Як «Земельний банк» запустив прозорий ринок суборенди державних сільгоспземель
У Фонді державного майна України розповіли про результати втілення проєкту «Земельний банк» за перші три місяці діяльності. За цей період проєкт вже приніс 343,7 млн грн з ПДВ до бюджетів різних рівнів, демонструючи успішний старт ініціативи та її значний потенціал для розвитку аграрного сектору України.
За період з жовтня по грудень 2024 року ТОВ «Державний земельний банк» провів 266 успішних онлайн-аукціонів із передачі в суборенду державних сільськогосподарських земель загальною площею
23 296 гектарів у 15 областях України. З них уже укладено 175 договорів суборенди на земельні ділянки площею 10 847 га. Загальна сума всіх переможних ставок разом із ПДВ склала 757 млн грн.
Висока конкуренція на аукціонах, де в середньому 9 учасників змагаються за кожен лот, призвела до зростання стартової вартості суборенди земель у 8,6 раза. Найбільша конкуренція спостерігалася у Вінницькій області (в середньому 22 учасники на лот) та Кіровоградській області (в середньому 11 учасників на лот). Унаслідок активної боротьби за лоти середня вартість суборенди за гектар сягнула 27 106 грн, а в окремих регіонах (Вінницькій та Кіровоградській областях) перевищила 33 тис. грн/га. Рекордсменом стала ділянка у Черкаській області, де вартість суборенди досягла 47 077 грн/га.
Запуску «Земельного банку» передувала масштабна підготовча робота. Протягом 2024 року було:
-
Завершено формування повноцінної законодавчої бази: внесено зміни до Бюджетного кодексу України щодо розподілу орендної плати (90% до державного бюджету, 10% до місцевих бюджетів), а також затверджено низку постанов КМУ, що регулюють діяльність проєкту та механізми передачі земель
-
Створено перший державний оператор — ТОВ «Державний земельний банк», 100% статутного капіталу якого належить державі
-
Розпочато проведення онлайн-аукціонів з суборенди державних с/г земель на платформі «Прозорро.Продажі»
Успішному запуску «Земельного банку» сприяла підтримка з боку проєкту USAID/UKaid «Діяльність у рамках реформи державних підприємств України» (SOERA). Зокрема, була надана допомога у створенні інтерактивної мапи для вибору земельних ділянок та оновленні вебсайту «Земельного банку». У грудні сторони підписали меморандум про співпрацю, що закріпив експертну підтримку проєкту SOERA у забезпеченні прозорості та ефективності реалізації «Земельного банку».
Наразі «Земельний банк» продовжує активну роботу з розширення географії проєкту та проведення нових онлайн-аукціонів з суборенди у 2025 році. Слідкуйте за доступними земельними ділянками на офіційному сайті проєкту та беріть участь у відкритих прозорих аукціонах у державній системі «Прозорро.Продажі».
Нагадаємо, «Земельний банк» – це ініціатива Фонду державного майна України, спрямована на створення прозорого ринку суборенди державних сільськогосподарських земель.
За інформацією ФДМУ
-
17:28Політика Героїв: на Золотоніщині провели розширену нараду
Зрозумілі маршрути отримання послуг у сфері ветеранських політик повинні бути розроблені у громадах. На цьому наголосила перша заступниця начальника Черкаської ОВА Наталія Кравченко на розширеній…
17:28 -
16:45Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Представників регіонального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч. Цього разу йтиметься про екологічні аспекти ведення бізнесу. Зокрема говоритимуть про особливості оцінки впливу на довкілля, дозволи на викиди…
16:45 -
16:26Родини загиблих добровольців отримають повну грошову допомогу та офіційний статус
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні закон, який прирівнює виплати родинам загиблих добровольців до рівня виплат сім’ям полеглих військовослужбовців. Відтепер родини цивільних осіб, які загинули,…
16:26 -
16:1515 років тюрми отримав агент фсб, який готував ракетну атаку рф по Черкащині
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 15 років ув’язнення з конфіскацією майна отримав ще один агент фсб, який шпигував на Черкащині. Як встановило розслідування, зловмисник готував…
16:15 -
14:38Компенсації за знищене житло: як реалізувати житловий сертифікат через єВідновлення
У межах державної програми єВідновлення, якщо ваше житло було повністю зруйноване, ви маєте змогу отримати компенсацію у вигляді житлового сертифіката для придбання нової оселі. Якщо…
14:38 -
13:47Працездатні батьки полонених або зниклих безвісти Захисників і Захисниць зможуть отримати відомості з ЄДРВВ
Продовжуємо розширювати можливості для отримання соціальних гарантій родинами Захисників і Захисниць України. Відтепер працездатні батьки полонених та зниклих безвісти ветеранів війни зможуть отримати відомості з Єдиного…
13:47 -
10:45Юні спортсмени Черкащини – з медалями Всесвітніх учнівських ігор
Черкаські школярі показали свою майстерність на Всесвітній учнівській гімназіаді. Зі змагань вони повернулися з нагородами різного гатунку. Про це інформують у Черкаському обласному відділенні Комітету…
10:45 -
10:28Ігри Ветеранів-2025: стартувала реєстрація на регіональні відбіркові змагання
Ігри Ветеранів-2025 стартують. Триває реєстрація на перший етап регіональних відбіркових змагань. Про це інформують у Мінветеранів України. Цього року змагання будуть ще більш драйвовими, а…
10:28 -
10:12«Варто діяти»: стартує конкурс грантів на підтримку ветеранського бізнесу
Український ветеранський фонд Мінветеранів розпочинає прийом заявок на конкурс «Варто діяти». За умовами конкурсу ветерани, члени їхніх сімей та рідні загиблих захисників і захисниць України…
10:12 -
10:06Фаховий супровід ветеранів: для черкаських фахівців провели тренінг
У Черкасах провели черговий інтенсив для фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Загалом навчання пройшов 21 фахівець із територіальних громад області. Про це…
10:06 -
09:3219 успішних аукціонів на понад 220 млн гривень — сума переможних ставок на приватизаційних аукціонах
Минулого тижня команда Фонду державного майна України провела 19 успішних онлайн-аукціонів з приватизації у системі «Прозорро.Продажі». Загальна сума переможних ставок становить 220,83 млн гривень. Середнє…
09:32 -
09:18Зроблено в Україні: рік підтримки бізнесу
У 2024 році понад 50 тисяч підприємств та підприємців отримали державну підтримку. У межах політики "Зроблено в Україні" працюють доступні кредити, гранти, компенсація вартості техніки,…
09:18