Протидія торгівлі людьми

Реалізація в області державної політики щодо протидії торгівлі людьми

На виконання Закону України „Про протидію торгівлі людьми“ в області створено систему протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам.

У зв’язку з закінченням дії обласної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради
від 07.10.2016 № 9-5/VII, Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації розроблено та подано на розгляд сесії обласної ради проект рішення обласної ради „Про обласну соціальну програму протидії торгівлі людьми на 2021 рік.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417 „Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми“, в обласній та місцевих державних адміністраціях визначено структурні підрозділи та посадові особи, відповідальні за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

В області діє рада облдержадміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми.

З метою оперативного вирішення питань, які виникають під час здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, при Раді створено робочу групу.

У 2020 році відбулось 3 засідання робочої групи.

З метою напрацювання механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, в умовах децентралізації, підвищення рівня обізнаності фахівців органів місцевого самоврядування з означених питань, посилення ідентифікації осіб, постраждалих від торгівлі людьми,
та надання їм допомоги Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної адміністрації спільно з благодійною організацією „100% Життя Черкаси“ проведено 10 навчальних тренінгів для фахівців районних державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад. Участь у навчанні взяли представники мультидисциплінарних груп з 18 районів та 42 ОТГ.

В партнерстві з Агентством ООН з питань міграції за фінансової підтримки Mіністерства закордонних справ Королівства Норвегія, Міністерства міжнародних справ Канади та підтримки американського народу через проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) благодійною організацією „100% Життя Черкаси“ здійснено 30 виїздів до 24-х ОТГ Черкащини та розпочато роботу в 7 нових ОТГ. В кожній громаді проведено зустрічі з залученням керівництва та фахівців соціальної сфери, які ведуть безпосередній прийом мешканців громад чи долучаються до надання соціальних і медичних послуг. Презентували методичні рекомендації щодо ідентифікації, переадресації та надання практичної допомоги в межах законодавства в сфері протидії торгівлі людьми.

Комунальним навчальним закладом „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради“
до програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників включено спецкурс щодо запобігання та профілактики торгівлі людьми. З педагогами проводяться відповідні навчальні семінари та тренінги. У 2019-2020 навчальному році навчання за Програмою в рамках курсів підвищення кваліфікації пройшли 105 практичних психологів та соціальних педагогів. Також розроблено та надіслано для використання у професійній діяльності методичні рекомендації „Практичні аспекти протидії торгівлі людьми в професійній діяльності працівників психологічної служби“.

Продовжено діяльність обласної тренерської мережі (далі – ОТМ) за підтримки громадської організації „Центр „Ла Страда – Україна. Членами ОТМ є 29 осіб (16 тренерів, 13 лекторів) з числа соціальних педагогів та практичних психологів закладів освіти різного типу та установ освіти області.

Упродовж 2020 року працівниками психологічної служби, членами ОТМ, в освітніх закладах та місцевих громадах було проведено близько 400 інформаційно-просвітницьких та профілактичних заходів з питань запобігання торгівлі людьми, булінгу, безпеки дітей в Інтернеті, гендерної рівності, дотримання прав дитини, попередження усіх форм насильства над дітьми та у сім’ї. Зокрема, у період карантину проводилося індивідуальне консультування в онлайн-режимі.

В області продовжується впровадження програми виховної роботи з учнями з питань протидії торгівлі людьми „Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція“ (далі – Програма). Програма реалізується у 110 закладах освіти.

У 2020 році центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області проведено 128 групових інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо сучасних проявів торгівлі людьми, а також засобів і методів, що використовуються торгівцями людьми, а саме: – лекцій – 12; – бесід – 88; – тренінгів – 14; – семінарів – 5; – круглих столів – 2; – інших (розвивальна гра) – 7. Цими заходами охоплено 1632 осіб.

З метою профілактики торгівлі людьми роз’яснювальною роботою охоплено 382 особи, які є батьками та опікунами.

Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації виготовлено та розміщено на офіційних сайтах обласної, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетах міських рад,
в соціальних мережах відеоролики: „Дорожня карта для постраждалої: куди звернутися і як це зупинити“, „Фортеця безпеки“. У м. Черкаси розміщено зовнішнья соціальна реклама (2 борди/3 сітілайти) з відповідною тематикою, виготовлено та розповсюджено в громадських місцях 600 плакатів, спрямованих на протидію торгівлі людьми.

