Виконання Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року у Черкаській області Управлінням охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації

Напрям 1. Фізична безбар’єрність

Завдання 1. Забезпечення збору і поширення достовірної інформації про доступність об’єктів фізичного оточення.

п.2.  Створення інтерактивної карти „Безбар’єрна Черкащина“ на основі Google-опитувальника з оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів та відображенням актуальної інформації щодо стану доступності об’єктів громадського призначення на території Черкаської області, перш за все, комунальної та державної форми власності.

Листом Управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації від 26.04.2024 № 11374/02/12-01-15 була направлена до закладів охорони здоров’я області анкета для самооцінки доступності будівель медичних закладів на основі Google-опитувальника з оцінки ступеня безбар’єрності. На сьогоднішній день анкети для самооцінки доступності будівель медичних закладів на основі Google-опитувальника з оцінки ступеня безбар’єрності заповнені закладами охорони здоров’я та створена карта по безбар’єрності закладів охорони здоров’я.

Завдання 7. *(13) Пристосування головних входів і приміщень (санітарно-гігієнічних приміщень) будівель територіальних органів центральних органів виконавчої влади та місцевих держадміністрацій, виконавчих органів місцевого самоврядування, центрів надання адміністративних послуг для використання маломобільними групами
населення, зокрема особами з інвалідністю.

п.1. Проведення відповідних будівельних/ремонтних робіт

Завершено ремонтні роботи головних входів в лікувальних корпусах (будівлях) закладів охорони здоров’я (Комунальне некомерційне підприємство (далі – КНП) „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“, КНП „Уманська центральна районна лікарня“, використано коштів 297,8 тис. грн.

 

Завдання 8. Забезпечення безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп до санітарно-гігієнічних приміщень.

п.1. Забезпечення безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп до санітарно-гігієнічних приміщень у комунальному некомерційному підприємстві „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“.

Проводяться ремонтні роботи санітарних кімнат по структурних підрозділах щодо приведення їх до нормативних вимог інклюзії для осіб з інвалідністю (КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“. Наразі використано кошти у сумі 319,0 тис. грн.

 

Напрям 2. Інформаційна безбар’єрність

Завдання 20. Всім громадянам зручно орієнтуватись і пересуватись у закладах охорони здоров’я

п. 1. Запровадження комплексної системи навігації у комунальному некомерційному підприємстві „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“

Замовлені внутрішні схеми навігації по переходах 7 та 9 корпусів в КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“. По території лікарні схеми навігації встановлено.

 

Завдання 21.*(43) Здійснення заходів щодо забезпечення можливості підключення та передачі звернень за екстреною медичною допомогою провайдерами неголосового виклику екстрених служб.

п.1. *(2) реалізація можливості неголосового виклику екстреної медичної допомоги на всій території України

01.01.2024 КНП „Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської обласної ради“ та Громадська організація „Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю зі слуху „Українське товариство глухих“ (ГО „УТОГ“) уклали трьохсторонній договір про надання послуг перекладу на українську жестову мову (з української жестової мови), код ДК 021:2015-79540000-1 – „Послуги з усного перекладу“ в онлайн форматі через web-систему відеозв’язку „Сервіс УТОГ-24/7“. Бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги мають постійний зв’язок з операторами Громадської організації „Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю зі слуху „Українське товариство глухих“ (ГО „УТОГ“) з метою реалізація можливості неголосового виклику екстреної медичної допомоги людям з вадами слуху.

Посилання на сайт медичної установи https://emd.ck.ua/

Посилання на сайт Управління охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації https://uoz.ck.gov.ua/

Завдання 22.*(45) Підвищення рівня інформаційної обізнаності ветеранів та членів їх сімей щодо забезпечення їх прав

п.1. Розміщення соціальної реклами в медичних, освітніх закладах, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, центрів надання адміністративних послуг тощо.

В закладах охорони здоров’я області проводиться робота щодо розміщення соціальної реклами.

