Що змінить реформа старшої школи
Міністерство освіти і науки України пояснює, що насправді передбачає реформа старшої школи та які твердження є маніпулятивними чи хибними.
Що змінить реформа:
- Вибір учнями профілів і предметів / курсів. У місцевості, де живе учень, заклад/-и освіти має / мають пропонувати різноманітні профілі, а не лише гуманітарні.
- Для впровадження реформи потрібно змінити мережу закладів освіти. Старші учні мають вчитися у великих ліцеях: що більше учнів на паралелі, то більше груп можна створити для вибору профілів і предметів / курсів. Тоді зʼявиться можливість запропонувати вчителям у ліцеях повне навантаження, а також забезпечити викладання профільних предметів / курсів. Також ліцеї будуть оснащувати потрібним обладнанням.
- Найкраще, якщо ліцеї будуть відокремленими. Адже старшокласники потребують інших підходів, аніж молодші учні, а спосіб організації навчання може бути іншим (наприклад, змінні групи замість класів, вивчення одного предмета в межах семестру за модульним принципом тощо).
Що не змінює реформа:
- Гімназії й початкові школи (1–9, 5–9, 1–4 класи) НЕ ЗАКРИВАТИМУТЬ. Проте пропонується змінити тип окремих закладів освіти. Деякі з них стануть ліцеями (навчатимуть переважно старшокласників), інші — гімназіями та початковими школами й збиратимуть дітей громади відповідного віку.
До прикладу, у Шептицькій громаді (Львівська область) уже відбувається реорганізація мережі закладів освіти. Нині там працює один відокремлений академічний ліцей (буде два), більшість інших закладів є гімназіями (1–9 класи) і один — початковою школою (1–4 класи). У громаді не закривали школи й не планують.
- Початкова школа лишиться якнайближче до місця проживання дитини. Цю норму регламентовано законодавством, вона не потребує змін.
- Мінімальну і максимальну кількість учнів у 1–9 класах. Мінімальна кількість учнів — 5, максимальна — 24 у початковій школі, 30 — у базовій.
Де будуть вчитися діти, які не зможуть продовжити навчання у своїй школі?
Розгляньмо кілька варіантів:
- Дитина вчиться в 1–9 класах школи, яка стане відокремленим ліцеєм (матиме тільки 10–12 класи). У такому разі учень зможе продовжити навчання в 1–9 класах в іншому закладі освіти своєї громади.
- Дитина вчиться в 1–9 класах школи, яка буде гімназією (матиме тільки 1–9 класи). Тоді учень довчиться до 9 класу в цій школі, а продовжити навчання зможе в ліцеї своєї чи іншої громади, закладі професійної (професійно-технічної) або фахової передвищої освіти.
Чи буде фінансування обладнання для ліцеїв?
Уже зараз держава виділяє кошти на обладнання для лабораторій, майстерень. Цьогоріч для пілотних 10 класів 500 млн грн виділено — буде облаштовано кабінети природничої, математичної та технологічної освітніх галузей.
Також нещодавно уряд затвердив ще 500 млн на обладнання кабінетів біології, географії, математики, фізики, хімії та STEM-лабораторій закладів, які будуть ліцеями з 2027 року.
Торік 1,22 млн грн субвенції НУШ було спрямовано на природничі кабінети, а цьогоріч 1,39 млрд грн — на кабінети природничої, математичної освітніх галузей, міжгалузевих та інтегрованих курсів. Частина цих обладнаних закладів стане ліцеями.
Уряд планує продовжити інвестиції.
Упроваджувати реформи — завжди складно для громад і держави. Та головне, на що мають орієнтуватися освітяни та політики, — це інтереси дитини й майбутнє держави. Батьків просимо не піддаватися маніпуляціям та критично оцінювати інформацію, яка поширюється про реформи.
МОН залишається відкритим до діалогу та роз’яснень і закликає зацікавлені сторони конструктивно обговорювати зміни, що сприятимуть підвищенню якості освіти. Разом ми можемо створити систему, яка забезпечить рівні можливості для всіх дітей незалежно від місця їхнього проживання.
За інформацією Міністерства освіти і науки України
-
12:30Підтримка ветеранів та їхніх родин: які зміни ухвалив Уряд
Держава посилила підтримку ветеранів і родин загиблих. Зокрема електронне посвідчення офіційно визнається головним документом для підтвердження статусу. А травму прирівняли до поранення, каліцтва чи контузії.…
12:30 -
11:53Зроблено в Україні: ще 700 млн грн на компенсацію 25% вартості с/г техніки
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення виділити додатково 700 млн грн на програму часткової компенсації 25% вартості сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва. Рішення було прийнято…
11:53 -
10:01Спекотний старт липня: синоптики про погоду в області
На Черкащині 3 липня за прогнозами температура повітря прогріється до +30 градусів. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 годину температура становила…
10:01 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці! Кілька важливих речей за сьогодні. Щойно була зустріч із підприємцями – членами Американської торговельної палати. Значимі бізнеси. Я подякував їм за…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 3 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 03.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 023 090 (+1 000) осіб; танків ‒ 10 986 (+1);…
08:45 -
16:32Як черкащанам отримати послугу з ендопротезування: розповідають фахівці
Жителі області можуть безоплатно скористатися послугою з ендопротезування. Зокрема, із заміни суглобів. Детальніше про таку можливість розповіли начальниця обласного управління охорони здоровʼя Антоніна Уманець та…
16:32 -
16:22Валерій Данилевський про інтелектуальні здобутки школярів області
Учні Черкащини впродовж навчального року здобули десятки перемог на всеукраїнському та міжнародному рівнях - успіхи в олімпіадах, конкурсах МАН, змаганнях із робототехніки та інженерії. Про…
16:22 -
15:52Відмінників захисту України відзначили на Черкащині
Почесні відзнаки «Відмінник Захисту України» отримали понад пів сотні школярів, випускників і студентів закладів профтехосвіти області. Вручив їх очільник області Ігор Табурець. - Наші відмінники…
15:52 -
14:50Японський досвід: черкаські фахівці пройшли навчання з АРТ-терапії
Арт-терапія, каліграфія та діалог через творчість - черкаські психологи переймали японський досвід під час майстер-класу з психоемоційної підтримки. Відкрила захід перша заступниця очільника області Наталія…
14:50 -
13:33Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Представників локального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при Черкаській ОВА. Темою цього заходу стане проєкт «Дія.Бізнес:…
13:33 -
11:45Стартує другий етап відбору фахівців із супроводу ветеранів й ветеранок
Міністерство у справах ветеранів України оголошує другий етап набору фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Прийом заяв від кандидатів — виключно через веб…
11:45 -
11:01У МВС презентували Єдину інфорплатформу з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Це офіційний онлайн-портал, створений для координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а також для підтримки їхніх родин. Платформа містить покрокові інструкції щодо подання…
11:01