Протидія торгівлі людьми

Реалізація в області державної політики щодо протидії торгівлі людьми На виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству‟ в області створено систему запобігання та протидії домашньому насильству, надання допомоги постраждалим особам.

Так, розпорядженням обласної державної адміністрації від 22.05.2019 367 ,,Про заходи щодо запобігання та протидію домашньому насильству в області“ затверджено заходи і комісію з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству.

24.05.2021 прийнято розпорядження обласної державної адміністрації
№ 284 „Про затвердження плану невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства в області“ .

Рішенням сесії обласної ради від 04.06.2021 № 7-12/VIII затверджено обласну соціальну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року.

До Програми економічного і соціального розвитку Черкаської області
на 2022 рік включено розділ „Реалізація державної політики з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків“.

Для забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в області діє комісія з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству (далі – Комісія) У 2021 році на засіданнях Комісії розглядались питання про виконання заходів щодо попередження домашнього насильства в області, затверджених розпорядженням облдержадміністрації; проведення правовиховної роботи з учнівською молоддю в навчальних закладах області щодо роз’яснення положень Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”; розбудова в області мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам; про хід виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству‟; про роботу служб у справах дітей щодо своєчасного виявлення дітей, над якими вчинено насильство; про діяльність в області мобільних бригад соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства і насильства за ознакою статі та надання соціальних послуг і здійснення соціального супроводу сімей та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, пов’язаних з домашнім насильством.

Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації спільно з суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, проводить інформаційно-просвітницькі акції відповідної тематики. Зокрема, з метою залучення громадських організацій та ініціативних груп до проведення інформаційно-просвітницьких і профілактичних заходів Управлінням щорічно проводиться конкурс проектів пропозицій громадських організацій та ініціативних груп до календарного плану управління. У 2021 році до плану заходів Управління подано 32 проекти.

Щорічно, з 25 листопа по 10 грудня в області проводиться Всеукраїнська акція „16 днів проти насильства”, в рамках якої відбуваються різноманітні заходи в усіх районах та містах області. В межах акції Будинок рад у темну пору доби був підсвічено помаранчевим кольором. Протягом цього періоду активно висвітлювалися питання гендерної рівності та насильства в різних його проявах: психологічному, економічному, сексуальному та фізичному.

В межах акції Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації спільно з представниками Головного Управління Національної поліції в Черкаській області, Черкаського обласного центру соціальних служб, благодійної організації „100% Життя Черкаси“ проведено 4 кущових семінари для фахівців районних державних адміністрацій, сільських, селищних та міських рад територіальних громад області з питань взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми. Навчанням охоплено 131 особу із 4 районних державних адміністрацій та 45 територіальних громад області.

Протягом цього періоду, з урахуванням карантинних обмежень, у містах та районах області, територіальних громадах на базі загальноосвітніх, професійно-технічних ліцеїв, вищих закладів освіти, бібліотечних установ проведені виховні години, бесіди, онлайн-тренінги, показ соціальних роликів, онлайн конкурс на кращу стінгазету, у ході яких презентовані нові стратегії протидії насильству, інструменти формування гендерно-чутливих політик, проєкти підтримки постраждалих, особливо дітей, зокрема: флешмоби „Стоп насильству”, „Майбутнє без насильства”, „Не бійся сказати „НІ”; акції протесту: „Світ без насильства”, „Молодь за тендерну рівність”, „Ні – дискримінації”; інтерв’ювання: „Школа – територія без насильства”, „Толерантність починається з мене…”; виставки плакатів та малюнків: „Ми всі різні”, „Доброта врятує світ” тощо.

Для вихованців Черкаського та Уманського центрів соціально-психологічної реабілітації дітей – закладів соціального захисту дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, зазнали насильства, проведено виховні години, бесіди, дискусії: „Життя без загроз“, „Приклади насилля – вплив фільмів на психіку людини“, „Види насильства та методи боротьби з ними“, „Як безпечно відстояти свої права“, „Як долати конфлікт“, „Що таке булінг“, „Кібербулінг“, або агресія в інтернеті: способи розпізнання і захист дитини“, переглянуто відеофільми „Не смійся з мене“, „Шкільна травля. Булінг“.