В закладах охорони здоров’я області, які надають первинну та спеціалізовану медичну допомогу, розміщена соціальна реклама на офіційній сторінці, інформаційних стендах, в соціальній мережі Facebook та сайті медичних установ стосовно підвищення рівня інформаційної обізнаності ветеранів та членів їх сімей щодо забезпечення їх прав, зокрема на тему: „Що таке “ЄДИНА ВЕТЕРАНСЬКА ЛІНІЯ”, „Відновлюй майбутнє вже зараз“, „Соціальна    адаптація ветеранів війни та членів їхніх сімей”, “Служби підтримки для ветеранів”, також розміщено посилання на сайт „Платформа ветерана Черкаський вимір“ (https://ukrveteran.ck.gov.ua/).

 

Напрям 3. Цифрова безбар’єрність

Завдання 24.*(55) Забезпечення закладів охорони здоров’я доступом до швидкісного Інтернету та засобами доступу до нього.

п. 1. Актуалізація та здійснення аналізу даних щодо нинішнього стану забезпечення закладів охорони здоров’я доступом до швидкісного Інтернету та засобами доступу до нього

Станом на 01.10.2024, за оперативними даними, доступ до мережі Internet мають всі заклади охорони здоров’я області. Швидкість передачі даних коливається. Так, за оперативною інформацією, в закладах охорони здоров’я області (98):

  • 27,96% комп’ютерів та ноутбуків підключені зі швидкістю передачі даних до 100 Mb/s;
  • 62,59% комп’ютерів та ноутбуків підключені зі швидкістю передачі даних 100 Mb/s;
  • 7,25% комп’ютерів та ноутбуків підключені зі швидкістю передачі даних від 101 Mb/s до 1 Gb/s;
  • 2,2% комп’ютерів та ноутбуків підключені зі швидкістю передачі даних 1 Gb/s.

п.2. Формування плану залучення ресурсів  для забезпечення закладів охорони здоров’я доступом до швидкісного Інтернету та засобами доступу до нього

За оперативною інформацією, станом на 01.07.2024 на інформатизацію та комп’ютеризацію закладів охорони здоров’я обласного рівня використано коштів в розмірі 1,4 млн. грн (2023 рік – 8,6 млн. грн), міських закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу – 0,2 млн. грн (2023 рік – 5,3 млн. грн), районних закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу – 0,4 млн. грн (2023 рік – 3,6 млн. грн), міських, районних та закладів територіальних громад, що надають первинну медичну допомогу – 0,4 млн. грн (2023 рік – 4,9 млн. грн).

 

Напрям 4. Суспільна та громадянська безбар’єрність

Завдання 31.*(87) Впровадження комплексних реабілітаційних та абілітаційних послуг, спрямованих на підвищення якості життя, активності, працездатності та залучення в усі форми суспільного життя (переоцінка діючої системи та стандартів реабілітації, імплементація комплексних сучасних підходів).

п. 1. *(7) здійснення підготовки до створення в реабілітаційних відділеннях кабінетів асистивних технологій для здійснення підбору, налаштування, виготовлення та навчання користуванню допоміжними засобами реабілітації, зокрема проведення протезування пацієнтів з ампутаціями, у закладах охорони здоров’я, визначених в рамках реабілітаційного маршруту.

В області на 2024 рік 8 закладів охорони здоров’я уклали договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом:

„Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах“, а саме:

  • КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“;
  • КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради;
  • КНП „Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня“ Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“.

Вимоги вищезазначеного пакету до організації стаціонарного відділення для надання реабілітаційної допомоги:

наявність кабінету асистивних технологій з 01 липня 2024 року. У вищезазначених закладах охорони здоров’я вже створено кабінети асистивних технологій.

Також на сьогодні в області проводиться щодо створення в 2 кластерних закладах охорони здоров’я реабілітаційних відділень, в яких будуть розташовуватись до 30 реабілітаційних ліжок, а саме:

  • КНП „Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування“ Звенигородської міської ради Звенигородського району Черкаської області – 30 ліжок;
  • КНП „Золотоніська багатопрофільна лікарня“ Золотоніської міської ради – 26 ліжок;

Вжиті заходи та з серпня 2024 року в КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради створено та функціонує реабілітаційне відділення на 22 ліжка. Кабінет асистивних технологій створено, договір з протезним цехом в стадії укладання.

