Протидія торгівлі людьми

На виконання Закону України „Про протидію торгівлі людьми“ в області створено систему протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам.
Рішенням обласної ради від 07.10.2016 № 9-5/VІІ затверджено обласну соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417 „Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми“, в обласній та місцевих державних адміністраціях визначено структурні підрозділи та посадові особи, відповідальні за проведення
процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. 15
В області діє рада облдержадміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми. Відповідні Ради діють при райдержадміністраціях та міськвиконкомах.
З метою оперативного вирішення питань, які виникають під час здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, при Раді створено робочу групу.
У 2020 році відбулось 2 засідання робочої групи.
З метою напрацювання механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, попередження домашнього насильства в умовах децентралізації, підвищення рівня обізнаності фахівців органів місцевого самоврядування з означених питань, посилення ідентифікації осіб, постраждалих від торгівлі людьми, та надання їм допомоги у січні 2020 року
Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації спільно з благодійною організацією „100% Життя Черкаси“ розпочато цикл навчальних тренінгів для фахівців районних державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад. Загалом проведено 10 навчальних
тренінгів, участь в яких взяли представники мультидисциплінарних груп з 18 районів та 42 ОТГ.
З початку 2020 року центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області проведено 86 групових інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо сучасних проявів торгівлі людьми, а також засобів і методів, що використовуються торгівцями людьми.
Роз’яснювальною роботою охоплено 243 особи, які є батьками та опікунами.
Розповсюджено 1369 примірників соціальної рекламної продукції щодо протидії торгівлі людьми, з них: плакатів – 80 примірників; – буклетів – 692 примірники; – листівок – 483 примірники; іншої продукції (візитівки) – 114 примірників.
Станом на 01.07.2020 в області 13 осіб, які потрапили в ситуацію торгівлі людьми, одержали статус постраждалої особи. З них: – трудова експлуатація – 7 осіб, втягнення в злочинну діяльність – 6 осіб. Двом особам продовжено статус на 1 рік. Постраждалим надано медичну, психологічну, соціальну
та правову допомоги як від державних структур, так і від благодійної організації „100% Життя Черкаси“.

Реалізація в області державної політики щодо запобігання та протидію домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.
На виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству‟ в області створено систему запобігання, протидії домашньому насильству та надання допомоги постраждалим особам.
В обласній, районних держадміністраціях, міськвиконкомах, об’єднаних територіальних громадах визначено персонально-відповідальних осіб за протидію домашньому насильству.
Для забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, узгодженості заходів, підвищення 16
їх ефективності, координації проведення інформаційно-просвітницьких заходів, в області діють дорадчі органи:
рада обласної державної адміністрації з питань сім᾿ї, гендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми;
комісія обласної державної адміністрації з питань координації дій щодо попередження насильства в сім’ї та жорсткого поводження з дітьми.
Відповідні дорадчі органи діють при райдержадміністраціях та міськвиконкомах.
За результатами конкурсного відбору проектних пропозицій громадських організацій, ініціативних груп, благодійних фондів у сфері протидії торгівлі людьми, попередження домашнього насильства, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків включено 10 проектів до календарного плану управління.
В області діють 8 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які, у разі отримання повідомлень про насильство в сім’ї, готові до надання соціально-психологічної допомоги постраждалим особам. (м.м.: Черкаси, Умань, Ватутіне, Канів; Городищенському та Чигиринському районах,
Соколівській та Степанецькій ОТГ).
Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області створено мобільну групу реагування на факти вчинення домашнього насильства на території м. Черкаси.
У 1 півріччі 2020 року до структур, які здійснюють заходи щодо попередження насильства в сім’ї, надійшло 3271 звернення про випадки насильства в сім’ї, з них: 2619 – від жінок, 546 – від чоловіків, 106 – від дітей.
1902 особи перебувають на обліку з приводу вчинення насильства в сім’ї.
Винесено 372 термінових заборонних приписів. До Банку даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах (з приводу насильства в сім’ї) внесено 149 осіб. 42 сім’ї охоплено соціальним супроводом, соціальними послугами (з приводу насильства в сім’ї) охоплено 149 осіб. 33 дитини
перебуває на обліку служб у справах дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними (кількість дітей, які перебувають на обліку станом на 30.06.2020 – 33, із них постраждалих у 1 півріччі 2020 р. – 8).
Для надання соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства в області функціонують:
обласний центр соціально-психологічної допомоги (м. Сміла);
обласний соціальний центр матері та дитини для проживання жінок на сьомому-дев’ятому місяці вагітності та матерів з дітьми віком до 18 місяців, які опинилися у складних життєвих обставинах (у тому числі зазнали насильства в сім’ї), що перешкоджають виконанню материнського обов’язку.
Крім того, на базі Черкаській благодійній організації „100% життя Черкаси“ діють:
Жіночий кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства „Мережка“ 17 та Центр реінтеграції для безпритульних та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, у тому числі жінок і дітей, які постраждалі від домашнього насильства.
В області функціонують Черкаський та Уманський обласні центри соціально-психологічної реабілітації дітей – заклади соціального захисту дітей, до яких цілодобово приймаються діти, які опинились у складних життєвих обставинах, у зв’язку з тим, що батьки не можуть забезпечити належного
утримання та догляду за дитиною, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, вживають алкоголь, наркотичні засоби; залишилися без піклування батьків або осіб, які їх замінюють; зазнали насильства і потребують соціально-психологічної допомоги, постраждали від торгівлі дітьми; безпритульні діти.