Освіта для дітей з особливими освітніми потребами (2023-2024 навчальний рік)

Проводиться робота щодо розвитку інклюзивної освіти для дітей із особливими освітніми потребами (далі – ООП).
Інклюзивне навчання забезпечує 279 закладів освіти області, з яких – 202 заклади загальної середньої освіти та 77 дошкільних закладів. У них функціонує 584 класи та 128 дошкільних груп. Охоплено 1 018 дітей з ООП, зокрема 764 учні закладів загальної середньої освіти та 254 дитини з числа вихованців закладів дошкільної освіти. Крім цього, на базі трьох Черкаських міських шкіл створено та функціонують 10 спеціальних (інтегрованих) класів для 116 дітей із ООП.
Для забезпечення належного освітнього процесу дітей з ООП у закладах освіти введено 631 посаду асистента вчителя та вихователя (517 посад асистента вчителя і 114 асистентів вихователя).
Для більш комфортного та ефективного навчання дітей з ООП у закладах загальної середньої та дошкільної освіти створено 175 ресурсних кімнат, які сприяють розвитку соціальних навичок, навичок спілкування та поведінки дітей, а також 21 медіатеку для розширення доступу дітей до медіаресурсів.
В області функціонує 25 інклюзивно-ресурсних центрів (далі – ІРЦ) та обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти при КНЗ „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради“, який здійснює методичне та аналітичне забезпечення діяльності ІРЦ області, проводить аналіз даних щодо фахівців, які надають психолого- педагогічні, корекційно-розвиткові послуги дітям з ООП, здійснює підвищення професійної компетентності педагогічних працівників ІРЦ та закладів освіти.
Інклюзивно-ресурсні центри Черкаської, Канівської, Городищенської, Тальнівської, Маньківської, Монастирищенської, Кам’янської та Паланської територіальних громад використовують мобільний ІРЦ – автомобільний транспортний засіб спеціального призначення, обладнаний для проведення комплексної оцінки та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб з ООП, які проживають у віддалених населених пунктах та мікрорайонах.