Створено та функціонує з вересня 2024 року реабілітаційне відділення на 30 ліжок в кластерному закладі охорони здоров’я – КНП „Смілянська міська лікарня“ Смілянської міської ради. Кабінет асистивних технологій в стадії створення, договір з протезним цехом укладано.

Створено та функціонує з 02 грудня 2024 року реабілітаційне відділення на 30 ліжок в кластерному закладі охорони здоров’я – КНП „Уманська центральна районна лікарня“ Паланської сільської ради. Кабінет асистивних технологій в стадії створення, планується укладання договору з протезним цехом.

п. 2 *(10) впровадження доказової реабілітації та Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (стандартів реабілітації
та абілітації), проведення моніторингу щодо впровадження доказової реабілітації у відомчих закладах охорони здоров’я.

Кожний заклад охорони здоров’я області, який уклав договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг, зокрема за напрями: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах“, „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах“ надають реабілітаційні послуги на принципах доказовості та біопсихосоціальної моделі Міжнародної класифікації функціонування обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Фахівці з реабілітації зазначених закладів охорони здоров’я пройшли навчання на платформі „Академія НСЗУ“, а саме курси: „Базові засади застосування Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)“, який створено в рамках проєкту „Реабілітація травм війни в Україні“, в межах ініціативи Першої леді Олени Зеленської з розбудови ефективної системи реабілітації, для мультидисциплінарних реабілітаційних команд та фахівців сфери охорони здоров’я, які працюють з особами з обмеженням функціонування, та курс „Документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ“, який створено з метою систематизувати знання та сформувати навички у фахівців з реабілітації з документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ. Користувачами медичних інформаційних систем закладів охорони здоров’я, де надається реабілітаційна допомога, здійснюється постійна співпраця щодо удосконалення реабілітаційного функціоналу в медичних інформаційних системах.

Отже, в закладах охорони здоров’я, які законтрактовані з НСЗУ за пакетами щодо реабілітації, впроваджено застосування  МКФ фахівцями з реабілітації в щоденній практиці.

Відомчі заклади охорони здоров’я не підпорядковані Управлінню охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації.

п. 3 *(11) формування концептуальних підходів щодо розвитку реабілітаційних послуг за місцем проживання/перебування особи в рамках розвитку амбулаторної реабілітаційної послуги.

В області на 2024 рік:

12-ма закладами охорони здоров’я укладено договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах“, а саме:

  • КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“;
  • КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради;
  • КНП „Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка“;
  • КНП „Черкаська міська реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“;
  • КНП „Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня“ Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Монастирищенська багатопрофільна лікарня“ Монастирищенської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“ (тільки дітям);
  • КНП „Черкаська центральна районна лікарня“ Червонослобідської сільської ради.

 

Завдання 32.*(88) Інтеграція державної політики охорони здоров’я в частині здоров’я населення, просвітництва, гуманізації та культивування здорового способу життя
до державної політики безбар’єрності (принцип „здоров’я, а не лікування“).

п.1. *(1) проведення гендерно чутливих інформаційно-просвітницьких заходів для зміцнення здоров’я населення, раннього виявлення захворювань, формування навичок здорового способу життя, зокрема щодо зниження рівня поширеності тютюнокуріння, відповідальної самозбережувальної поведінки.

