Запобігання та протидія домашньому насильству

Повідомляємо, що в умовах пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 установи та заклади, що надають послуги екстрено (кризово) особам, які постраждали від домашнього насильства, працюють у робочому режимі та забезпечують надання соціальних послуг постраждалим особам з обов’язковим дотриманням правил карантину.

Мінсоцполітики як національним координатором з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі вжито заходів щодо:

забезпечення безперебійного, належного прийому/зарахування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, до спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб;

заборони відвідування іншими (сторонніми) людьми осіб, які перебувають у притулку для постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;

інформування працівників спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/ або насильства за ознакою статі, про шляхи передачі коронавірусної інфекції, способи самозахисту та важливість дотримання персоналом правил карантину;

забезпечення персоналу та постраждалих осіб, які перебувають у спеціалізованих службах підтримки постраждалих осіб, засобами індивідуального захисту (масками медичними, рукавичками, тощо);

доповнення відповідними пунктами про дотримання правил карантину правил внутрішнього розпорядку (перебування у притулку), які доводяться до відома (під розписку) постраждалої особи в день її зарахування до притулку.

Право на влаштування до притулку мають:

повнолітні постраждалі особи, направлені структурними підрозділами місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить здійснення заходів у сфері запобігання та протидії насильству, уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги постраждалим особам (контакти розміщені на офіційних веб-сторінках у рубриках «Протидія та запобігання домашньому насильству»).

З метою захисту та безпеки громадян, які цілодобово перебувають у притулках для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, адреси установ не розголошуються.

В Україні функціонує 26 установ та закладів, які екстрено (кризово) надають соціальні послуги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

Довідково
На базі Урядового контактного центру працює цілодобовий сервіс доступний за номером 15-47.

Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними.

На «гарячій» лінії:

– надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства.

– надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.

Оператор кол-центру не просто фіксує звернення чи переадресовує його до відповідних компетентних відомств, а й в онлайн-режимі може надавати психологічну допомогу потерпілим від насильства. Тобто у разі потреби людина отримає практичну інформацію, що робити і куди звертатись при виявленні загрози чи проблеми.

***

Реалізація в області державної політики щодо запобігання та протидію домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі

На виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству‟ в області створено систему протидії запобігання
та протидію домашньому насильству та надання допомоги постраждалим особам.

Так, розпорядженням обласної державної адміністрації від 22.05.2019 367 ,,Про заходи щодо запобігання та протидію домашньому насильству в області“ затверджено заходи та комісію з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству.

У 2020 році відбулось 2 засідання Комісії обласної державної адміністрації з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству, на яких розглядались питання виконання заходів щодо попередження домашньому насильству в області; організації та проведення у закладах освіти профілактичних і просвітницьких заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству, виховання гендерної культури за участю учнівської і студентської молоді, їх батьків; утворення в області мобільних бригад соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства і насильства за ознакою статі та надавання соціальних послуг і здійснення соціального супроводу сімей та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, пов’язаних з домашнім насильством; своєчасного виявлення дітей, над якими вчинено насильство,  службами у справах дітей області.

23 квітня 2020 року відбулась нарада суб’єктів взаємодії, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статті. На нараді обговорювалось питання взаємодії та виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 „Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі“ в умовах запровадження карантинних заходів, спільних дій всіх суб’єктів.

З метою напрацювання механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи з попередження домашнього насильства, протидії торгівлі людьми в умовах децентралізації, підвищення рівня обізнаності фахівців органів місцевого самоврядування з означених питань Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації спільно з благодійною організацією „100% Життя Черкаси“ проведено 10 навчальних тренінгів для фахівців районних державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад. Участь у навчанні взяли представники мультидисциплінарних груп з 18 районів та 42 ОТГ.

Питання запобігання та протидії домашньому насильству і жорстокому поводженню з дітьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності педагогічних колективів закладів освіти області. Провідну роль у цій роботі відіграють працівники психологічної служби. У закладах освіти безпосередньо працює 841 спеціаліст психологічної служби, з них: 437 практичних психологів та 404 соціальні педагоги. Працівники психологічної служби здійснюють психологічний та соціально-педагогічний супровід учасників освітнього процесу, надають групові та індивідуальні консультації, у тому числі дітям та сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

У 2020 році продовжено діяльність обласної тренерської мережі (далі – ОТМ) за підтримки громадської організації „Центр „Ла Страда – Україна”. Членами ОТМ є 29 осіб (17 тренерів та 13 лекторів) з числа соціальних педагогів та практичних психологів закладів освіти області.

Працівниками психологічної служби, членами ОТМ в освітніх закладах та у місцевих громадах протягом 2020 року проведено близько 400 інформаційно-просвітницьких та профілактичних заходів з питань попередження усіх форм насильства.

