Соціальна підтримка осіб з інвалідністю – наше першочергове завдання, – Руслан Чикало

Понад 92 тисячі черкащан мають інвалідність: 6060 осіб з інвалідністю внаслідок війни, 6402 – внаслідок аварії на ЧАЕС, 1507 – дітей з інвалідністю та 78206 – від загального захворювання. Загалом, це – 8% від усіх мешканців області. Нині світова спільнота відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. Директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Руслан Чикало розповів, як на Черкащині дбають про осіб з інвалідністю, чим допомагають та які пільги вони мають.

– Соціальний захист осіб з інвалідністю передбачає належне пенсійне забезпечення, нарахування компенсаційних та державних допомог, отримання пільг та відповідних соціальних послуг, санаторно-курортного лікування, забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, автотранспортом, – розповів Руслан Чикало. – На рівні області ми проводимо цю роботу, аби якомога якісніше підтримати людей з інвалідністю. У нас діє комплексна програма «Турбота» на 2014 – 2020 роки. Вона розроблена задля посилення уваги суспільства до потреб ветеранів війни та праці, осіб з інвалідністю, одиноких непрацездатних громадян та інших соціально вразливих верств населення, які опинилися у скрутних життєвих обставинах, забезпечення належного їх соціального захисту. Її виконання здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. На виконання програми з обласного бюджету у січні-листопаді 2020 року витратили 17,6 млн грн, а також вже розробили проект комплексної програми «Турбота» на 2021 – 2027 роки.

Заходами програми передбачені кошти на:
– реалізацію програм, розроблених громадськими організаціями та об’єднаннями ветеранів, осіб з інвалідністю та інших організацій, для реалізації яких надається фінансова підтримка з місцевих бюджетів;
– виплату щомісячної фінансової допомоги (стипендії) політичним в’язням і репресованим, які проживають на території області;
– виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 50 тис. грн членам сімей осіб, смерть яких пов’язана з проведенням АТО/ООС, а також членам сімей осіб, загибель (смерть) яких пов’язана з виконанням обов’язків військової служби або з проходженням військової служби в особливий період;
– одноразову грошову допомогу малозабезпеченим верствам, які потрапили у скрутне матеріальне становище, складні життєві обставини;
– відшкодування витрат на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інше.

Загалом соціальні послуги громадянам з інвалідністю надають в 26 територіальних центрах соціального обслуговування та 18 Центрах надання соціальних послуг. Ними виявлено і взято на облік майже 57,5 тис. осіб. У 14 інтернатних установах сфери соціального захисту, які розраховані на 2300 ліжко-місць, перебуває 2194 одиноких непрацездатних громадян та осіб з інвалідністю.

Люди старшого віку також мають змогу опановувати нові професії у 25-ти «Університетах третього віку». Нині тут навчається майже дві тисячі студентів.

– Через органи соціального захисту населення особи з інвалідністю мають можливість отримати технічні засоби реабілітації, – додав Руслан Чикало. – Два роки поспіль діє нова система забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення. Загалом в Україні на сьогодні визначено 98 підприємств, що відповідають кваліфікаційним вимогам на виготовлення, постачання, ремонт та технічне обслуговування технічних та інших засобів реабілітації. За бюджетною програмою «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації» на область спрямували 48,3 млн грн, що становить 84% від потреби.

Крім того, цього року особи з інвалідністю отримали 3 автомобілі, як гуманітарну допомогу.