Сімейна медицина нового рівня: як на Канівщині впроваджують послуги із психологічної підтримки
Ламають стереотипи та впроваджують нові стандарти. Сімейні лікарі Канівського центру первинної медико–санітарної допомоги розширюють компетентності. Пацієнти сімейних лікарів отримують базову психологічну допомогу та супровід із охорони ментального здоров’я. За потреби – більш поглиблене лікування у профільного спеціаліста.
Головне завдання, яке визначили для себе в Канівському ЦПМСД, – щоб відвідувач закладу розумів, що лікування ментальних проблем так само важливе, як і фізичних симптомів хвороби. Жителі громади можуть отримати первинну допомогу в галузі охорони ментального здоров’я саме у свого сімейного лікаря.
Задля популяризації послуги на Канівщині лікарі проводять широку роз’яснювальну роботу серед населення. Зокрема, організовують лекції для молоді та людей старшого віку.
– Коли ми починаємо працювати з пацієнтом, то наш основний крок – визначити симптоматику за скаргами та загальними лікарськими дослідженнями: чи це проблема фізичного чи психологічного характеру, – каже завідувачка амбулаторії, лікарка–терапевт Іванна Котурбаш. – Також пропонуємо пройти опитувальник за шкалами із депресії та тривоги. Це дає можливість пацієнту самостійно усвідомити проблему та без стигматизації почати вирішувати її у супроводі фахівця. Тривожність, напруга, порушення сну – найчастіші скарги. І з ними ми допомагаємо впоратися нашим пацієнтам.
На сьогодні Канівський ЦПМСД має найкращі показники навчання сімейних лікарів за Mental Health Gap Action Programme по області. 100% лікарів пройшли І рівень програми, 86% – завершили другий.
– Наша лікарня охоплює медичними послугами 98% населення Канівщини, – зазначає директорка закладу Наталія Горьова. – Сімейні послуги надають 25 лікарів сімейної медицини. У кожного – від півтори тисячі пацієнтів. Звісно, ми спостерігаємо, що більш активно впроваджують нове саме молоді фахівці. Однак і лікарі старшого віку теж беруться опановувати новації у своїй діяльності. Запровадження послуги із психологічної підтримки однозначно поки щось нове для нашого населення, однак це – наступний етап розвитку сімейної медицини та її становлення як повноцінної системи надання комплексної послуги.
Навчатися за програмою Mental Health Gap Action Programme фахівці закладу почали ще минулого року. До слова, MhGAP – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг із охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки до надання послуг пацієнтам із психічними розладами. Навчання проводять у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої Оленою Зеленською.
– Суть програми mhGAP не у призначенні медикаментозного лікування, а в тому, щоб допомогти людині вирішити проблему усвідомлено та з довготривалим результатом, – додає психологиня закладу Тетяна Синящока-Россол. – Навіть безсоння є психологічно зумовленим і впоратися з ним можуть роз’яснення сутності цього явища, дієві техніки самодопомоги та підтримка фахівця. Якщо проблема пацієнта виходить за рамки компетенцій сімейного лікаря, то його перенаправляють до більш профільних спеціалістів нашого закладу: психолога та психіатра.
Психолог у штаті лікарні працює вже два роки. Спеціалістка відзначає, що з часом її послуги стають усе запитанішими поміж населення. Водночас працює і з колективом закладу.
На базі лікарні організовують групи «Рівних» для лікарів задля обміну досвідом і здобуття нових знань, зокрема і щодо популяризації послуг психологічної підтримки серед жителів. Також діє «Школа пацієнтів».
– Можливість отримати психологічну послугу на рівні сімейного лікаря – на часі, – вважає пацієнтка Марія. – Тривожність, проблеми зі сном, завантаженість – дуже актуальні проблеми серед молоді. Ми порушуємо ці теми, спілкуючись між собою, але й потребуємо фахового консультування та супроводу.
Черкащина – у лідерах по Україні за рівнем охоплення навчанням медичних працівників за програмою ВООЗ Mental Health Gap Action Programme. Майже 10 тисяч медиків області пройшли навчання І рівня, понад 7 – вже завершили ІІ рівень.
– Ми маємо гарні кількісні показники, які мають бути також і якісними, – наголошує перша заступниця очільника області Наталія Кравченко. – А це неможливо зробити без впровадження здобутих знань на практиці. Усвідомити психологічну проблему, отримати першу допомогу та супровід на шляху до покращення стану – це та частина сімейної медицини, яку ми прагнемо зробити максимально доступною для наших громадян. Адже ми проживаємо травматичний досвід, втрату близьких, наші захисники повертаються з передової після поранення. Ментальне здоров’я таке ж важливе, як і фізичне. І в цьому питанні не може бути жодної стигматизації.
Нині щотретя лікарня «первинки» в Україні надає українцям послуги з охорони ментального здоровʼя. Перевірити, чи є серед медичних закладів, які надають першу психологічну допомогу, ваш – можна на інтерактивній мапі. Або запитати про це в операторів гарячої лінії НСЗУ за номером 16–77.
-
16:31700 жінок та 100 ветеранів зможуть безоплатно здобути нову професію у 2025 році
Проєкт Reskilling Ukraine у партнерстві з Міністерством економіки України відкриває реєстрацію на безоплатні курси перекваліфікації для жінок та ветеранів. Цього року опанувати професію водійки вантажного…
16:31 -
15:51Діалог влади та бізнесу: підприємців запрошують на онлайн-зустріч
Представників локального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при Черкаській ОВА. Темою цього заходу стане організація цивільного…
15:51 -
15:06Черкаський параатлет здобув «золото» чемпіонату Європи
Параатлет Максим Коваль став чемпіоном Європи зі штовхання ядра. Про це інформують у відділенні НОК України у Черкаській області. Чемпіонат Європи у приміщенні з пара…
15:06 -
14:55Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради З кворумом і важливими управлінськими рішеннями. Для нашої Черкащини. Депутати нарешті поставили крапку в історії з МСЕК. Вони підтримали проєкт, напрацьований у…
14:55 -
11:20На запит волонтерів: Уряд врегулював перерозподіл та повернення гуманітарної допомоги
Кабінет Міністрів України підтримав постанову Мінсоцполітики, яка вперше регулює порядок перерозподілу гуманітарної допомоги між набувачами-юридичними особами, а також її повернення донору, якщо вона не може…
11:20 -
10:38Ще 350 млн євро на проєкти відновлення України
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповів про низку важливих рішень Уряду, які дозволяють пришвидшити реалізацію програм із…
10:38 -
09:54Уряд збільшив можливість бронювання працівників критичної комунальної інфраструктури
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє підприємствам, що обслуговують об’єкти критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, бронювати до 75% своїх працівників. Відсоток бронювання підвищується з…
09:54 -
09:24Як повідомити про відсутній зв’язок у Дії
Узастосунку Дія можна повідомити про відсутність мобільного зв’язку чи інтернету. Достатньо надати доступ до геолокації та обрати, які саме послуги не працюють. Повідомлення можна залишити…
09:24 -
09:01Загальні бойові втрати ворога станом на 2 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 02.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 918180 (+1410) осіб, танків ‒ 10515 (+10) од, бойових броньованих машин…
09:01 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Сьогодні було багато військових справ. Я провів Ставку. Ключове питання – комплектація наших бригад, забезпечення всім необхідним. Окремо ще говорив із міністром оборони…
08:55 -
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29