Земельний банк: майже 600 млн грн надходжень за пів року торгів
За підсумками півріччя онлайн-аукціонів «Земельного банку» понад 20 тисяч гектарів державних земель передали в законне користування на прозорих і конкурентних умовах. 584,9 млн грн з урахуванням ПДВ сплачено за право користування державними сільськогосподарськими землями в межах проекту.
– За шість місяців роботи «Земельного банку» ми бачимо, що прозорі онлайн-аукціони справді змінюють підхід до управління державними землями. В середньому 7 учасників змагаються за кожен лот, завдяки цьому стартова вартість суборенди земель зростає у 8 разів. Це приклад нової якості управління державними активами, коли земля працює на економіку та створює можливості для аграрного бізнесу по всій країні, — зазначила перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко.
З 1 жовтня 2024 року у системі «Прозорро.Продажі» проведено 506 онлайн-аукціонів суборенди державних сільськогосподарських земель загальною площею 35 235 га у 17 областях України. За результатами 271 — укладено договори суборенди на земельні ділянки площею 20 521 га.
Найбільша конкуренція спостерігалася у Вінницькій області – в середньому 22 учасники на лот), Полтавській та Черкаській областях – в середньому 14 учасників на лот.
За результатами укладених угод, найвищу середню ціну за гектар зафіксовано на Івано-Франківщині — 47,5 тис. грн. Найнижча середня вартість була на Закарпатті — 3 496 грн/га.
За пів року торгів надійшло 3 463 пропозиції — здебільшого від малих і середніх фермерських господарств та аграрних підприємств. Це демонструє, що механізм суборенди державних земель працює, а попит на ці можливості залишається стабільно високим.
– 69% переможців торгів «Земельного банку» — малий та середній агробізнес. Це говорить про високий інтерес до державних сільгоспземель і можливостей, які відкриває проект. Ми бачимо, що різні учасники ринку довіряють цьому механізму, пропонують конкуренту вартість та готові працювати на результат. Серед наших суборендарів є ті, хто уклали понад 20 договорів суборенди, і вже активно засіває ці землі. Це передусім про довіру, стабільність і прагнення ефективно використовувати кожен гектар. Земля має працювати на державу — і вона працює, — зазначив генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський.
Серед регіонів за найвищою середньою ціною за гектар лідером є Івано-Франківська область — 47,5 тис. грн разом з ПДВ. Водночас найвищу вартість за гектар за підсумками півріччя має земельна ділянка площею 191 га на Черкащині — 56 тис. грн разом з ПДВ.
– Вже за перші пів року роботи в системі Земельний банк став лідером за кількістю залучених коштів серед усіх організаторів земельних торгів, що відбуваються на «Прозорро.Продажі» з осені 2021 року. Сьогодні ми бачимо, що державні сільгоспземлі користуються попитом, а вартість суборенди за підсумками торгів зростає майже у 7 разів. Тоді як в середньому на земельних торгах вартість ділянок зростає вдвічі. Висока конкуренція та зростання ціни свідчать, що через онлайн-аукціони держава ефективно управляє землями, зберігаючи їх у власності та генеруючи надходження до бюджетів, — розповідає СЕО «Прозорро.Продажі» Сергій Бут.
Станом на 3 квітня в електронній системі «Прозорро.Продажі» доступні 394 земельні ділянки для суборенди загальною площею майже 12 тис. га. Серед наразі доступних ділянок є найбільший лот першого пулу «Земельного банку» — ділянка площею 3969 гектарів у Кіровоградській області. Її стартова ціна становить 13,7 млн грн, а повторний аукціон заплановано на 22 квітня. Найменша ділянка — площею 0,03 га — розташована на Закарпатті. Загалом з початку проекту було оголошено 966 аукціонів у 18 областях України щодо земель площею 42 223 га.
Підсумки півріччя «Земельного банку» свідчать про успішну реалізацію прозорого механізму оренди державних с/г земель. В результаті роботи проекту державні сільгоспземлі поступово виходять із тіні та на конкурентних умовах стають доступними для всіх зацікавлених в її ефективності обробітку. Відкриті аукціони суборенди вже стали важливим інструментом розвитку аграрного сектору та забезпечення стабільних надходжень до бюджету.
Наразі «Земельний банк» продовжує роботу з масштабування проекту, і готує запуск другого пулу земель. Стежити за доступними земельними ділянками можна на офіційному сайті проекту.
За інформацією Урядового порталу
-
16:22Понад 15 млн грн на розвиток власної справи: черкащани залучають мікрогранти від держави
Садівництво, сфера краси, освіта, кафе та послуги. Черкащани активно розвивають власну справу. І допомагає їм у цьому держава. Цьогоріч 75 жителів області вже отримали від…
16:22 -
13:33Фортеця життя: на Черкащині з’явився ще один ветеранський простір
Новий ветеранський простір «Фортеця життя» відкрили в Тальному. Про це інформують в управлінні з питань ветеранської політики Черкаської ОВА. Це місце підтримки, розвитку та реабілітації…
13:33 -
13:02Обирай службу в Силах спецоперацій: триває набір новобранців
Сили спеціальних операцій Збройних сил України пішли на безпрецедентний крок! Вперше в історії бійці одного з найтаємничіших родів військ вийшли у світ без балаклав. Офіцери-спецпризначенці,…
13:02 -
12:23Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який прирівнює виплати родинам загиблих добровольців до рівня виплат сім’ям полеглих військовослужбовців
Цей закон — важливий крок до справедливого визнання внеску добровольців, які у взаємодії з ЗСУ, іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами брали безпосередню участь у…
12:23 -
11:22Україна і США підписали Угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відбудови
Україна та Сполучені Штати підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови. Фонд стане ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства…
11:22 -
10:10Навички, що рятують життя: черкаські підлітки опановують першу домедичну допомогу
У Черкасах провели тренінги з домедичної допомоги для підлітків на базі простору «Maker Space». Про це інформують в управлінні освіти і науки ОВА. У заняттях…
10:10 -
09:42Як отримати допомогу при усиновленні дитини?
Українці, які усиновили дитину, мають право на державну грошову допомогу в розмірі 41 280 грн. Заяву можна подати онлайн або офлайн. Хто має право на…
09:42 -
09:09В Україні стартує місяць обізнаності про ментальне здоров’я
Відсьогодні в Україні та світі розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров'я. В Україні він проходитиме із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють…
09:09 -
09:07єКнига: отримайте кошти на книжки в Дії
Поповнюйте свої бібліотеки завдяки державній програмі єКнига. Українці, яким виповнилося 18 років можуть отримати 908 гривень на книги. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ініціювало…
09:07 -
09:00Звернення Президента України
https://youtu.be/LWejWAi_aZs Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Щойно говорив із Марком Карні, Прем’єром Канади, – його партія перемогла на виборах. Я привітав Прем’єр-міністра із цією перемогою,…
09:00 -
08:50Загальні бойові втрати противника станом на 1 травня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 1.05.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 953 190 (+1 230) осіб; танків ‒ 10 732 (+3) од;…
08:50 -
08:43Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 1 травня
З вечора ворог не давав спокою захисникам нашого неба. У межах Черкащини вони успішно знищили 15 російських БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець.…
08:43