Медичним персоналом закладів охорони здоров’я області протягом 9 місяців 2024 року з пацієнтами проводились бесіди з питань формування здорового способу життя, гігієнічного виховання, в тому числі: раціонального харчування, фізкультури, спорту, загартування, гігієнічного і статевого виховання підростаючого покоління, попередження психо-неврологічних захворювань, антиалкогольної пропаганди, антинікотинової пропаганди, наркоманії та її наслідки, репродуктивного здоров’я, попередження гінекологічних захворювань, щеплення, попередження захворювань та травматизму, комплексні проблеми профілактики інфекційних захворювань. В закладах охорони здоров’я області  розміщуються публікації на офіційній сторінці, інформаційних стендах, в соціальній мережі Facebook та сайті медичних установ, під час виступів в ЗМІ щодо інформування населення з приводу раннього виявлення захворювань, формування навиків здорового способу життя, шкоди тютюнокуріння, важливості профілактики (попередження) захворювань, зокрема:

В КНП „Звенигородська БЛІЛ“ проведено лекцію для медичних працівників про дотримання здорового способу життя, профілактики хвороб, та про правила надання першої медичної допомоги.

На офіційному сайті КНП „Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Ватутіне Черкаської області“ висвітлено теми, зокрема: „Хвороби, характерні статі людини та віку“, „Здоровий спосіб життя“,  „Всесвітній день боротьби з раком передміхурової залози: на що має звернути увагу кожен чоловік“, „Як розпізнати кашлюк у дітей“: https://vatytino-center.pmsd.org.ua/category/porady-simejnogo-likarya/

В КНП „Єрківська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини“ Єрківської селищної ради здійснюється розповсюдження інформації через сторінку закладу у соціальній мережі „Facebook“: https://www.facebook.com/profile.php?id=61556514711661

Інформаційно-просвітницькі заходи для  зміцнення здоров’я населення, раннього виявлення захворювань, формування навичок здорового способу життя, зокрема щодо зниження рівня поширеності тютюнокуріння, відповідальної самозбережувальної поведінки проводяться у вигляді бесід, лекцій, обговорення статей із засобів масової інформації, соціальних мереж. Інформація – розміщена на сайті КНП „Монастирищенська багатопрофільна лікарня“ Монастирищенської міської ради Черкаської області – monastyr.crl.net.ua.

В КНП „Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради“  розміщено інформаційні матеріали, зокрема у соціальних мережах https://www.facebook.com/profile.php?id=100050122569217.

В КНП Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади в рамках акції „Березень – місяць підвищення обізнаності про туберкульоз“ 13.03.2024 проведені заняття з фельдшерами медичної установи, 21.03.2024 заняття з лікарями щодо виконання заходів з протидії захворюванню на туберкульоз.

Також розміщені інформації на офіційному сайті закладу та соціальній мережі ФБ:

https://shpola.pmsd.org.ua/novyny/mobilnyj-zastosunok-dlya-zhinok/

https://shpola.pmsd.org.ua/novyny/yaki-zahody-vzhyvaye-ukrayina-dlya-poperedzhennya-ta-rannogo-vyyavlennya-onkozahvoryuvan/

https://shpola.pmsd.org.ua/novyny/seksualne-nasylstvo-pov-yazane-z-konfliktom/

https://shpola.pmsd.org.ua/novyny/informatsijna-pam-yatka-shhodo-zapobigannya-vypadkam-dyskryminatsiyi-za-oznakoyu-stati/

https://shpola.pmsd.org.ua/novyny/torgivlya-lyudmy-z-metoyu-seksualnoyi-ekspluatatsiyi-kozhen-mozhe-postrazhdaty-vid-takogo-zlochynu/

На першому та третьому поверхах КНП „Перший Черкаський міський ЦПМСД“  демонструються відеоролики на тематику формування навичок здорового способу життя.

На сайті КНП „Перший Черкаський міський ЦПМСД“ https://mp1.ck.ua розміщені інформаційні матеріали, зокрема: „Шкода куріння: вплив на здоров’я та суспільство“, „Здоровий спосіб життя: ключ до щасливого та витривалого життя“.

Інформаційні матеріали  розміщенні в КНП „Реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“ за посиланням:https://dev.astra.ck.ua/category/news/  та https://dev.astra.ck.ua/category/announcements/.