Разом з цим, правова культура та обізнаність школярів щодо захисту їх законних прав та інтересів формуються через діяльність правових гуртків, клубів, факультативних занять, курсів за вибором тощо. У закладах загальної середньої освіти області у звітній період організовано роботу близько 350 таких об’єднань, діяльністю в яких охоплено понад 4,5 тис. учнів.

З метою поліпшення обізнаності учнів з правами та обов’язками громадян у закладах освіти  проведено тижні, декади, місячники правових знань. Орган учнівського самоврядування – обласна Ліга старшокласників реалізує Інтернет-проекти „Вчимося демократії разом” та „Ми – патріоти Черкащини”, в рамках якого школярі працюють у підпроекті „Знаю та реалізую свої права”.

Щороку Черкащина активно долучається до Всеукраїнської акції „16 днів проти насильства“. Цьогоріч вона проходила під гаслом „Синці загояться. Душа – ніколи“. В межах акції Будинок рад було підсвічено помаранчевим кольором у темну пору доби. Крім того відбулась  онлайн фотовиставка портретів постраждалих жінок з реальними історіями із життя „Очима покинутих“.

У межах акції, з урахуванням карантинних обмежень, у містах та районах області, територіальних громадах на базі загальноосвітніх, професійно-технічних ліцеїв, вищих закладів освіти, бібліотечних установ проведені виховні години, бесіди, онлайн-тренінги, показ соціальних роликів, онлайн конкурс на кращу стінгазету, у ході яких презентовані нові стратегії протидії насильству, інструменти формування гендерно-чутливих політик, проєкти підтримки постраждалих, особливо дітей, зокрема: флешмоби „Стоп насильству”, „Майбутнє без насильства”, „Не бійся сказати „НІ”; акції протесту: „Світ без насильства”, „Молодь за тендерну рівність”, „Ні – дискримінації”; інтерв’ювання: „Школа – територія без насильства”, „Толерантність починається з мене…”; виставки плакатів та малюнків: „Ми всі різні”, „Доброта врятує світ” тощо.

Під час проведення акції ССД Черкаської міської ради спільно з працівниками підрозділу „Поліна“ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області проведено рейди „Стоп насильству“, під час яких з профілактичними цілями відвідані родини, в яких існує домашнє насильство або є загроза його вчинення.

Комунальні ЗМІ області зорієнтовані на забезпечення належної інформаційної підтримки реалізації державної сімейної політики, обласних програм, спрямованих на формування духовності, зміцнення моральності, підвищення авторитету та стійкості шлюбу, попередження домашнього насильства, булінгу, формування високого громадського престижу материнства та відповідного батьківства.

На офіційних сайтах обласної, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетах міських рад, в соціальних мережах розміщено відеоролики: „Дорожня карта для постраждалої: куди звернутися і як це зупинити“, „Фортеця безпеки“, виготовлені Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації.

У період із 25 листопада по 21 грудня 2020 року у м. Черкаси Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації виготовлено та розміщено зовнішню соціальну реклама (2 борди/3 сітілайти) з мотиваційними закликами боротися з насильством, не терпіти насильство, виготовлено та розповсюджено 600 плакатів відповідної тематики.

Міськими та районними центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді виготовлено та розповсюджено: 1026 буклетів, 421 листівку та 101 плакат з проблем насильства. Проведено 40 круглих столів, конференцій, презентацій.

До територіальних підрозділів Головного управління Національної поліції в Черкаській області у 2020 році надійшло 6202 звернень про випадки насильства в сім’ї, з них: 5002 – від жінок, 1042 – від чоловіків, 258 – від дітей. 2307 осіб перебувають на обліку з приводу вчинення насильства в сім’ї. Винесено 692 термінових заборонних приписів.

До Банку даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах (з приводу домашнього насильства) внесено 247 осіб. 18 дітей перебувають на обліку служб у справах дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними. Протягом звітного періоду 60 сімей охоплено соціальним супроводом, соціальними послугами (з приводу домашнього насильства) охоплено 294 особи, 1 сім’ю направлено до центру соціально-психологічної допомоги.

Службами у справах дітей області здійснено 394 заходи з приводу захисту прав дитини від домашнього насильства.

Співробітниками ювенальної превенції відділів та відділень ГУНП області спільно із працівниками наркологічної служби охорони здоров’я, служб у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ з метою додержання суб’єктами підприємницької діяльності правил торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснено 27 профілактичних відпрацювань (рейдів) підприємств торгівлі та громадського харчування, що реалізують населенню алкогольні напої та тютюнові вироби, за результатами яких відносно працівників даних закладів складено 15 протоколів про адміністративні правопорушення за ознаками ч. 2 ст. 156 (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями та тютюновими виробами) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З метою попередження правопорушень та злочинних проявів в учнівському та молодіжному середовищі, недопущення вчинення дітьми та відносно них насильства будь – якого характеру працівниками ювенальної превенції області, поліцейськими інших служб відділів та відділень поліції  спільно з органами державної влади, місцевим самоврядуванням та громадськими організаціями проведено 552 профілактичні рейди.