Протягом року в області загалом проведено 590 групових заходів з профілактики та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, якими охоплено 7492 особи, в тому числі для вихованців, учнів, студентів закладів освіти – 233 заходи, для батьків – 161 захід.

В інформаційних матеріалах, які розповсюджуються під час проведення заходів та в громадських місцях, міститься інформація про суб’єкти, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі в області, куди можна звернутися за допомогою. Зокрема, Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної адміністрації у 2021 році виготовлено 5000 екз. брошур „Обери життя без насильства“. Також в соціальних мережах, на Led екранах в супермаркетах мережі „Деликат“ та відео екранах м. Черкаси  запущено відеоролики: – „Дорожня карта для постраждалої: куди звернутися і як це зупинити“; – „Фортеця безпеки“. З 25 листопада по 21 грудня у містах Черкаси та Умань розміщена зовнішня соціальна реклама (4 білборди) з мотиваційними закликами не терпіти насильство, бути свідомим та не погоджуватись на підозрілі пропозиції. Обласним центром соціальних служб розповсюджено 2084 буклети, 168 плакатів, 760 листівок відповідної тематики.

Комунальні ЗМІ області зорієнтовані на забезпечення належної інформаційної підтримки реалізації державної сімейної політики, обласних програм, спрямованих на формування духовності, зміцнення моральності, підвищення авторитету та стійкості шлюбу, попередження домашнього насильства, булінгу, формування високого громадського престижу материнства та відповідного батьківства.

Питання запобігання та протидії домашньому насильству і жорстокому поводженню з дітьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності педагогічних колективів закладів освіти області.

До програми підготовки вчителів основної школи до роботи в умовах НУШ включені теми „Педагогіка партнерства. Технологія ненасильницького спілкування“, „Формування стресостійкості у здобувачів освіти“. Розроблені та проведені спеціальні тематичні курси для педагогів області „Запобігання та протидія проявам насильства щодо дітей“, „Організація роботи з розв’язання проблем насильства в школі“, „Формування навичок безпечної поведінки здобувачів освіти“. У 2021 році період навчання за курсами пройшли 287 педагогів.

У закладах освіти впроваджується проект „Медіація в закладах освіти та громаді“. Наразі функціонує 3 міські, 1 районний та 1 обласний Центри медіації. Базові навички медіатора в освітньому закладі отримали 90 педагогічних працівників.

Для систематичного підвищення кваліфікації та рівня підготовки педагогів, у тому числі працівників психологічної служби, на базі комунального навчального закладу „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради“ проводяться навчальні семінари, тренінги, практикуми, курси підвищення кваліфікації, інші методичні та науково-практичні заходи, які щорічно відвідують понад 3,5 тис. осіб.

Продовжено діяльність обласної тренерської мережі за підтримки громадської організації „Центр Ла Страда – Україна“, членами якої є 29 соціальних педагогів та практичних психологів закладів освіти (16 тренерів та 13 лекторів). Членами мережі проводяться інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи із запобігання та розв’язання проблем насильства у сім’ї, дитячому середовищі, попередження та профілактики порушень щодо прав дитини. Протягом 2021 року ними проведено близько 400 інформаційно-просвітницьких та профілактичних заходів.

До територіальних підрозділів Головного управління Національної поліції в Черкаській області у 2021 році надійшло 6242 звернення про випадки насильства в сім’ї, з них: 5574 – від жінок, 666 – від чоловіків, 2 – від дітей. За результатами проведення перевірок вказаних звернень до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУПАП притягнуто 3264 осіб та за 48 зверненнями відкрито кримінальні провадження. На профілактичний облік взято 2832 осіб, з яких 1 дитина, винесено 738 термінових заборонних приписів. Працівниками поліції надано 2324 консультацій громадянам щодо положень Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству“ та проведено 3905 профілактичних бесід.

