Стан довкілля черкаської області у червні 2020 року

Стан атмосферного повітря
Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ), державний моніторинг стану атмосферного повітря в місті Черкаси проводиться лабораторією ЦГМ. Здійснюються систематичні спостереження за забрудненням атмосферного повітря за стандартною повною програмою 4 рази на добу (1.00, 7.00, 13.00, 19.00) 6 днів на тиждень, на трьох стаціонарних постах: ПСЗ № 2 – центр міста, вул. Святотроїцька, 68; ПСЗ № 3 – мікрорайон Дніпровський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 146; ПСЗ № 4 – південно-західний мікрорайон, вул. Олени Теліги, 4.
В повітрі міста у червні 2020 року контролювались 17 шкідливих домішок, а саме:
– основні найбільш розповсюджені речовини: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю;
– специфічні неорганічні речовини: аміак, оксид азоту, сірководень, сульфати;
– важкі метали: кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк;
– органічні сполуки: формальдегід.
За місяць проаналізовано 1318 проб атмосферного повітря.
У червні місяці у порівнянні з минулим місяцем зменшилися максимальні концентрації по діоксиду азоту на ПСЗ № 4 у 1,7 рази, по формальдегіду на ПСЗ № 3 у 1,7 рази, по аміаку на ПСЗ № 3,. 4 у 1,7 та 1,3 рази.
Збільшилися максимальні концентрації по пилу та аміаку в центрі міста у 1,3 та 1,9 рази, по діоксиду азоту на ПЗС № 2, 3 у 1,1 та 1,2 рази, по сірководню на ПСЗ № 4 у 1,5 рази.
У порівнянні з відповідним місяцем минулого року збільшилися максимальні концентрації по сірководню на ПСЗ № 3, 4 у 1,5 рази, по аміаку в центрі міста у 2,3 рази.
Зменшились максимальні концентрації по діоксиду азоту на всіх постах, по сірководню на ПСЗ № 2 у 1,7 рази, по аміаку та формальдегіду на ПСЗ № 3 у 1,3 та 1,5 рази.

Рис. 1. Вміст забруднюючих речовин у відсотках  від середньодобової гранично допустимої концентрації в атмосферному повітрі міста Черкаси у червні 2020 року
Загальний рівень забруднення атмосферного повітря в м. Черкаси оцінюється індексом забруднення атмосфери, який у нашому місті у червні 2020 року склав 8,15 (рис.2).
Рис. 2 Динаміка змін комплексного індексу забруднення (ІЗА) атмосферного повітря м. Черкаси у 2020 році в порівнянні з середнім значенням ІЗА за 2019 рік.

Стан поверхневих вод

Оцінка якості поверхневих вод області здійснювалась на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх граничнодопустимих концентрацій (ГДК) та фоновими показниками.
За даними регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області у червні 2020 року перевищення виявлені:

по біологічному споживанню кисню:

• питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,13 ГДК;

по залізу загальному

• Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 1,5 ГДК;
  • питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,7 ГДК;

Радіаційний стан
За даними Черкаського ЦГМ у червні 2020 року радіаційний стан на території Черкаської області, як і в попередньому місяці, залишався стабільним. За даними 8 пунктів спостережень метеостанцій області потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма-випромінювання знаходилась в межах
11 – 13 мкР/год (мікрорентген за годину) і не перевищувала контрольного рівня природного гамма-фону (25 мкР/год) (рис. 3).
Рис. 3. Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання на території Черкаської області у червні 2020 року