Станом на 31.12.2020 на обліку служб у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів перебуває 18 дітей, які зазнали насильства в сім’ї, з них 8 – психологічного, 9 – фізичного, 1 – сексуального.

З метою попередження проявів вчинення домашнього насильства працівники служб у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів, територіальних громад регулярно перевіряють умови виховання, утримання, розвитку, навчання, оздоровлення та матеріального забезпечення дітей, які проживають у сім’ях, що перебувають у складних життєвих обставинах, проводять профілактичні бесіди з батьками щодо належного виконання ними батьківських обов’язків та нагляду за дітьми. Упродовж 2020 року службами у справах дітей, фахівцями із соціальної роботи, представниками органів Національної поліції відвідано 7 678 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, виявлено 1 431 нову сім’ю. Родинам надано соціальну підтримку, у тому числі натуральною допомогою.

У 2020 році притягнуто до відповідальності 129 осіб за невиконання батьківських обов’язків. Черкаським ВП ГУНП в Черкаській області порушено 1 кримінальну справу за ст. 125 Кримінального кодексу України, на осіб, які вчиняли домашнє насильство в присутності дітей, а також працівниками патрульної поліції складено 13 адміністративних протоколи за ч.1 ст. 173*2 КпАП України.

Протягом 2020 року соціальними послугами центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області охоплено 294 сім’ї, щодо яких надійшла інформація про жорстоке поводження та насильство. У цих сім’ях проживає 300 дітей, у т.ч. послугами охоплено 96 дітей. Під соціальним супроводом перебуває 60 сімей, у т.ч. 58 дітей.

У результаті проведеної роботи задоволено потреби:

240 сімей (осіб) щодо отримання психологічної допомоги, 130 – юридичної допомоги, 102 – щодо налагодження зв’язків з членами родини, громадою, 62 – гуманітарної допомоги, 18 – сприяння в оформленні та відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат, 19 – вирішення житлово-побутових проблем та ін. До закладів системи соціального захисту направлено 4 особи, до громадських організацій – 5 осіб.

Для надання соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства в області функціонують:

обласний центр соціально-психологічної допомоги (м. Сміла);

обласний соціальний центр матері та дитини для проживання жінок на сьомому-дев’ятому місяці вагітності та матерів з дітьми віком до 18 місяців, які опинилися у складних життєвих обставинах (у тому числі зазнали насильства в сім’ї), що перешкоджають виконанню материнського обов’язку.

Крім того, на базі Черкаській благодійній організації „100% життя Черкаси“ діють:

Жіночий кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства „Мережка“

та Центр реінтеграції для безпритульних та осіб, які опинилися
в складних життєвих обставинах, у тому числі жінок і дітей, які постраждалі від домашнього насильства.

В області функціонують Черкаський та Уманський обласні центри соціально-психологічної реабілітації дітей – заклади соціального захисту дітей, до яких цілодобово приймаються діти, які опинились у складних життєвих обставинах, у зв’язку з тим, що батьки не можуть забезпечити належного утримання та догляду за дитиною, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, вживають алкоголь, наркотичні засоби; залишилися без піклування батьків або осіб, які їх замінюють; зазнали насильства і потребують соціально-психологічної допомоги, постраждали від торгівлі дітьми; безпритульні діти.

В області діють 8 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які, у разі отримання повідомлень про насильство в сім’ї, готові до надання соціально-психологічної допомоги постраждалим особам. (м.м.: Черкаси, Умань, Ватутіне, Канів; Городищенському та Чигиринському районах, Соколівській та Степанецькій ОТГ).

Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області створено мобільну групу реагування на факти вчинення домашнього насильства на території м. Черкаси.

Якщо ви зіткнулися з явищем домашнього насильства особисто або стали свідком домашнього насильства, терміново завертайтеся на 102.

За умисне й систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство передбачене покарання у вигляді громадських робіт, піврічного арешту, 5-річного обмеження або 2-річного позбавлення волі. А суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів: від заборони перебувати в місці спільного проживання до заборони спілкуватися навіть через третіх осіб.

В Україні діє Національна “гаряча лінія”з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних) або 116 123 (безкоштовно з мобільних).

Тел.: Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської  обласної адміністрації: (0472) 63 85 59

„100% Життя Черкаси“ – 0930814310

ГУ НП в Черкаській області – 102

 

Як уберегтися  від сексуального насильства під час війни

Інформація про притулки для  осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі станом на 01.04.2020 року. 

Інформаційно-аналітична довідка про звернення, що надійшли на спеціалізовану «гарячу лінію» «Протидія торгівлі людьми” , запобігання та протидія домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей» за період з 11 лютого по 31 березня 2020 року

Анонси