Стан довкілля черкаської області у липні 2020 року


Стан атмосферного повітря
Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ), державний моніторинг стану атмосферного повітря в місті Черкаси проводиться лабораторією ЦГМ. Здійснюються систематичні спостереження за забрудненням атмосферного повітря за стандартною повною програмою 4 рази на добу (1.00, 7.00, 13.00, 19.00) 6 днів на тиждень, на трьох стаціонарних постах: ПСЗ № 2 – центр міста, вул. Святотроїцька, 68; ПСЗ № 3 – мікрорайон Дніпровський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 146; ПСЗ № 4 – південно-західний мікрорайон, вул. Олени Теліги, 4.
В повітрі міста у липні 2020 року контролювались 17 шкідливих домішок, а саме:
– основні найбільш розповсюджені речовини: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю;
– специфічні неорганічні речовини: аміак, оксид азоту, сірководень, сульфати;
– важкі метали: кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк;
– органічні сполуки: формальдегід.
За місяць проаналізовано 1657 проб атмосферного повітря.
У липні місяці у порівнянні з минулим місяцем зменшилися максимальні концентрації по пилу в 1,3 рази на всіх постах, по діоксиду азоту на ПСЗ № 2, 3 у 2,4 та 1,8 рази, по аміаку на ПСЗ № 2,3 у 2,1 та 1,2 рази.
Збільшилися максимальні концентрації на ПЗС № 4 по діоксиду сірки у 1,35 рази та аміаку у 1,2 рази.
У порівнянні з відповідним місяцем минулого року збільшилися максимальні концентрації по діоксиду сірки на ПСЗ № 3 у 1,2 рази, по оксиду вуглецю на ПСЗ №3, 4 у 1,5 рази.
Зменшилися максимальні концентрації по діоксиду азоту на всіх постах від 1,8 до 3,1 рази, по аміаку на ПСЗ № 3, 4 у 1,2 та 1,6 рази, по формальдегіду на ПСЗ № 3 у 2 рази.

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря в м. Черкаси оцінюється індексом забруднення атмосфери, який у нашому місті у липні  2020 року склав 6,87 (рис.2), що дорівнює підвищеному рівню забруднення  атмосферного повітря.

Стан поверхневих вод

Оцінка якості поверхневих вод області здійснювалась на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх гранично допустимих концентрацій (ГДК) та фоновими показниками.
За даними регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області у липні 2020 року перевищення виявлені:
по біохімічному споживанню кисню:
–  питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,1 ГДК;
по фосфатам:
питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,3 ГДК.
 
Радіаційний стан
За даними Черкаського ЦГМ у липні 2020 року радіаційний стан на території Черкаської області, як і в попередньому місяці, залишався стабільним. За даними 8 пунктів спостережень метеостанцій області потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма-випромінювання знаходилась в межах
11 – 13 мкР/год (мікрорентген за годину) і не перевищувала контрольного рівня природного гамма-фону (25 мкР/год) (рис. 3).

Анонси