Профілактичні щеплення: що треба знати батькам
Усі батьки турбуються про здоров’я своїх дітей. Тому запитання щодо щеплень цілком нормально ставити своїм педіатрам, знайомим, які теж мають маленьких дітей, гуглити інформацію.
Деякі популярні джерела в інтернеті, на жаль, розповсюджують фейки, які давно спростували науковці.
Сьогодні відповідаємо на найбільш поширені та актуальні запитання батьків.
1. Чи потрібна вакцинація в разі дотримання високого рівня гігієни та санітарії?
Чимало інфекцій можуть поширюватися незалежно від ступеня нашої охайності. Коли загальне охоплення щепленнями знижується, то хвороби, що попереджаються вакцинами, повертаються. Наприклад, так сталося з поліомієлітом у 2021 році. На сьогодні в Україні спалах цього захворювання й дві дитини мають невиліковні наслідки — параліч кінцівок.
2. Чи є вакцини безпечними?
Будь-яка ліцензована вакцина проходить декілька етапів випробувань. Після цього її схвалюють для використання та надалі регулярно перевіряють. У більшості випадків після щеплення змін у самопочутті немає. Подеколи буває тимчасова реакція, наприклад, біль у місці ін’єкції або незначне підвищення температури. Такі тимчасові реакції минають самі досить швидко та не потребують медичного втручання. Серйозні побічні ефекти, такі як алергічні реакції, рідкісні та ретельно відстежуються й розслідуються, оскільки в Україні працює дієва система фармакологічного нагляду, ефективність якої на високому рівні оцінили ВООЗ й інші міжнародні партнери.
Вакцини взаємодіють з імунною системою та провокують імунну відповідь, подібну до імунної реакції на природне інфікування. На відміну від живого збудника, вони не призводять до захворювання та потенційних ускладнень.
3. Краще отримати імунітет: у результаті вакцинації чи самому перехворіти?
Аби повноцінно відповісти на це запитання, потрібно розглянути всі можливі ризики та користь. Можливі побічні ефекти після вакцинації: біль у місці ін’єкції, підвищена температура тіла до двох днів, рідко судоми або алергічна реакція.
А тепер гляньмо на наслідки захворювання:
- хіб-інфекція — розумова відсталість, повна втрата слуху;
- поліомієліт — параліч кінцівок і парези;
- кір — енцефаліт і пневмонія;
- вірусний гепатит В — рак печінки.
Чи варто «природнім» шляхом набувати собі імунітету? Лише якщо ви готові, що дитина переживе ці невиліковні наслідки.
4. Чи потрібно вакцинуватися проти хвороб, які майже ліквідовані в Україні?
Так, справді, вакцинація зробила деякі захворювання непомітними. Проте збудники небезпечних хвороб продовжують циркулювати в інших частинах світу. А для збудників у глобалізованому світі кордонів не існує. Унаслідок цього у 2016 році були спалахи кору серед нещепленого населення у Франції, Німеччині, Великій Британії та США. У 2021 році в нашій країні зафіксували спалах поліомієліту.
5. Чи можна одночасно робити дитині кілька щеплень?
Згідно з науковими даними, одночасне введення декількох вакцин не має несприятливих наслідків для імунної системи дитини. Діти щодня піддаються впливу декількох сотень чужорідних речовин, які спричиняють імунну реакцію. Уявіть, коли ви просто їсте, у тіло надходять антигени, а в порожнині рота й носа живуть численні бактерії. Дитина піддається впливу значно більшого числа антигенів у результаті застуди або ангіни, ніж від вакцин.
Основними перевагами введення відразу декількох вакцин є скорочення кількості відвідувань поліклініки, що заощаджує час і зростання ймовірності того, що діти отримають щеплення з дотриманням графіка. Крім того, можливість проводити асоційовану вакцинацію, наприклад, проти кору і краснухи, означає скорочення числа ін’єкцій, і, відповідно, менше болю та дискомфорту для дитини.
6. Чи потрібно вакцинуватися від поліомієліту, коли в країні спалах цього захворювання?
Сьогодні в Україні діти до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, — у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, від 1 лютого 2022 року розпочалася кампанія імунізації проти поліо.