У КНП „Перша Черкаська міська лікарня“ виготовлено  по  48 тематичних папок  з матеріалами  на санітарно-освітні теми для пацієнтів, де викладені рекомендації  для зміцнення здоров’я населення, раннього виявлення захворювань,  формування навичок здорового способу життя, у тому числі щодо зниження поширеності тютюнокуріння,відповідальної самозберігальної поведінки (принцип „здоров’я, а не лікування“). Інформаційні матеріали  розміщенні за посиланням:

https://1ml.ck.ua/yak-ne-otru%d1%97tisya-chadnim-gazom/

https://1ml.ck.ua/detalno-pro-bronxit/

https://1ml.ck.ua/shho-take-prostatit/

https://1ml.ck.ua/yak-borotisya-z-mishami/

https://1ml.ck.ua/shhodo-zapobigannya-vipadkam-diskriminaci%d1%97/

https://1ml.ck.ua/seksualne-nasilstvo-povyazane-z-konfliktom/

https://1ml.ck.ua/informacijna-pamyatka-shhodo-zapobigannya-ta-protidi%d1%97-domashnomu-nasilstvu/

https://1ml.ck.ua/skaz-nebezpechna-xvoroba/

На сайті КНП „Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка“ (https://ccdp.com.ua/) розміщене посилання на „Довідник безбар’єрності“ (https://ccdp.com.ua/post/343).

В КНП „Центр первинної медико-санітарної допомоги“ Смілянської міської ради інформаційні матеріали розміщенні за посиланням:

Маршрут пацієнта, який має позитивний результат тестування на ВІЛ та обирає розпочати лікування: https://www.facebook.com/CPMSDSmila/posts/pfbid0jnv5HHecVr91JSZdygVbx51rezZ2am3bcRqWKEzwtDx7Er5qdRomRArM91tun7isl

Бульозний епідермоліз:

https://www.facebook.com/CPMSDSmila/posts/pfbid0ox3yx1k6BGK5X4jhmtMew1Zq6gGKYi4auq733BPpvGZiuyd2KraF4G15VeLMNedMl

Так, ми можемо подолати туберкульоз!:

https://www.facebook.com/CPMSDSmila/posts/pfbid0nn1m2WuPxoEiKF4GV74KUekUKScV3GxtD6eB5gq1RW917k1bmM5HACxigJ7zwcFTl

В КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“ розміщується інформаційні матеріали на сайті закладу: oblbabyklinika.ck.ua та у фейсбук https://m.facebook.com/groups/251151359617265/?ref=share.

В КНП „Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради“ розміщується інформаційні матеріали на сайті закладу, зокрема:

https://novadoba.com.ua/423738-oleksandr-melnyk-kolorektalnyj-rak-mozhna-uspishno-vylikuvaty-ale-vazhlyvo-zvertatysya-vchasno.html?fbclid=IwAR0pr2a51HqtnSH3N-MU2VOCe442-CdJvh3DWwwBD51UV6dMotBKiIia6_g_aem_AWmWG6jnh8CbBIv6WVbs0DsiOq4-wYoYOKnpS5fqztulYvdb2GYAvTdS50h8GUAE0QzUv2yTLC-ReGCqpkQ66R1I

https://gematolog.ck.ua/news/prodovzhu%d1%94mo-czikl-materialiv-u-mezhah-misyaczya-obiznanosti-pro-kolorektalnij-rak

https://gematolog.ck.ua/news/prodovzhu%d1%94mo-robotu-v-mezhah-misyaczya-poinformovanosti-naselennya-pro-kolorektalnij-rak.

В КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня ЧОР“ розміщується інформаційні матеріали за посиланням: https://www.opl.ck.ua/novyny-ta-statti.

В КНП „Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер ЧОР“ протягом березня 2024 року обласним позаштатним фтизіатром УОЗ ОДА проведено два відеозаписи для запуску по місцевому телебаченню та один прямий ефір на обласному радіо з метою інформування населення щодо стану захворюваності населення, групи ризику, профілактику та кількість закладів, які надають медичну допомогу людям, що хворіють на туберкульоз.

