Як «Земельний банк» запустив прозорий ринок суборенди державних сільгоспземель
У Фонді державного майна України розповіли про результати втілення проєкту «Земельний банк» за перші три місяці діяльності. За цей період проєкт вже приніс 343,7 млн грн з ПДВ до бюджетів різних рівнів, демонструючи успішний старт ініціативи та її значний потенціал для розвитку аграрного сектору України.
За період з жовтня по грудень 2024 року ТОВ «Державний земельний банк» провів 266 успішних онлайн-аукціонів із передачі в суборенду державних сільськогосподарських земель загальною площею
23 296 гектарів у 15 областях України. З них уже укладено 175 договорів суборенди на земельні ділянки площею 10 847 га. Загальна сума всіх переможних ставок разом із ПДВ склала 757 млн грн.
Висока конкуренція на аукціонах, де в середньому 9 учасників змагаються за кожен лот, призвела до зростання стартової вартості суборенди земель у 8,6 раза. Найбільша конкуренція спостерігалася у Вінницькій області (в середньому 22 учасники на лот) та Кіровоградській області (в середньому 11 учасників на лот). Унаслідок активної боротьби за лоти середня вартість суборенди за гектар сягнула 27 106 грн, а в окремих регіонах (Вінницькій та Кіровоградській областях) перевищила 33 тис. грн/га. Рекордсменом стала ділянка у Черкаській області, де вартість суборенди досягла 47 077 грн/га.
Запуску «Земельного банку» передувала масштабна підготовча робота. Протягом 2024 року було:
-
Завершено формування повноцінної законодавчої бази: внесено зміни до Бюджетного кодексу України щодо розподілу орендної плати (90% до державного бюджету, 10% до місцевих бюджетів), а також затверджено низку постанов КМУ, що регулюють діяльність проєкту та механізми передачі земель
-
Створено перший державний оператор — ТОВ «Державний земельний банк», 100% статутного капіталу якого належить державі
-
Розпочато проведення онлайн-аукціонів з суборенди державних с/г земель на платформі «Прозорро.Продажі»
Успішному запуску «Земельного банку» сприяла підтримка з боку проєкту USAID/UKaid «Діяльність у рамках реформи державних підприємств України» (SOERA). Зокрема, була надана допомога у створенні інтерактивної мапи для вибору земельних ділянок та оновленні вебсайту «Земельного банку». У грудні сторони підписали меморандум про співпрацю, що закріпив експертну підтримку проєкту SOERA у забезпеченні прозорості та ефективності реалізації «Земельного банку».
Наразі «Земельний банк» продовжує активну роботу з розширення географії проєкту та проведення нових онлайн-аукціонів з суборенди у 2025 році. Слідкуйте за доступними земельними ділянками на офіційному сайті проєкту та беріть участь у відкритих прозорих аукціонах у державній системі «Прозорро.Продажі».
Нагадаємо, «Земельний банк» – це ініціатива Фонду державного майна України, спрямована на створення прозорого ринку суборенди державних сільськогосподарських земель.
За інформацією ФДМУ
-
15:48Армія відновлення: з початку року вже видано 10 тисяч направлень в рамках проекту
Цьогоріч вже видано 10 тисяч направлень для тимчасово безробітних українців і незайнятих ВПО, які долучаються до робіт з відбудови країни в рамках проекту «Армія відновлення».…
15:48 -
14:47Загиблому захиснику з Золотоніщини присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка”
Він міг відступити. Але залишився, щоб прикрити побратимів. Він міг врятувати себе, але обрав порятунок інших. Сергій Юрчик – молодший лейтенант, командир механізованого взводу 13…
14:47 -
13:37Волонтерам спростили можливість гуманітарної підтримки військових та ВПО
Кабінет Міністрів України розширив можливості для надання благодійної допомоги, оновивши перелік товарів і послуг, що звільняються від оподаткування. Відповідні зміни підготувало Мінсоцполітики за участі волонтерів…
13:37 -
12:17Понад 4,3 млрд грн спрямовано на компенсації за знищене житло для ВПО
У грудні 2024 року Уряд ухвалив постанову, розроблену Мінсоцполітики спільно з Мінрозвитку та Мінфіном, завдяки якій внутрішньо переміщені особи, котрі очікують на компенсацію за знищене…
12:17 -
10:03За січень платники Черкащини спрямували до зведеного бюджету на 712 млн грн більше, ніж торік
За січень 2025 року платники Черкаської області до бюджетів усіх рівнів сплатили 2 667,5 млн грн податків, зборів та платежів. Порівняно з фактом січня…
10:03 -
09:52Програма «Кусаноне»: громади Черкащини навчали, як залучати ресурси
Як подати заявку для участі у програмі «Кусаноне», які зміни та новації. Для сотні фахівців територіальних громад, районних державних адміністрацій, а також представників закладів охорони…
09:52 -
09:22Як бізнесу отримати кредит від держави на придбання енергообладнання?
Український бізнес може отримати кредит від держави на придбання енергообладнання. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського й Уряду, спрямованої на допомогу…
09:22 -
08:25Загальні бойові втрати ворога станом на 5 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.02.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 844070 (+1140) осіб,танків ‒ 9947 (+9) од,бойових броньованих машин ‒ 20721 (+12)…
08:25 -
08:22Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Провів сьогодні РНБО. Урядовці – прем’єр-міністр Шмигаль, перша віцепрем’єр Свириденко – доповіли щодо програм підтримки наших людей – громадян України…
08:22 -
08:19Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 5 лютого
Ніч в області минула з тривогами в усіх районах. Про це інформує очільник Черкащини Ігор Табурець. У цей час по ворожих повітряних цілях працювали сили…
08:19 -
16:21Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про дотримання норм законодавства у сфері ринкового нагляду та регулювання цін.…
16:21 -
16:01“Кожна дитина має право на родину”: як на Черкащині підтримують сиріт і переселенців
Щомісяця в області 20 дітей набувають статусу сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Начальниця служби у справах дітей Оксана Покатілова зазначає, що основне завдання держави…
16:01