Центр громадського здоров’я України відповідає про найпоширеніші питання про щеплення
18 питань щодо щеплення в Україні, відповідає Центр громадського здоров’я МОЗ.
Чи треба перед вакцинацією здавати тест на антитіла?
Зважаючи на серйозні ризики для здоров’я і те, що можна повторно заразитися COVID-19, потрібно вакцинуватися навіть якщо ви перехворіли.Наразі достеменно невідомо, як довго зберігається набутий імунітет. Вакцинація — надійний захист від COVID-19.
Як вакцинуватимуть осіб із вразливих груп, які не мають декларації із лікарем, хто старенький і не має доступу до інтернету?
Щоб безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я.Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо:
- маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
- отримуєте ліки за програмою “Доступні ліки”;
- отримували електронне направлення в лікаря.
Ви не зможете вакцинуватися від COVID-19, якщо не зареєстровані в Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ.Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, не є обов’язковою для отримання безоплатної вакцини від COVID-19.Але радимо укласти таку декларацію, адже цей важливий документ надає доступ до безоплатних медичних послуг за програмою державних фінансових гарантій медичного обслуговування.Безоплатно вакцинуватися від COVID-19 можна в будь-якому закладі охорони здоров’я чи в приватного лікаря, якщо він визначений Міністерством охорони здоров’я України та має договір з Національною службою здоров’я України на відповідний пакет послуг. Перевірити, чи має надавач такий договір, можна на сайті НСЗУ або за номером 16-77.Всю інформацію можна отримати за номером: 0 800 60 20 19.
У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров’я.
Чи буде паспорт щеплення? Чи буде він електронний/паперовий? Чи діятиме за кордоном?
Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю.МОЗ не планує розробляти та використовувати інші специфічні документи для підтвердження вакцинації, якщо таких вимог не буде ухвалено на міжнародному рівні.У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров’я.Якщо вакцинуватися, чи означає це, що більше не потрібен тест для виїзду за кордон, куди зараз тест потрібен (і так само після повернення)?
Чи може робити щеплення будь-хто будь-де в медзакладах, чи це мають бути спеціально навчені медики і чи можна попросити в них показати якийсь документ?
На першому етапі щеплення робитимуть мобільні бригади, що пройшли спеціальне навчання. Склад мобільної бригади:
- лікар,
- дві медсестри,
- реєстратор,
- водій.
Починаючи з 2 етапу, медпрацівники постійних пунктів щеплення щепитимуть усіх людей відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.Для організації постачання та розподілу вакцини від COVID-19, організації роботи з вакцинації потрібні кваліфіковані, добре підготовлені медпрацівники.Саме тому для медиків, які працюватимуть у кампанії з імунізації, проводять тренінги.
Як реально формуватиметься черга? Хто забезпечуватиме прозорість розподілу вакцин і розподілу вакцин різних виробників?
Від 1 березня 2021 року в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:1-й етап – медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей).2-й етап – решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей).3-й етап – люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей).4-й етап – люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі (≈ 11 млн людей).5-й етап – решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).Якщо ви є:
- працівником сфери охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери;
- працівником чи мешканцем спеціалізованого закладу (інтернати, будинки для літніх людей тощо);
- військовослужбовцем;
- працівником критично важливих структур державної безпеки (включно з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національною гвардією, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державною прикордонною службою й Службою безпеки України).
Вам не потрібно записуватись. Роботодавець або керівник установи інформує вас про можливість та дати щеплення.Усі інші можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:
- Через портал чи мобільний застосунок Дія.
- Через національний контакт-центр МОЗ.
Як записатися через портал Дія?
- Зайдіть на портал Дія за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад податкової) чи BankID.
- Перейдіть у розділ “Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19”.
- Зазначте сферу діяльності.
- Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
- Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Як записатися через застосунок Дія?
- Щоб зареєструватися через смартфон, завантажте мобільний застосунок Дія 2.0 за посиланням https://go.diia.app та авторизуйтеся в ньому. У застосунку можна авторизуватись через Приват24, Monobank, або BankID НБУ.
- Зайдіть у розділ “Послуги” та оберіть “Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19”.
- Зазначте сферу діяльності.
- Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
- Перевірте свій номер телефону.
- Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Як записатися через національний контакт-центр МОЗ?
- Зателефонуйте на номер 0 800 60 20 19.
- Надайте оператору свої дані. Необхідно буде вказати pеєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або серію та номер паспорта.
- Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
- Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Важливо! Зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення.Усі щеплення є добровільними й безоплатними.
Чи буде в нас вибір, якою вакциною колотися?