Крім того протягом 9 місяців 2024 року здійснено 28 моніторингових візитів до закладів охорони здоров’я області, де також проводились навчальні заходи для медичних працівників з питань туберкульозу. 03.10.2024 в Черкаській обласній військовій адміністрації відбувся бріфінг щодо питання раннього виявлення, лікування та профілактики туберкульозу, в якому прийняли участь головний позаштатний фтизіатр УОЗ ОДА Левандовська Д. О. та заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів ДУ„Черкаський ОЦКПХ МОЗ“Мізінова О.В. Також на сайті закладу висвітлюються питання щодо інфекційних та неіфукційних захворювань:

https://cherkaskij-oblasnij-protituberkuloznij-dispaser.webnode.com.ua/vazhlivo/

У КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“ на сайті лікарні, офіційній групі у фейсбуці, інформаційних стендах у структурних підрозділах періодично розміщується інформація щодо профілактики захворювань, формування навичок здорового способу життя, зокрема щодо зниження рівня поширеності тютюнокуріння,  відповідальної самозбережувальної поведінки, тощо (Сайт лікарні  oblbabyklinika.ck.ua. Група у фейсбук https://m.facebook.com/groups/251151359617265/?ref=share)

На сайті КНП „Черкаський обласний кардіологічний центр Черкаської обласної ради“ висвітлено теми щодо раннього виявлення захворювань, формування навичок здорового способу життя (https://kardiocenter.ck.ua/news).

 

Завдання 33.*(89) Забезпечення розвитку гендерно чутливого простору в закладах охорони здоров’я, розширення застосування підходів, дружніх до сімей з дітьми та маломобільних груп населення

п.1. Врахування підходів гендерної чутливості, дружності до сімей з дітьми та маломобільних груп населення під час будівництва, реконструкції закладів охорони здоров’я

Під час будівництва та реконструкції закладів охорони здоров’я враховуються підходи гендерної чутливості, дружності до сімей з дітьми та мало мобільних груп населення

п.2. Збільшення чисельності дітей, які мають порушення розвитку або в яких існує ризик виникнення таких порушень, яким надається послуга раннього втручання в закладах охорони здоров’я за принципом раннього виявлення таких дітей.

В області на 2024 рік з Національною службою здоров’я України укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом „Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя“ 4 закладами охорони здоров’я області: КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“, КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“, КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“.

КНП „Реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“. Відповідно до вимог зазначеного пакету закладами надаються окрім реабілітаційних послуг – послуги з елементами раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди у разі звернення пацієнтів та відповідно до кадрового потенціалу закладів.

 

Завдання 34.*(90) Забезпечення розвитку доступних послуг з охорони психічного здоров’я, зокрема для осіб, які мають комплексні розлади психіки або в яких існує ризик розвитку розладів психіки, та подолання стигматизації звернень за психологічною та психіатричною допомогою.

п. 1 *(4) забезпечення відкриття психіатричних відділень в багатопрофільних лікарнях

В області психіатричні відділення функціонують при КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради“, КНП „Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради“, КНП „Уманська психіатрична лікарня“ Уманської міської ради, КНП „Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради“. Вищезазначені заклади охорони здоров’я надають психіатричну допомогу відповідно до медичних показань та вимог чинного законодавства, згідно з галузевими стандартами та клінічними протоколами, затвердженими наказами Міністерства охорони здоров’я України.

На даний час відповідно до статистичних звітів в закладах охорони здоров’я області працюють 70 лікарів-психіатрів, 3 – лікаря-психотерапевта, 6 – лікарів-психологів та 43 психологів з вищою немедичною освітою.

Крім того, на базі комунального некомерційного підприємства „Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради завершується створення „Центр дитячого психічного здоров’я“. Функціонування центру дасть можливість створити ефективну систему охорони психічного здоров’я дітей і підлітків області.