У складі Головного управління поліції області створено мобільну групу з 12 працівників поліції, які здійснюють безпосереднє реагування на факти вчинення домашнього насильства. Чергування мобільної групі відбувається в добовому режимі у складі 2 поліцейських. За 2021 рік мобільною групою відпрацьовано 2748 викликів, за результатами яких відносно кривдників складено 336 протоколів про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП. Винесено 106 термінових заборонних приписів. Також за матеріалами мобільної групи відкрито 8 кримінальних проваджень за ст. 126-1 КК України (Домашнє насильство). У травні 2021 року у територіальних підрозділах ГУНП в Черкаської області в містах Сміла та Умань розпочали свою роботу, ще 2 позаштатні мобільні групи секторів протидії домашньому насильству які складаються із числа дільничних офіцерів поліції, працівників поліції ювенальної превенції.

З метою більш ефективного реагування та запобігання фактів вчинення домашнього насильства ГУНП в  Черкаській області підготовлено Наказ „Про організацію впровадження пілотного проєкту функціонування інформаційної підсистеми „Облік кривдника“.

До Банку даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах (з приводу домашнього насильства) внесено 315 сімей. 54 дитини перебуває на обліку служб у справах дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними. Протягом звітного періоду соціальними послугами в області було охоплено 357 сімей, постраждалих від жорстокого поводження та насильства. З них послугу консультування отримали 230 сімей, інформування – 188 сімей, соціальної профілактики – 53 сім᾿ї, послугу екстреного втручання – 19 сімей та ін. Послугу соціального супроводу отримали 106 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, пов’язаних із домашнім насильством.

Службами у справах дітей області здійснено 1367 заходів з приводу захисту прав дитини від домашнього насильства

В області забезпечено невідкладне реагування служб у справах дітей, центрів соціальних служб, працівників закладів охорони здоров’я та закладів освіти на випадки загрози життю та здоров’ю дітей. Усі звернення і повідомлення стосовно дітей, які зазнали насильства, негайно реєструються службами у справах дітей у відповідному журналі. За результатами проведеної роботи у 2021 році за рішенням органу опіки та піклування відібрано 26 дітей у батьків у зв’язку із загрозу їх життю і здоров’ю.

До Служби у справах дітей облдержадміністрації упродовж 2021 року надійшло 23 звернення щодо жорстокого поводження з дітьми. Скарг щодо несвоєчасного реагування служб у справах дітей не надходило. За потреби діти з кризових сімей отримують соціально-правову допомогу та захист в Уманському та Черкаському обласних центрах соціально-психологічної реабілітації дітей. Упродовж 2021 року до Центрів направлено 218 дітей, які потребували захисту держави, з них 6, які зазнала насильства в сім’ї.

Черкаський обласний контактний центр (далі – Центр) за допомогою програмно-апаратного комплексу Єдиної системи опрацювання звернень забезпечує приймання, попередній розгляд та направлення за належністю звернень заявників, які надійшли на урядову „гарячу лінію“ за єдиним телефонним номером 15-45 або через Інтернет, та безперебійне функціонування обласної телефонної „гарячої лінії“: 0-800-508-876, (0472)36-11-13, (0472)33-55-17. Фахівцями Центру надаються відповідні роз’яснення та довідкова інформація заявникам на питання, що не вимагають розгляду органів виконавчої влади. За номерами 0-800-508-876, (0472)36-11-13 звернення приймаються та опрацьовуються цілодобово, черговим фахівцем згідно місячного графіку чергування, затвердженого наказом директора Центру.

У 2021 році до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги області звернулось 62 особи, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Заявникам рекомендовано звернутись до Черкаського міського центру соціальних служб; Черкаського жіночого кризового центру; районних управлінь поліції ГУНП в Черкаській області; служби у справах дітей (в залежності від реєстрації та/або проживання дитини); Комунального закладу “Обласний центр соціально-психологічної допомоги” Черкаської обласної ради. Кількість наданої безоплатної первинної та вторинної правової допомоги – 75. Для надання соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства в області функціонують:

 

 