Поліомієліт (поліо) — це небезпечне інфекційне захворювання. Його спричиняє поліовірус, який вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. У деяких випадках — до смерті.
Якщо вірус потрапить на побутові предмети чи іграшки, то нещеплена дитина може інфікуватися. Як правило, інфікування починається з брудних рук, через них потрапляє до рота. Після цього вірус розмножується в кишківнику. Вірус може жити в слині або калі інфікованої дитини протягом багатьох тижнів. З випорожненням інфікованого маляти вірус заражає воду та розповсюджується далі.
Щеплення дадуть захист дитині та зупинять розповсюдження поліовірусу. Основні причини, чому потрібно вакцинуватися — це власна безпека та захист людей навколо нас. Не варто покладатися на когось, щоби зупинити поширення хвороби. Щеплення створює індивідуальний захист і захист громади, де ми мешкаємо.
-
15:41єОселя: Від початку дії програми українці отримали кредити на житло на 27,2 млрд грн
Усього за весь час дії програми доступної іпотеки єОселя власниками житла стали 16 517 українських родин. Загальна сума отриманих кредитів становить 27,151 млрд грн. Зокрема,…
15:41 -
15:17Ваучери на навчання: 8000 українців отримали ваучери на здобуття нової професії з початку року
З початку 2025 року 8000 українців отримали ваучери на навчання за державний кошт та зможуть опанувати новий фах або спеціальність, які є актуальними на ринку…
15:17 -
14:27Від літнього тепла до заморозків: яким буде кінець квітня на Черкащині
До кінця робочого тижня в області утримається ясна, суха та по-літньому тепла погода. Удень повітря прогріватиметься в діапазоні 21-26º, теплі ночі з температурами 8-13º. Утім…
14:27 -
13:27За минулий тиждень підприємці отримали 543 кредити на 1,9 млрд грн за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 543 пільгові кредити на загальну суму 1,9 млрд грн, зокрема банками державного сектору економіки…
13:27 -
13:02В області оновили склад Ради безбар’єрності
Ефективні ініціативи для безбар’єрності обговорили під час першого засідання оновленої Ради під головуванням заступника начальника Черкаської ОВА Антона Царюка. Про це інформують у департаменті капітального…
13:02 -
12:00Для дзвінків від фермерів і власників тварин: на Черкащині створили «гарячу лінію»
Є підозра на ящур чи блутанг у свійських тварин — негайно повідомляйте фахівцям. На Черкащині запрацювала «гаряча лінія» Держпродспоживслужби, щоб приймати дзвінки від фермерів чи…
12:00 -
10:51Доступні кредити 5-7-9%: 15,4 млрд грн уже залучено аграріями з початку року
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» залишається головним фінансовим інструментом підтримки аграрного сектору України у 2025 році. З початку 2025 року 2 630 агропідприємств залучили 15,4 млрд…
10:51 -
10:50Триває прийом заявок на здобуття премії імені Івана Франка
Держкомтелерадіо до 1 травня приймає публіцистичні твори на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності. До конкурсу подаються нові оригінальні публіцистичні твори у…
10:50 -
09:39Про ШІ, технології майбутнього, цифровий бізнес і працевлаштування для українців: 4 нові серіали на Дія.Освіта
Мета нових едьютеймент-серіалів — допомогти українцям знайти роботу, опанувати цифрові інструменти, розібратися в технологіях майбутнього та почати власну справу. Кожен серіал містить короткі навчальні епізоди,…
09:39 -
09:05Уряд розподілив 830 млн грн регіонам для продовження роботи з облаштування укриттів
Уряд ухвалив рішення, яке дозволить Україні залучити 84 млн дол. від Світового банку за проектом HOPE. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час…
09:05 -
09:01Загальні бойові втрати противника станом на 21 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 21.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 941 770 (+670) осіб, танків ‒ 10 679 (+2) од, бойових…
09:01 -
08:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 21 квітня
На світанку Черкащина опинилась під ворожим прицілом. рф спрямувала на область ударні дрони. У черкаському небі силами та засобами ППО знищено 8 російських БпЛА, інформує…
08:16