В інформаційних секторах всіх базових центрів зайнятості та філій обласного центру зайнятості діють інформаційні куточки. В них розміщені матеріали щодо запобігання неврегульованій зовнішній трудовій міграції
та торгівлі людьми, запобігання економічній експлуатації дітей, інформація про урядові структури та громадські організації, до функцій яких входить надання інформаційної та іншої підтримки потенційним мігрантам перед виїздом в інші країни та тим особам, що повернулися із-за кордону; законодавчі матеріали щодо протидії торгівлі людьми тощо. Ця інформація також розміщена на комп’ютерах вільного доступу.

Фахівцями базових центрів зайнятості та філій до впровадження карантинних обмежень проводилися заходи цільового спрямування, зокрема, 35 семінарів „Ризики нелегальної трудової міграції“ та 3 тренінги з питань протидії торгівлі людьми за участю 549 осіб.

В усіх установах охорони здоров’я області, в доступних для пацієнтів місцях, розміщено інформаційні матеріали з даної проблематики. В установах,
де є наявні монітори, проводиться трансляція відеороликів у якості соціальної реклами з протидії торгівлі людьми.

Станом на 01.01.2021 в області 13 осіб, які потрапили в ситуацію торгівлі людьми, одержали статус постраждалої особи. З них: – трудова експлуатація –
7 осіб, втягнення в злочинну діяльність – 6 осіб. Двом особам продовжено статус на 1 рік. Постраждалим надано медичну, психологічну, соціальну та правову допомоги як від державних структур, так і від благодійної організації „100% Життя Черкаси“.

Щороку Черкащина активно долучається до відзначення Всесвітнього та Європейського днів протидії торгівлі людьми. Цього року у зв’язку з карантинними обмеженнями, пов’язаними з поширенням пандемії COVID-19, в області проведено інформаційні кампанії в онлайн режимі. Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації спільно з суб’єктами взаємодії, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, поширено матеріали в соціальних мережах, офіційних сайтах щодо потенційної небезпеки нелегального працевлаштування, актуальності таких понять, як торгівля людьми та експлуатація. В межах акції „16 днів проти насильства“ до Міжнародного дня боротьби за скасування рабства
в соціальних мережах запущено відеоролик „Фортеця безпеки“ з порадами куди звертатися і на яку допомогу розраховувати постраждалим від торгівлі людьми.

Спеціалізовані притулки, які надають допомогу та захист особам, які постраждали від торгівлі людьми, в області відсутні, проте є заклади, які виконують ці функції. А саме: обласні центри соціально-психологічної допомоги, матері та дитини, обласний та міжрегіональний центри соціально-психологічної реабілітації дітей, у яких, за потреби, забезпечується перебування осіб, постраждалих від насильства в сім’ї та торгівлі людьми тощо.

Крім того, на базі Черкаської благодійної організації „Від серця до серця“ діє Центр реінтеграції для осіб, постраждалих від торгівлі людьми.

Небезпека ближче, ніж нам здається.

Лише обізнаність та обачність допоможуть захистити себе та своїх близьких.

Завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навчання або відпочинку, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли шляхом обману, шантажу, шахрайства або погроз Вас примушували:

  • працювати на відробляння невизначених „боргів”, яких Ви буцімто набули, коли Вам обіцяли підшукати роботу (наприклад, за кордоном, або просто у „кращому місці”);
  • займатись проституцією або надавати інші сексуальні послуги;
  • зніматись у порнографічних фільмах, фотозйомках, або показах через Інтернет;
  • виконувати роботу, про яку Ви не домовлялися, від якої не мали змоги відмовитися, і яка вимагалася від Вас під загрозою покарання;

або піддавали іншим формам експлуатації, імовірно, Ви постраждали від торгівлі людьми.

Ви маєте право на захист своїх прав та інтересів та відшкодування шкоди, завданої цим злочином.

Для цього Вам необхідно звернутись за місцем перебування до місцевої держадміністрації з заявою про встановлення статусу.

 

В Україні діє Національна “гаряча лінія”з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних) або 116 123 (безкоштовно з мобільних).

Тел.: Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної адміністрації: (0472) 63 85 59

„100% Життя Черкаси“ – 0930814310

ГУ НП в Черкаській області – 102

 

Інформація щодо відповідальних осіб за реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в органах місцевого самоврядування Черкаської області

Інформація щодо відповідальних осіб за реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми в органах місцевого самоврядування Черкаської області