Як пандемія COVID-19 впливає на психічне здоров’я людини
Реакція на пандемію COVID-19 з боку психічної системи людини є цілком нормальною. До наслідків впливу пандемії на людину відносять депресію, тривожність, безсоння, психічні розлади, невпевненість, фрустрацію, неконтрольований страх.
Неконтрольований страх – одна із найбільш поширених реакцій на пандемію. Кілька досліджень вже свідчать, що ті люди, хто переніс коронавірус, можуть мати постійний страх за своє здоров’я, страх інфікувати інших, зокрема членів родини. Ті, хто вже перехворів, більш вразливі до прояву страху та занепокоєння навіть через кілька місяців після хвороби. Деякі дослідження також говорять, що особливо йдеться про жінок, які мають дітей та хвилюються за їхнє життя.
Підвищена тривожність, зокрема, через карантин може спричинити відчуття невпевненості у майбутньому, страх перед іншими інфекціями, подальшу депресію та посттравматичний стрес.
Розчарування, нудьга та самотність. Соціальна ізоляція та фрустрація пов’язані із карантином, зменшенням соціальних контактів та втратою щоденних звичок. Це все може стати причиною поганого фізичного та психічного благополуччя людини. Доведено, що тривалі періоди соціальної ізоляції та самотність можуть стати також причиною депресії, суїцидальної поведінки та мати негативні наслідки для психічного благополуччя.
Водночас, це не вичерпний перелік реакцій на пандемію, а лише найбільш поширені стани та реакції.
Всесвітня організація охорони здоров’я надає низку рекомендацій для піклування про психічне здоров’я:
Користуйтесь порадами офіційних органів влади. Слідкуйте на надійними джерелами інформації. Це можуть бути офіційні канали МОЗ (Telegram/Facebook чи сайт) або місцевих органів влади.
Не полишайте щоденні заняття та справи. Йдеться про дотримання розпорядку дня або створення нового: лягайте та прокидайтесь в однаковий час, дотримуйтесь особистої гігієни, їжте здорову їжу, займайтесь спортом, знайдіть час на відпочинок та хобі.
Мінімізуйте споживання кількості новин. Спробуйте зменшити кількість переглядів та прочитань новин, які викликають у вас тривогу. Шукайте найновішу інформацію один-два рази на день, якщо потрібно.
Якщо не маєте змоги підтримувати соціальні контакти в умовах карантину, регулярно зв’язуйтесь із родичами та друзями по телефону чи в онлайн-каналах.
Не вживайте алкоголь і наркотики. Пам’ятайте, безпечної дози не існує, а алкоголь та наркотики не є способом боротьби із нудьгою та страхом. Так само вони не можуть захистити вас від вірусу, а навпаки можуть лише погіршити результати лікування, якщо ви раптом інфікуєтесь.
Зверніть увагу на те, скільки часу проводити перед екраном гаджетів щодня. Переконайтесь, що робите регулярні перерви.
Не присвячуйте багато часу відеоіграм. Дотримуйтесь балансу із онлайн та офлайн-розвагами.
Використовуйте соцмережі для отримання позитивних новин. Повідомляйте про дезінформацію, якщо раптом десь її бачите.
Допомагайте іншим. До прикладу, якщо ви можете допомогти літнім людям купити продукти, щоб не наражати їх на ризик інфікуватись, зробіть це.
Будьте добрим, не дискримінуйте людей через свої страхи щодо поширення COVID-19. Також не дискримінуйте медиків, їм зараз якомога більше потрібна наша подяка та вдячність.
-
17:58ITFUSION BUSINESS FORUM-2025 відбувся на Черкащині
Як працювати в умовах турбулентності, які мають бути стратегії розвитку, тенденції ринку праці, економічна стійкість. Керівники ІТ-компаній, інших бізнесів, освітніх закладів спільно працювали на ITFUSION…
17:58 -
16:35280 молодих підприємців отримають 40 млн на власну справу
Ще 20 українців віком до 25 років стали переможцями молодіжної складової грантової програми «Власна Справа» за результатами восьмої хвилі 2025 року. Вони отримають 3…
16:35 -
15:31Дощі з грозами прогнозують синоптики Черкащини
В області завтра 29 травня прогнозують періодичні дощі, місцями з грозами. Також стане дещо прохолодніше. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. На погоду…
15:31 -
14:10Infomatrix-2025: Черкаські школярі – переможці міжнародного конкурсу
Учні з Черкащини - серед переможців світового фіналу міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів Infomatrix-2025. Він відбувся днями у Бухаресті, Румунія. Про це інформують в управлінні освіти…
14:10 -
13:34Уже 300 жінок опановують професії, які вважалися чоловічими
Український бізнес усе активніше долучається до експериментального проєкту Державної служби зайнятості, спрямованого на розширення переліку професій для жінок у сферах, де традиційно працюють переважно чоловіки. Мета…
13:34 -
12:25Прозорро.Продажі: З початку 2025 року земельні торги принесли організаторам понад 1 млрд грн
Електронна система "Прозорро.Продажі" продовжує демонструвати ефективність, зокрема земельні торги принесли організаторам понад 1 млрд грн від початку 2025 року. Ці надходження складають: 577,3 млн грн…
12:25 -
11:43Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Актуальні питання, чіткі відповіді. Представників бізнесу області запрошують на нову онлайн-зустріч. Вона традиційно відбудеться у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при…
11:43 -
11:03Як працює електронна черга в ЦНАПах
Електронна черга - це зручний інструмент, який дає змогу українцям спланувати візит до ЦНАПу заздалегідь — обравши послугу, дату й час у декілька кліків на…
11:03 -
10:25Доступні кредити 5–7–9%: Бізнес у зонах високого воєнного ризику отримає довший період пільгового кредитування — 5 років
Уряд ухвалив рішення продовжити пільгову ставку 1% річних на інвестиційні кредити для бізнесу, що працює у зонах високого воєнного ризику. Вона діятиме протягом перших п’яти…
10:25 -
09:52Психічне здоров’я: яку допомогу можна отримати у свого сімейного лікаря
Сімейні лікарі в Україні можуть надати першу допомогу у сфері психічного здоров’я. Це частина безоплатного пакета первинної медичної допомоги. За потреби лікар скерує до фахівця…
09:52 -
09:28Як працює програма протезування і кому вже надали допомогу
За даними Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, у квітні 2025 року понад 9 тис. українців отримали майже 30 тис. допоміжних засобів реабілітації. Держава виділила…
09:28 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Кілька речей за цей день. Провів тривалу нараду з військовими: Головком Сирський, керівник Генерального штабу Гнатов, міністр оборони також був,…
09:20