозорро.Продажі та анонімності учасників до завершення аукціону, такі об’єкти приваблюють десятки учасників, що відображається в значному зростанні ціни під час аукціону. Але крім грошей за сам об’єкт, держава отримує нові інвестиції, робочі місця та податки від нових ефективних власників майна, яке до цього стояло, руйнувалося або генерувало збитки.
Як формується стартова та ринкова ціна активу
- Стартова ціна об’єкта визначається на рівні балансової вартості, тобто за ціною майна, що перебуває на балансі підприємства. Іноді ця цифра може здаватися занизькою, але тут працює принцип “Стартова ціна – ніщо, конкуренція – все”.
- На період воєнного стану, у разі відсутності балансової вартості, можна виставити об’єкт на продаж і за 1 гривню і дати можливість ринку визначити його реальну ціну.
- За гарний актив з низькою стартовою ціною змагатимуться десятки покупців і піднімуть її до ринкової, а іноді й вище.
- Крім грошей за сам об’єкт, держава отримує нові інвестиції, робочі місця та податки від нових ефективних власників майна, яке до цього стояло, руйнувалося або генерувало збитки.
Детальніше про ціноутворення активів за першим лінком в коментарях: https://privatization.gov.ua/2022/11/17/mala-pryvatyzatsiya-informatsijnyj-byuleten-6-2-copy/
-
15:02Уряд виділив додаткову грошову допомогу вразливим категоріям громадян
Кабінет Міністрів України підтримав проєкт постанови «Деякі питання підтримки окремих категорій осіб для проходження зимового періоду 2024–2025 року «Тепла зима». Згідно з актом діти із…
15:02 -
14:39Оформлення прав власності на земельні ділянки продовжено до 2028 року
Набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у…
14:39 -
14:10Бюджет-2025: збільшення витрат на розвиток соціальних послуг
Верховна Рада ухвалила проект Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік». В умовах обмежених ресурсів цей бюджет чітко визначає пріоритети Уряду. Першочергово держава спрямовує…
14:10 -
13:43По Україні розгорнуто пункти незламності
Понад 700 пунктів незламності розгорнуто підрозділами ДСНС по всій території України. Про це повідомляється в Міністерстві внутрішніх справ України. Ще близько 400 перебувають у резерві.…
13:43 -
11:27В Україні почався перший етап запуску Єдиного державного реєстру домашніх тварин
Міністерство аграрної політики разом із Держпродспоживслужбою та Міністерством цифрової трансформації запускає — Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Його мета — допомогти власникам краще дбати про…
11:27 -
11:14Держбюджет-2025: підтримка ветеранів війни
Наступного року продовжуємо забезпечувати ветеранів необхідними послугами та допомагати в повоєнній інтеграції до цивільного життя. Пріоритетами у підтримці ветеранів у 2025 році є ментальна та…
11:14 -
10:56Понад 8 тисяч українців скористались програмою доступного кредиту єОселя
Із початку 2024 року в межах програми єОселя українці оформили 8 032 доступних кредити для придбання житла на суму 13,7 млрд грн. Про це повідомив…
10:56 -
10:28З початку року майже 100 тисяч внутрішніх переселенців скористалися послугами Державної служби зайнятості
Послуги спрямовані на підтримку ВПО в їхній адаптації та працевлаштуванні. Наразі до уваги внутрішньо переміщених осіб пропонуються такі послуги: 1. Пошук роботи Служба зайнятості підбирає…
10:28 -
09:10Загальні бойові втрати ворога станом на 26 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 26.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 733830 (+1480) осіб, танків ‒ 9435 (+6) од, бойових броньованих машин…
09:10 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Зараз уже завершилися рятувальні роботи в місцях влучання російських ракет. Харків – 25 людей постраждали. Удар попередньо – С-400. Одеса…
08:55 -
08:17Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 26 листопада
Понад сім годин поспіль Черкащина була на тривозі. За цей час захисники неба знищили вісім ворожих БпЛА. Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець. -…
08:17 -
17:18Адаптаційний простір відкрили на Чигиринщині
Адаптаційний простір «Ми – поруч» запрацював у Чигиринській громаді. Тут ветерани, військові та їхні близькі можуть отримати необхідну підтримку та супровід. Про це повідомляють у…
17:18