Старт ринку землі: найважливіші питання про новації у сфері землеустрою
Зняття так званого мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення – процес важливий та історичний. Це нова епоха для земельної сфери нашої держави. «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю…» – віднині це, гарантоване Конституцією право, стосуватиметься і власників земельних ділянок.
Утім за десятиліття, коли українці люди не мали законодавчої можливості бути повноцінними розпорядниками своєї власності, українці розучилися почуватися господарями на власній землі та мають безліч питань і навіть побоювань щодо земельної реформи. У цьому документі ми зібрали найпопулярніші та найважливіші питання, які виникають у громад щодо земельного законодавства, та відповіді на них.
Хто зможе викупити землю?
Відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:
· постійного користування;
· право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;
· орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.
Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.
У разі купівлі ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після першої сплати.
Що необхідно здійснити для реєстрації права власності на землю?
По-перше, у ділянки повинен бути кадастровий номер. Його наявність можна перевірити на Публічній кадастровій карті України: http://surl.li/ydva. Якщо кадастрового номера немає – зверніться до розробника документації із землеустрою для виготовлення технічної документації щодо встановлення чи відновлення меж ділянки в натурі та зареєструйте ділянку в Державному земельному кадастрі. Під час реєстрації ділянки їй буде присвоєно кадастровий номер.
По-друге, зареєструйте право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, якщо до цього часу ви цього не зробили. Для реєстрації права зверніться до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, нотаріуса чи ЦНАП: https://my.gov.ua/info/servicecenters.
При собі необхідно мати паспорт для встановлення вашої особи. Також для реєстрації права власності підготуйте документи:
· підтвердження сплати адміністративного збору;
· документ про права на ділянку (державний акт на право власності на землю, договори купівлі-продажу, дарування, міни, рішення суду, свідоцтво про право на спадщину).
Після реєстрації права власності на землю отримайте паперовий чи електронний витяг із Державного реєстру речових прав.
Реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та вказаний пакет документів зможе гарантувати вам право користування, володіння розпорядження земельною ділянкою й допоможе уникнути багатьох ризиків.
Для чого потрібен кадастровий номер?
Присвоєння кадастрового номера — обов’язкова складова процесу приватизації, оформлення прав власності, врегулювання договірних відносин, що здійснюється шляхом державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється.
У разі поділу чи об’єднання земельній ділянці/земельним ділянкам присвоюється нові кадастрові номери.
У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Тому отримання кадастрового номера земельної ділянки, яка вже належить особі на підставі державного акту про право власності на землю, але в якому відсутній кадастровий номер — є необхідною умовою для реєстрації самого права власності на земельну ділянку.
У разі, якщо відомості про земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників.
Які документи необхідно буде надати нотаріусу для посвідчення договору про відчуження земельної ділянки?
Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, варіюватиметься в залежності від суб’єктного складу учасників правочину. Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов’язково надати:
· державний акт на право власності на землю;
· договір;
· свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності;
· документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.
З метою визначення загальної площі ділянок, які вправі набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі, зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.
Водночас нотаріус, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.
Коли здійснюється укладення договору оренди земельної ділянки?
· із земель приватної власності — за згодою орендодавця та особи, яка має право орендувати таку земельну ділянку;
· із земель державної або комунальної власності — на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування – орендодавця, або за результатами аукціону;
· на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально.
Земельна ділянка за договором оренди землі вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Строк дії договору оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років.
Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути менш як 7 років.
Як здійснюється поновлення договорів оренди землі, укладених до 16 липня 2020?
Поновлення договорів оренди землі, укладених до 16.07.2020, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення. При цьому у разі внесення змін до договору оренди землі після 16.07.2020 на них поширюватимуться правила щодо поновлення договорів оренди землі, визначені статтею 126¹ Земельного кодексу України.
Важливо! Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору, не пізніше ніж за місяць до дати закінчення дії такого договору має подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
Коли може бути припинено договір оренди землі?
Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі, серед іншого, припиняється в разі:
· закінчення строку, на який його було укладено;
· поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
· відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
· набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Коли договір оренди землі може бути достроково розірвано?
Визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі: за згодою сторін та за рішенням суду.
За згодою сторін:
· у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення — за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань;
· у разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
За рішенням суду:
· невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі»;
· невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору;
· у разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
· на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Як здійснюється нарахування земельного податку фізичним особам?
Земельний податок – це обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), та постійних землекористувачів.
Нарахування земельного податку здійснюється податковими органами (за місцем знаходження земельної ділянки) індивідуально для кожної фізичної особи на підставі даних Державного земельного кадастру.
Контролюючі органи обчислюють суми земельного податку та надсилають (вручають) платнику за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення.
Фізичні особи сплачують земельний податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Якщо платник податку виявив розбіжності у відомостях про земельну ділянку, що були надані контролюючими органами, йому необхідно звернутись до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки з оригіналами документів на право власності, користування пільгою для проведення звірки та уточнення даних.
За інформацією Урядового порталу
-
17:17Ще майже 150 млн грн від програми «Власна справа» на розвиток бізнесу
Ще 459 українців стали переможцями 12-ї хвилі урядової програми «Власна справа», яка тривала з 9 по 22 червня 2025 року. Усі вони отримають мікрогранти загальною…
17:17 -
16:01Стартував конкурс на здобуття обласної премії Нарбута
Розпочався прийом робіт на здобуття премії імені Данила Нарбута. Її можуть отримати митці за внесок у розвиток образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкащини. Про це інформують…
16:01 -
15:17Стартує реєстрація на “Ігри ветеранів — Кіберспорт 2025”
З 15 липня розпочинається реєстрація на всеукраїнський турнір з кіберспорту для ветеранів і ветеранок — “Ігри ветеранів — Кіберспорт 2025”. Кіберспорт стає новим простором для…
15:17 -
14:53Черкащина спрямувала до держбюджету 1,6 млрд грн військового збору
За перші шість місяців 2025 року платники податків Черкаської області перерахували до державного бюджету 1 млрд 606 млн 382 тис. грн військового збору. Ця значна…
14:53 -
14:14Бізнесу компенсували 246 млн грн за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
З початку запуску програми, з серпня 2023 року, понад 2900 роботодавців отримали від Державної служби зайнятості 246 млн грн компенсацій за облаштування робочих місць для…
14:14 -
12:03Україна чекає на вступників з тимчасово окупованих територій
Молодь з тимчасово окупованих територій України має право на освіту в українських закладах вищої освіти. У 2025 році держава продовжує для них спрощену, безпечну та…
12:03 -
10:40Компенсація за навчання дітям учасників Революції Гідності
Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку реалізації експериментального проєкту. Діти ветеранів й ветеранок, які навчаються за контрактом у закладах фахової передвищої або вищої освіти,…
10:40 -
09:50На Черкащині зберігається маловітряна та спекотна погода
В області 15 липня за прогнозами синоптиків спекотна погода продовжиться. Температура повітря прогріється до +33 градусів. Про це інформують у Черкаському центрі з гідрометеорології. На…
09:50 -
09:38Як тепер нараховують соціальну допомогу в Україні
З 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України став відповідальним за внутрішнє адміністрування соціальних допомог. До цього часу ці функції виконували органи соціального захисту. Тепер…
09:38 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці! Довгий був день сьогодні. Зустріч із генералом Келлогом – він почав візит в Україну, доволі змістовно. Ми говорили продуктивно, я вдячний Президенту…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 15 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 15.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 036 290 (+1230) осіб; танків ‒ 11 022 (+3); бойових…
08:45 -
08:33Про ситуацію в області на ранок 15 липня, – Ігор Табурець
До пізньої ночі в області тривали повітряні тривоги, - Ігор Табурець про ситуацію на Черкащині. Гучно було, зокрема, на Уманщині - працювали сили ППО. -…
08:33