В Україні презентували результати першого з початку повномасштабної війни дослідження психологічного стану населення
Результати, висновки та рекомендації, сформовані за результатами дослідження, будуть враховані в процесі реалізації Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
В Україні вперше від початку повномасштабної війни провели дослідження психологічного стану населення. Дослідження проводили методом онлайн-опитування на панелі Kantar Україна. Воно охопило осіб віком 18-55 років у містах України з населенням понад 50 тис. осіб. Участь в опитуванні була добровільною та анонімною. Методологія дослідження, його індикатори та опитувальник базуються на наукових розробках Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України.
«Уроки, засвоєні з інших надзвичайних ситуацій, свідчать, що війна матиме прямі й опосередковані наслідки для психічного здоров’я та благополуччя українців. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 20% населення, яке упродовж останніх 10 років проживає в постраждалих від військових конфліктів районах, має певну форму психічного розладу – від легкої депресії і тривожності до психозу, і майже кожна десята особа має психічний розлад помірного або тяжкого ступеня. Отже, якщо ми прогнозуємо, що 15,7 млн осіб в Україні потребуватимуть психологічної допомоги, то 3,5 млн із них матимуть певний розлад психічного здоров’я, а 800 700 осіб матимуть психічний розлад помірного або тяжкого ступеня», – говорить Олександра Машкевич, генеральна директорка директорату медичних послуг МОЗ України.
Ключові висновки дослідження
1. Попри важкі обставини повномасштабної війни суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 бала з 9 можливих. Це характерно для всіх демографічних груп і регіонів. Найбільший внесок у відчуття психологічного благополуччя припадає на складову самооцінки (позитивне ставлення респондентів до самих себе). У той же час інструментальні складові благополуччя, такі як здатність до саморегуляції емоцій та опанування складними емоційними станами (емоційна складова) або здатність справлятися з життєвими викликами (складова життєстійкості) оцінюються гірше. Така ситуація свідчить про те, що фаза психологічної мобілізації в суспільстві у зв’язку з війною ще триває, але ресурсів для її подальшого підтримання може бракувати. Суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя серед вимушено переміщених осіб, які продовжують перебувати в евакуації, є нижчою, ніж серед тих, хто не був переміщений, або вже повернувся додому.
2. 40% опитаних зазнали загрози власному життю та/або були безпосередніми свідками таких загроз у зв’язку з перебуванням у зоні бойових дій та/або під обстрілами. Понад 41% громадян мають родичів або близьких, які перебували чи перебувають у зоні бойових дій, у тому числі 16% втратили когось з близьких. Перебували в окупації, зазнали безпосередньої загрози насильства або були свідками таких загроз 6% респондентів. Кожен двадцятий опитаний (5%) пережив або став свідком усіх зазначених типів травмівних подій (обстріли, загроза життю близьких, окупація або полон). Лише 9% громадян заявили, що у жодний спосіб не стикалися з жодною такою подією за період повномасштабної війни.
3. Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного з симптомів посттравматичного стресового розладу, а 57% громадян перебувають в зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу.
4. Близько 70% респондентів не відчували потреби звертатися по психологічну допомогу протягом останнього місяця. Лише 3% респондентів отримували таку допомогу і ще 23% хотіли б звернутися до психолога, але поки не реалізували це бажання. Майже половина (45%) респондентів визнають, що їм потрібно «наважитися», щоб звернутися по психологічну допомогу. Ще близько третини громадян (30%) готові отримувати психологічну допомогу лише на безоплатній основі. Лише 34% респондентів знають, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності, причому серед людей віком 41-55 років частка поінформованих з цих питань значущо менша – 24%.
5. Перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та поширення в суспільстві культури психологічного здоров’я, яка передбачає передусім готовність розпізнати наявні проблеми і звернутися по допомогу в разі необхідності.
6. Повномасштабна війна на території України несе серйозні загрози психологічному здоров’ю і благополуччю переважній більшості населення. Протидія цим загрозам та подолання їх деструктивних наслідків вимагає організації національної системи заходів зі збереження та відновлення психологічного здоров’я громадян, чільними складовими якої мають стати:
- створення мережі центрів (ресурсів, платформ, «гарячих ліній») психологічної допомоги населенню, у тому числі на безоплатній основі;
- реалізація широкомасштабної просвітницької кампанії в ЗМІ, спрямованої на популяризацію культури турботи про психічне здоров’я і дестигматизацію людей, які потребують психологічної допомоги;
- розробка єдиних стандартів інформаційного висвітлення подій війни з метою уникнення вторинної травматизації аудиторії через медіа і неухильного дотримання медіаспільнотою цих стандартів протягом дії воєнного стану.
