«Питання життя і смерті – зібрати хліб з України»: УІНП презентував історичний ролик до 100-річчя масового голоду 1921-23 років
Цього року виповнюється сто років від початку масового голоду на Поволжі, Північному Кавказі та на Півдні України. В Україні це був перший масовий голод, що став наслідком поразки Української революції 1917-1921 років.
У 1921 році крім природних факторів – небаченої посухи, що охопила значні території – до катастрофічного становища селян спричинилася грабіжницька політика більшовицької Росії, яка розглядала селянство як «підозрілий елемент», який постійно перебуває під впливом «класових ворогів». А Україну – як сировинний придаток, що мав забезпечувати «диктатуру пролетаріату» всім необхідним, у першу чергу – продовольством.
«Урожай на півдні чудовий, тому питання життя і смерті для нас – зібрати з України 200-300 мільйонів пудів хліба», – писав у травні 1921 року Володимир Ленін.
Викачування продовольства в період запровадження продрозверстки та політики «червоного терору», виснажило запаси українців. Для кращої «мотивації», збирати хліб в Україну Ленін пропонує відправити півмільйона новобранців із охопленого голодом Поволжя. Під маркою допомоги голодуючим, більшовики грабують церковні цінності, накручують в пресі істерію проти «куркулів, які не хочуть ділитися хлібом». При чому куркулями оголошуються всі, хто не згоден віддавати за так чесно зароблене добро.
Голод 1921-1923 років був чи не єдиним, який більшовики не приховували від міжнародної спільноти. Утім, переважна більшість міжнародної гуманітарної допомоги скеровувалася саме на Поволжя, тоді як з охопленої голодом степової зони України продовжували везти в Росію продовольчі запаси. Лише в серпні 1922 року продовольчі пайки з гуманітарних місій почали отримувати й українці.
Міжнародна допомога стабілізувала ситуацію в Україні, чим одразу скористалися більшовики, розпочавши світовий експорт зерна – 13,5 млн. пудів зерна нового врожаю з України було відправлено за кордон. Так само хліб продовжували вивозити в Росію. Через це в південних регіонах України голод тривав до літа 1923 року.
Масштаби голоду на півдні України більшовики всіляко приховували, розповідаючи лише про «продовольчі труднощі». Нині Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України оцінює втрати українців від надсмертності в 1921-23 роках на рівні 935,8 тисяч осіб. 40% із них становили діти до 14 років.
Масовий голод пригасив і селянський повстанський рух, що ширився Україною. Більшовики це врахували. Уже за десять років вони застосують практику «впокорення голодом», організувавши в Україні штучний Голодомор-геноцид, щоб закріпити свою політику на окупованих землях.
Про цю трагічну сторінку нашої історії, яка довгий час лишалася поза достатньою увагою суспільства, нагадує новий просвітницький ролик Українського інституту національної пам’яті, створений спільно зі студією «Диваки-продакшн». У ролику використані історичні фото та відеоматеріали із фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.
-
09:32Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 6 липня
Під час останніх тривог оборонці збили в небі над областю три ворожі БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. - Травмованих немає, - додав…
09:32 -
09:11Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 5 липня
Ніч в області минула з повітряними тривогами. Як інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, наші оборонці знешкодили 13 російських БпЛА. — За попередніми даними, минулось…
09:11 -
16:00Команди Черкащини зі «сріблом» шкільних ліг
Наймасштабніший спортивний захід в Україні серед школярів фінішував. Підсумки цього сезону змагань «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» підбили на Черкащині. Тут відзначили команди, які здобули призові…
16:00 -
15:55«Відстань»: театральна подія літа
Відверта розмова про сьогодення: війну, втрату дому, вимушений вибір і жіночі історії сили. Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка відкриває нову театральну…
15:55 -
15:54Більше 2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащинии
Із початку року 2,2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащини за надані адмінпослуги. Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру за цей період надали 16 227 таких послуг. Найбільше –…
15:54 -
14:12Експорт Черкащини демонструє стабільне зростання
Підприємства області продовжують нарощувати експорт. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. За перші чотири місяці року Черкащина експортувала товарів на 461,5 млн…
14:12 -
12:30Громади області продовжують налагоджувати міжмуніципальне співробітництво
Громади області уклали ще 4 договори міжмуніципального співробітництва. Їх зареєстрували у Міністерстві розвитку громад та територій України. Про це інформують в департаменті регіонального розвитку Черкаської…
12:30 -
11:18Держава частково покриє оренду житла для ВПО: як дізнатися суму допомоги
Для внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути свої домівки через війну і орендують житло в інших регіонах, з'явилися нові можливості допомоги. Мінсоцполітики разом із…
11:18 -
10:34Діалог влади та бізнесу: робота проєкту Дія.Бізнес
Проєкт «Дія.Бізнес: підтримка та розвиток підприємництва». Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустрічі в межах діяльності регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу». Про це інформують у…
10:34 -
10:03Тропічне повітря над Черкащиною: синоптики прогнозують спеку
На Черкащині 4 липня повітря прогріється до +30-34 градусів. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 годину температура становила 23°, західний вітер…
10:03 -
09:15Понад 10 тис. наборів LEGO отримала Черкащина
Черкащина отримала понад 10 тис. наборів LEGO Six Bricks для четвертокласників у межах меморандуму про співпрацю з The LEGO Foundation. Їх уже направили в навчальні…
09:15 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 4 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 04.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 024 210 (+1 120) осіб; танків ‒ 10 988 (+2);…
08:45