Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме цього дня у 1944 році примусово було виселено близько 200 тисяч кримських татар зі своєї історичної Батьківщини – Криму – у віддалені райони Узбекистану, Казахстану, Російської Федерації. Під час тотальної депортації загинула більша частина кримськотатарського народу.
81 рік тому в цей день на підставі рішень Державного комітету оборони СРСР кримськотатарський народ був підданий тотальній депортації зі своєї історичної батьківщини – Криму у віддалені районі Узбекистану, Казахстану та Російської Федерації.
Виселення близько 200 000 кримських татар проводилося військами НКВС СРСР у формі спеціальної каральної операції, з озброєним оточенням населених пунктів, насильницьким вигнанням родин кримських татар з будинків, тривалим утриманням людей на площах населених пунктів або територіях кладовищ, завантаженням і перевезенням людей у переповнених вагонах для худоби, конфіскацією всього рухомого і нерухомого майна.
У місцях спецпоселень кримських татар використовували на важких виснажливих роботах, включаючи шахти, лісоповали, будівництво іригаційних каналів.
За різними оцінками, лише у перші роки вигнання внаслідок голоду, масових захворювань, знущань і каторжних робіт у місцях спецпоселень померло понад 46% кримських татар.
Період насильницького утримання кримських татар у місцях вигнання і заборони їм повертатися і проживати на своїй Батьківщині, у Криму, тривав до листопада 1989 року.
Відповідно до Конвенції ООН про запобігання злочинів геноциду, покарання за нього, під геноцидом розуміють дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку.
Таким чином, насильницьке виселення кримськотатарського народу з території його історичного проживання, навмисне створення у місцях спецпоселень життєвих умов, що призвели до масових смертей кримських татар, особливо дітей і жінок, обмеження елементарних засобів для існування, заборона протягом десятиліть повертатися і оселятися в Криму – на історичній території формування кримськотатарського народу, цілеспрямована мовна та культурна асиміляції за міжнародним правом мають ознаки геноциду.
Постановою Верховної Ради України від 12. 11. 2015 року № 792-УНІ «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар з Криму у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.
За інформацією Інституту національної пам’яті України
-
17:08Вступна кампанія до військових вишів: більше місць, підвищені стипендії
Міністерство оборони нагадує, що триває вступна кампанія до закладів військової освіти України. Цього року державне замовлення на підготовку військових фахівців збільшено на 20% порівняно з…
17:08 -
15:50єОселя: Вже17 тис. родин придбали житло завдяки програмі
З моменту запуску програми "єОселя" у жовтні 2022 року вже 17 016 українців скористалися можливістю придбати житло на пільгових умовах, а загальна сума виданих кредитів…
15:50 -
15:09У Каневі вшанували Великого Кобзаря
Чернеча гора знову стала місцем духовної єдності. Тут відбулись заходи до 164-ої річниці перепоховання Тараса Григоровича Шевченка. З міркувань безпеки учасники не пройшли його шляхом,…
15:09 -
14:39На Черкащині прогнозують літнє тепло
Літні температури повертаються в область. У найближчій перспективі, із 23 по 25 травня, домінуватиме комфортна літня погода. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань.…
14:39 -
14:1850 тис. дронів для війська закупила держава в Prozorro Market
За два роки через е-каталог Prozorro Market державні замовники придбали 50 000 дронів на понад 6 млрд грн. БПЛА стали однією з найпопулярніших категорій у…
14:18 -
13:40У Черкасах презентували сучасні практики профтехосвіти
Виставка педагогічних технологій-2025 відбулася в обласному центрі. Захід об’єднав представників профтехосвіти, бізнесу та влади. Свої розробки презентували освітні заклади області. Зокрема, у сферах зварювання, програмування,…
13:40 -
12:32Ігор Табурець про ситуацію в області на 22 травня
Від ранку наші оборонці захищали Черкащину від російських дронів. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У межах нашої території знешкодили 6 повітряних цілей…
12:32 -
11:30Понад 2 млрд грн за перший рік аукціонів з продажу санкційного майна
За рік роботи онлайн-аукціонів з продажу санкційного майна в системі Прозорро.Продажі держава отримала понад 2 млрд грн. Всі кошти з продажу надійшли до Фонду ліквідації…
11:30 -
10:05Власна справа: Ще понад 130 млн грн отримають переможці програми
Визначили нових переможців урядової програми «Власна справа», які подавали заяви на отримання грантів у період з 14 квітня по 27 квітня 2025 року. Підприємці отримають…
10:05 -
09:15Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! Щойно була тривала доповідь міністра оборони України Умєрова та військових командувачів щодо фронту, щодо наших оборонних відносин із партнерами. Російські штурмові дії…
09:15 -
08:52Загальні бойові втрати противника станом на 22 травня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 22.05.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 977 650 (+870) осіб; танків ‒ 10 839 (+4) од; бойових…
08:52 -
17:10У громадах області створюють безбар’єрні маршрути
Доступне середовище для кожного жителя громади. На Черкащині працюють над реалізацією проєкту «Безбар’єрні маршрути». Перший пілот, що втілюють в Уманській громаді, презентували на засіданні Ради…
17:10