7. Вагому роль в координації зусиль професійної психологічної спільноти, центрів ухвалення цивільних і військових рішень може зіграти ініційована першою леді Оленою Зеленською Національна програма психічного здоров’я українців.
Дослідження проведене БФ «Майнді» та компанією Kantar Україна спільно з Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України.
За інформацією МОЗ України
-
14:56«Зроблено в Україні»: новий бізнес-офіс в Умані
На Черкащині продовжують розбудовувати мережу офісів «Зроблено в Україні». Такі вже є в Черкасах, Каневі, Шполі та Золотоноші. Сьогодні приєднався новий – в Умані. Його…
14:56 -
14:40Власна Cправа: 4,6 млрд грн податків сплатили грантери-учасники програми
Ще 461 українець став переможцем програми «Власна Cправа» за підсумками двадцять четвертої хвилі. Вони отримають гранти на старт або розвиток бізнесу на 114 млн грн.…
14:40 -
13:35Черкаські поліцейські затримали зловмисників, які здійснювали крадіжки на оптовій базі
Затримані спеціалізувалися на крадіжках з офісів. Їх затримали спецпризначенці КОРД та оперативники карного розшуку. Наразі ділкам повідомлено про підозру. Під час реалізації оперативної інформації працівники…
13:35 -
13:18Черкащина доєдналась до нацпроєкту «Пліч-о-пліч: Згуртовані громади»
Територіальні громади області підписали меморандуми про допомогу громадам-форпостам України. Це відбулось у межах національного проєкту «Пліч-о-пліч: Згуртовані громади», ініційованого Міністерством розвитку громад та територій України.…
13:18 -
12:42Потужна підтримка: від Черкащини оборонцям відправили потрібне підсилення
Черкащина продовжує допомагати своїм захисникам і захисницям. Черговий транш потрібного звідси відправили напередодні. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У цій допомозі: 36…
12:42 -
11:20На Черкащині більшість громад ухвалили свої бюджети-2025
В області затверджено 67 бюджетів із 71: обласний, 4 районних і 62 бюджети територіальних громад. Про це повідомляють у департаменті фінансів Черкаської ОВА. Наразі без…
11:20 -
11:15Зроблено в Україні: завдяки державній програмі в 2024 році економіка підсилилась на понад 88 млрд грн
За підсумками 2024 року очікується зростання ВВП України на 4%, із яких 0,64%, або більш як 88 млрд грн, – результат реалізації політики «Зроблено в…
11:15 -
10:35245,5 тис. домогосподарств отримали 3,4 млрд грн виплат на придбання твердого пічного палива взимку
Для того, щоб українські родини, які обігрівають своє житло дровами чи вугіллям, могли забезпечити себе взимку паливом, Мінсоцполітики спільно з УВКБ ООН вже другий рік…
10:35 -
09:24Президент вручив 30 сертифікатів на квартири Героям України та рідним загиблих Героїв
Президент Володимир Зеленський вручив сертифікати на отримання квартир Героям України та членам родин воїнів, які удостоєні цього звання посмертно. - Ми продовжуємо традицію вдячності найбільш…
09:24 -
09:03Загальні бойові втрати ворога станом на 26 грудня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 26.12.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 780860 (+1540) осіб,танків ‒ 9630 (+2) од,бойових броньованих машин ‒ 19933 (+10)…
09:03 -
16:48Ігор Табурець про політику Героїв на Черкащині
https://youtu.be/A_cqRU7DwlU Нічого для ветеранів без ветеранів. Такий головний принцип політики Героїв, якого дотримуються на Черкащині. Основні пріоритети окреслив очільник області Ігор Табурець. - Тільки разом…
16:48 -
15:05Оксана Компанієць про результати сертифікації вчителів на Черкащині
67 вчителів Черкащини успішно пройшли перший етап сертифікації. Загалом участь у цьогорічному оцінюванні взяли 129 освітян області. Про це повідомила начальниця управління Державної служби якості…
15:05