Станом на 1 вересня 2022 року функціонує 475 денних закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО), де здобувають освіту 118 тис учнів.
До початку нового навчального року місцевими органами виконавчої влади було вжито заходів та прийнято рішення щодо формування оптимальної мережі ЗЗСО. Зокрема, у зв’язку з малою наповнюваністю класів у закладах загальної середньої освіти та високою вартістю утримання 1-го учня ліквідовано 9 ЗЗСО, призупинено освітній процес у 11 ЗЗСО, реорганізовано 52 школи.
Наразі наявна мережа закладів освіти на початок нового навчального року повністю задовольняє потреби населення у наданні якісних освітніх послуг. У 2022/2023 навчальному році функціонує 35 опорних шкіл та 63 філії.
Функціонує 99 ЗЗСО, де 9362 учнів охоплено поглибленим вивченням предметів. У 261 ЗЗСО здійснюється профільне навчання для 12258 учнів.
На 2022-2023 навчальний рік призначено 81 обласну стипендію переможцям ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін та ІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук, які у 2021 році отримали дипломи першого ступеня в означених інтелектуальних конкурсах і продовжують навчання у закладах освіти Черкаської області, 5 стипендій голови обласної державної адміністрації та 5 стипендій голови обласної ради обдарованим дітям області.
У 2022/2023 навчальному році продовжується реалізація реформи НУШ, впровадження вимог нового Державного стандарту базової середньої освіти як в 5-му класі, так і в пілоті 6-го класу.
До впровадження концептуальних засад Нової української школи у базовій середній освіті обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників підготовлено 11980 освітян області, з них 10803 вчителі 5-11 класів та 1177 керівників закладів загальної середньої освіти. Крім цього, у період воєнного часу на волонтерських засадах підготовлено до роботи в умовах НУШ 3560 педагогів із територій, де тривали бойові дії, а саме: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей.
В області реалізуються 4 обласні програми у галузі загальної середньої освіти, у рамках реалізації яких для шкіл області закуповуються на засадах співфінансування набори робототехніки ЛЕГО; шахові кабінети; навчальні кабінети (математики, фізики, біології, географії, інформатики, „Захист України“ та інші); лінгафонні кабінети та комп’ютерні комплекси.
За рахунок різних джерел фінансування придбано навчальне обладнання для 18 навчальних кабінетів (8 інформатики, 4 лінгафонні, 2 фізики, 2 історії, 1географії, 1 образотворчого мистецтва), та 505 одиниць сучасної комп’ютерної техніки.
У 2022 році централізовано закуплено 11 шкільних автобусів на засадах співфінансування 90/10. Ще 4 автобуси буде закуплено у рамках реалізації обласної прогарами „Шкільний автобус“ на умовах співфінансування 50/50.
В області запроваджена перша в Україні програма „Інноваційні школи Черкащини“, в рамках якої 28 шкіл оснащено мульмедійними засобами навчання з програмним забезпеченням та придбано сучасне комп’ютерне обладнання й інтерактивні комплекси для 140 кабінетів фізики, хімії, біології, іноземної мови,
математики, географії та інших. А також майже 300 комп’ютерів. Впроваджено інформаційну систему „Безпечна та ефективна школа“. Загалом за період реалізації програми за рахунок співфінансування на інноваційні школи використано близько 148 млн грн.