 

Завдання 35.*(93) Створення системи реабілітаційної допомоги військовослужбовцям та ветеранам

п. 1. Розроблення маршруту Захисника і Захисниці України для отримання комплексної реабілітації, зокрема направлення до закладів охорони здоров’я/реабілітаційних закладів, які надають реабілітаційні послуги

В області на 2024 рік:

12-ма закладами охорони здоров’я укладено договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах“, а саме:

  • КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“;
  • КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради;
  • КНП „Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка“;
  • КНП „Черкаська міська реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“;
  • КНП „Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня“ Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Монастирищенська багатопрофільна лікарня“ Монастирищенської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“ (тільки дітям);
  • КНП „Черкаська центральна районна лікарня“ Червонослобідської сільської ради.

8 закладів охорони здоров’я уклали договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах“, а саме:

  • КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради“;
  • КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“;
  • КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради;
  • КНП „Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня“ Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області;
  • КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“.

На сьогодні в області проводиться робота щодо створення в 3 кластерних закладах охорони здоров’я реабілітаційних відділень, в яких будуть розташовуватись до 30 реабілітаційних ліжок, а саме:

  • КНП „Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування“ Звенигородської міської ради Звенигородського району Черкаської області – 30 ліжок;
  • КНП „Золотоніська багатопрофільна лікарня“ Золотоніської міськоїради – 26 ліжок;
  • КНП „Уманська центральна районна лікарня“ Паланської сільської ради – 30 ліжок.

Вжиті заходи та з серпня 2024 року в КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради створено та функціонує реабілітаційне відділення на 22 ліжка.

Створено та функціонує з вересня 2024 року реабілітаційне відділення на 30 ліжок в кластерному закладі охорони здоров’я – КНП „Смілянська міська лікарня“ Смілянської міської ради.

Наказом Управління охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації від 18.07.2024 № 765 „Про організацію надання реабілітаційної допомоги особам, які потребують реабілітації“ затверджено маршрут пацієнта, якому показана амбулаторна та/або стаціонарна реабілітаційна допомога.

п.2. Забезпечення принципів доказовості та біопсихосоціальної моделі Міжнародної класифікації функціонування обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)
під час надання реабілітаційних послуг шляхом перегляду програм санаторно-курортного лікування.

Кожний заклад охорони здоров’я області, який уклав договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг, зокрема за напрями: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах“, „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах“ надають реабілітаційні послуги на принципах доказовості та біопсихосоціальної моделі Міжнародної класифікації функціонування обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Фахівці з реабілітації зазначених закладів охорони здоров’я пройшли навчання на платформі „Академія НСЗУ“, а саме курси: „Базові засади застосування Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)“, який створено в рамках проєкту „Реабілітація травм війни в Україні“, в межах ініціативи Першої леді Олени Зеленської з розбудови ефективної системи реабілітації, для мультидисциплінарних реабілітаційних команд та фахівців сфери охорони здоров’я, які працюють з особами з обмеженням функціонування, та курс „Документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ“, який створено з метою систематизувати знання та сформувати навички у фахівців з реабілітації з документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ. Користувачами медичних інформаційних систем закладів охорони здоров’я, де надається реабілітаційна допомога, здійснюється постійна співпраця щодо удосконалення реабілітаційного функціоналу в медичних інформаційних системах.

Станом на 01.10.2024 в області наявні 4 дитячі санаторії, які підпорядковані Управлінню охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації, з яких 3 реорганізовано в комунальні некомерційні підприємства. Із 4 дитячих санаторіїв функціонує за профілем 1, який не укладає договір з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг, зокрема за напрямками: „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах“, „Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах“.

п.3. Створення та відкриття сучасного реабілітаційного відділення для військовослужбовців на базі комунального некомерційного підприємства „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“

На базі КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“ функціонує реабілітаційне відділення на 51 ліжко, у складі якого у І кварталі 2024 року розпочав роботу реабілітаційний центр RECOVERY для надання медичної допомогу захисникам і захисницям України потужністю 30 ліжок (меморандум між органами місцевої влади, благодійною організацією „Фонд В. Пінчука”, „Соціальна ініціатива” та адміністрацією лікарні). Увесь простір реабілітаційного центру облаштовано за світовими стандартами технологічності та інклюзивності.