За державний кошт – ні. Однак усі вакцини, які використовують, або будуть використовувати в Україні для імунізації проти COVID-19, є безпечними та ефективними.Читайте також: Роздуті скандали і правда про вакцини, які може отримати Україна: CoviShield, Pfizer, інші
Чи під кожен новий штам коронавірусу треба буде вакцину?
В Ізраїлі працює механізм, що відкриту вакцину не кладуть до холодильника, тож під вечір незатребувані дози щепили тим, хто хотів і прийшов, чи є так в Україні?
В таких випадках невикористані дози вакцини мають бути утилізовані.З метою зниження ризиків недовикористання вакцини з вже відкритих флаконів, згідно з наказом, громадських діячів, діячів культури та спорту, лідерів релігійних спільнот тощо рекомендовано вакцинувати у випадках, коли під час вакцинальної сесії проти COVID-19:
- зафіксована відмова від вакцинації серед тих людей, які попередньо давали згоду на щеплення;
- виявлено протипоказання до вакцинації у тих, хто прийшли на вакцинальну сесію;
- кількість людей, що вакцинуються в день роботи мобільної бригади, недостатня для повного використання (10 доз з одного флакону) всіх відкритих флаконів з вакциною.
Після вакцини я не захворію? менший шанс захворіти? захворію, але легше перенесу?
Чи потрібно вакцинованим носити маски у публічних місцях?
Як часто ревакциновуватися?
Чи потрібна вакцинація дітям?
Після хвороби не у всіх, але є імунітет на пів року за певними дослідженнями. Скільки часу триває імунітет після вакцинації?
Чи змінює вакцина ДНК?
Як проходитимуть вакцинацію люди із медикаментозною алергією?
-
16:19Черкащани з медалями всеукраїнських змагань з таеквондо
Низку золотих, срібних та бронзових нагород здобули спортсмени Черкащини на всеукраїнських змаганнях з таеквондо серед юнаків, юніорів та Кубку України. Ці змагання днями відбулися у…
16:19 -
16:00«Цифрова Черкащина»: область долучиться до проєкту з кібербезпеки
На виконання завдань, визначених регіональною програмою «Цифрова Черкащина», відбулася робоча зустріч під головуванням заступника очільника області Сергія Свєрчкова. Вона була присвячена питанням кібербезпеки. Про це…
16:00 -
15:17«Діалог влади та бізнесу»: в межах комунікаційної платформи обговорили кадрові питання
Проєкт «Діалог влади та бізнесу» продовжує збирати представників приватного бізнесу та влади для вирішення пріоритетних питань на Черкащині. Цього разу увагу зосередили на темі співпраці…
15:17 -
15:05Прозорість і підзвітність: на Черкащині моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, відслідковують на Черкащині. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 14 листопада по 21…
15:05 -
14:5334 зрадники України позбавлені державних нагород України: Президент підписав відповідний указ
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України. До першого списку увійшло 34 особи. Серед…
14:53 -
14:49єОселя: Видано перший кредит для молоді за новими умовами
Уряд оновив умови програми доступної іпотеки єОселя, за якими українці віком до 26 років можуть отримати іпотеку, сплативши вдвічі нижчий перший внесок — від 10 %…
14:49 -
14:42Понад 4 млн грн транспортного податку сплатили власники елітних автівок Черкащини
Із початку року власники преміальних автомобілів Черкащини сплатили 4,3 млн грн транспортного податку. Про це інформують в ГУ ДПС області. За словами в.о. начальника ГУ…
14:42 -
14:15Українські аграрії обмолотили вже 98% від прогнозованих площ
В Україні намолочено 72,9 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур. Його зібрали на площі 19,5 млн га. Загалом зібрано 53,4 млн тонн зернових…
14:15 -
14:12Держава виплатила українцям 119 млн грн Національного кешбеку за жовтень
21-22 листопада громадяни отримали на рахунки кешбек, накопичений в жовтні за купівлю українських товарів. Сума виплати становила 119,2 млн грн, кошти отримали 1,22 млн українців.…
14:12 -
11:33Мінветеранів спільно з МОЗ та НСЗУ анонсували новий пакет медпослуг для ветеранів і ветеранок
Відомства презентували пілотний проєкт щодо розширення доступу до медичних послуг для ветеранів війни. На заході були присутні міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова, міністр…
11:33 -
09:05Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи – згадує дві українські революції, вшановує те, які українці насправді. Сьогодні ж наш божевільний…
09:05 -
08:58Загальні бойові втрати противника станом на 22 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 22.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 728300 (+1050) осіб,танків ‒ 9399 (+1) од,бойових броньованих машин ‒ 19156 (+13)…
08:58