№ п/п
Назва установи, закладу, служби, організації
Адреси, телефони,
e-mail, сайт, керівник установи, закладу, служби, організації
Режим роботи, послуги, які надають установи, заклади, служби, організації
1. КЗ „Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей у м. Умані” Черкаської обласної ради м. Умань,
вул. І. Гонти,12,
тел. 04744-2-22-42
Заклад працює цілодобово.
Основне завдання – надання комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, правової, медичної та інших видів допомоги дітям, які опинились у складних життєвих обставинах, залишилися поза сімейним оточенням, зазнали насильства.
2.
КЗ „Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей” Черкаської обласної ради м. Черкаси,
вул. Чайковського, 40.
тел. (0472) 64-22-33, 64-22-00, 64-47-19, 64-01-02,
Заклад працює цілодобово.
Основне завдання – надання комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, правової, медичної та інших видів допомоги дітям, які опинились у складних життєвих обставинах, залишилися поза сімейним оточенням, зазнали насильства.
3
КЗ „Обласний центр соціально-психологічної допомоги“ Черкаської обласної ради

 

м. Сміла, вул. Василя Стуса, 35,
093 601 38 27
Надання психологічних та юридичних консультацій;
Тимчасове проживання (цілодобове або денний стаціонар) до 90діб.
4
Жіночий Кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства „Мережка“ при благодійній організації „Черкаська мережа“. м. Черкаси,
093 081 43 10
Надання тимчасового притулку для жінок із дітьми, які стали жертвами сімейного насильства від 1 до 6 місяців (кваліфікована допомога психолога, юриста, отримання тимчасової реєстрації та допомоги в отриманні соціальних виплат, отриманні документів, можливість пройти навчання, сприяння в працевлаштуванні, оформлення соціальних пільг, навчання фінансовій спроможності, індивідуальна робота відповідно до потреб)
5.
Комунальний заклад „Черкаський обласний соціальний центр „Матері та Дитини“ м. Канів, 55 (04736) 3-88-32
067 963 72 25
Для проживання жінок на сьомому-дев’ятому місяці вагітності та матерів з дітьми віком до 18 місяців, які опинилися у складних життєвих обставинах (у тому числі зазнали насильства в сім’ї), що перешкоджають виконанню материнського обов`язку. Метою діяльності центру є проведення соціальної роботи, спрямованої
на профілактику соціального сирітства. Клієнтам закладу надається комплекс психологічних, консультативних допомог, допомога в оформленні виплат та ін.

В області діє 11 мобільних бригад: у містах Черкаси, Умань, Ватутіне, Канів, Чигирин, Звенигородка, Городище, Сагунівській, Дмитрушківській, Білозірській та Степанецькій територіальних громадах. У 2021 році мобільними бригадами охоплено 323 особи, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

З метою розбудови в області мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 червня 2021 року № 696-р „Про затвердження розподілу обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, у 2021 році“ три громади області отримали кошти
на створення трьох денних центрів, одного притулку, однієї консультативної служби та придбання автомобіля, зокрема:

  1. Бюджет Уманської міської територіальної громади отримав
    кошти на створення:

– притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі + автомобіль;

– денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі з,,кризовою кімнатою“;

– спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

  1. Бюджет Городищенської міської територіальної громади – на створення денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі з,,кризовою кімнатою“.
  2. Бюджет Новодмитрівської сільської територіальної громади – на створення денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі з,,кризовою кімнатою“.

У грудні 2021 року „Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі“ комунальної установи „Центр надання соціальних послуг Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області“ вже розпочав свою роботу.

Відкриття решти закладів заплановано на березень-квітень 2022 року.

 

Якщо ви зіткнулися з явищем домашнього насильства особисто або стали свідком домашнього насильства, терміново завертайтеся на 102.

За умисне й систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство передбачене покарання у вигляді громадських робіт, піврічного арешту, 5-річного обмеження або 2-річного позбавлення волі. А суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів: від заборони перебувати в місці спільного проживання до заборони спілкуватися навіть через третіх осіб.

В Україні діє Національна “гаряча лінія”з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних) або 116 123 (безкоштовно з мобільних).

 

Тел.: Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської  обласної адміністрації: (0472) 63 85 59

„100% Життя Черкаси“ – 0930814310

ГУ НП в Черкаській області – 102

Інформація про визначених посадових осіб, відповідальних за оперативне реагування та опрацювання звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства

Анонси