п. 4. Створення „палати героя“, призначеної для довгострокового перебування поранених захисників України, які перебувають в апалічному стані (пригніченому стані свідомості) у кластерних та багатопрофільних надкластерних закладах охорони здоров’я спроможної мережі

На сьогодні, за оперативною інформацією, з урахуванням рекомендацій щодо створення „палати героя“, розроблених Міністерство охорони здоров’я України, проводиться робота щодо створення „палати героя“, призначеної для довгострокового перебування поранених захисників України, які перебувають в апалічному стані (пригніченому стані свідомості), у 1 багатопрофільному надкластерному закладі охорони здоровʼя спроможної мережі, а саме:

  • КНП „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“ (1 палата на 1 ліжко, створено);

та у 6 кластерних закладах охорони здоровʼя, а саме:

  • КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“ (1 палата на 2 ліжка);
  • КНП „Смілянська міська лікарня“ Смілянської міської ради (1 палата на 2 ліжка);
  • КНП „Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування“ Звенигородської міської ради Звенигородського району Черкаської області (1 палата на 3 ліжка);
  • КНП „Золотоніська багатопрофільна лікарня“ Золотоніської міської ради (1 палата на 2 ліжка);
  • КНП „Уманська центральна міська лікарня“ Уманської міської ради (1 палата на 2 ліжка, створено);
  • КНП „Уманська центральна районна лікарня“ Паланської сільської ради (1 палата на 3 ліжка).

 

Завдання 39.*(97) Запровадження системи раннього втручання

п.1. *(2) проведення щорічного моніторингу та оцінювання якості послуги раннього втручання, що вже надається.

В області на 2024 рік з Національною службою здоров’я України укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом „Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя“ 4 закладами охорони здоров’я області: КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“, КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“, КНП „Черкаський

обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“, КНП „Реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“. Відповідно до вимог зазначеного пакету закладами надаються окрім реабілітаційних послуг – послуги з елементами раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди у разі звернення пацієнтів та відповідно до кадрового потенціалу закладів.

Зокрема протягом 8 місяців 2024 року в умовах КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“ проведено 107 курсів реабілітації (для 65 пацієнтів), в тому числі з елементами раннього втручання, в рамках вищезазначеного пакету, в умовах КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“ за 9 місяців 2024 року надані послуги з медичної реабілітації, в тому числі з елементами раннього втручання, 50 пацієнтам.

п.2. *(3) визначення щороку (грудень) потреб населення адміністративно-територіальної одиниці в послузі раннього втручання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1392 затверджено Порядок раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги (далі – Порядок). Порядок визначає механізм раннього виявлення медичними працівниками у дітей віком від народження до чотирьох років порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання комплексної послуги мультидисциплінарної команди.

Планується проходження навчання мультидисциплінарних команд закладів охорони здоров’я щодо надання комплексної послуги раннього втручання з подальшим формуванням потреби в зазначених послугах.

п. 3. *(6) розроблення за результатами визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці в послузі раннього втручання заходів щодо утворення центрів (служб, відділень) раннього втручання на базі діючої мережі закладів з урахуванням потреб та фінансових можливостей відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1392 затверджено Порядок раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги (далі – Порядок). Порядок визначає механізм раннього виявлення медичними працівниками у дітей віком від народження до чотирьох років порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання комплексної послуги мультидисциплінарної команди.

В області на 2024 рік з Національною службою здоров’я України укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом „Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя“ 4 закладами охорони здоров’я області: КНП „Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради“, КНП „Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги“, КНП „Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради“, КНП „Реабілітаційно-оздоровча поліклініка „Астра“. Відповідно до вимог зазначеного пакету закладами надаються окрім реабілітаційних послуг – послуги з елементами раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди у разі звернення пацієнтів та відповідно до кадрового потенціалу закладів.

Анонси