Про тарифи за газ та субсидії на Черкащині в питаннях та відповідях
До вашої уваги питання-відповіді щодо тарифів на житлово-комунальні послуги та соціальної підтримки.
В Україні створений ринок газу. Як він працює?
Від серпня 2020 року в Україні працює ринок газу, на якому діють десятки постачальників. Кожен з них пропонує споживачам свою ціну та свої тарифні пропозиції. Єдиного державного тарифу на газ більше немає і не може бути.
У споживачів газу є можливість вільно обрати постачальника. Це не вимагає якогось перепідключення мереж або інших технічних рішень, це можна зробити в дистанційному форматі – наприклад, через «Приват-24» або кабінет споживача газу.
Що відбувається з цінами на газ?
Через збільшення попиту на газ в Європі спостерігається і зростання цін на європейських хабах, що напряму впливає на зростання цін в Україні. Ціна на газ на європейських хабах вже зросла до майже 280 доларів за кубічний метр. Це 6,7 тисяч гривень, а разом з ПДВ 8 тисяч гривень. В Китаї очікується найхолодніша зима за 50 років, а в Іспанії найбільші холоди за останні 60 років. Тому попит на газ в усьому світі зростає і тому варто очікувати подальше зростання ціни на світових ринках вже в найближчий час. На сьогодні вже введено державне регулювання, аби не допустити зростання ціни для українців у лютому до 12 грн за кубічний метр.
Що зробив Уряд, щоб врегулювати ситуацію з цінами на газ в Україні?
В Україні вже у січні ціна на газ з ПДВ в середньому становить 9 грн. У Нафтогазу вона складає 7,2 грн за кубічний метр. Для порівняння: у 2018-19 роках ціна сягала від 8,5 грн за куб.
Усвідомлюючи, що через сезонні коливання та непрозору роботу олігархічних постачальників газу, вже у лютому ціна газу для більшості українців могли би зрости до 12 гривень за кубометр і вище. Держава встановила верхню межу для ціни від будь-якого постачальника, а саме: 6,99 гривень за кубометр. Встановлення верхньої граничної ціни на газ знизить його вартість для населення в середньому на 30% і не порушить баланс ринку.
Така ціна діятиме для споживання газу з 1 лютого. Верхня межа для ціни газу для всіх постачальників встановлюється до кінця опалювального сезону.
Чому таке обмеження по ціні газу застосували з 1 лютого, а не з 1 січня?
Держава не може просто скасувати ринок газу і повернутись до старої моделі фіксованих цін та перекладання усіх збитків у газовій сфері на державний бюджет. Це може призвести тільки до банкрутства держави.
Держава захищає населення від найбільш високих цін, які прогнозуються у лютому (12 гривень за куб і вище).
Але якщо ціна газу на ринках у Європі знизиться і дозволить компаніям чесно виставляти ціну нижче, ніж 6,99 гривень за кубометр, тоді обмеження буде скасовано.
Що зробила Черкаська ОДА, щоб посприяти зменшенню ціни на газ в області?
Послуги з розподілу природного газу в області надають два Оператори газорозподільних мереж: АТ ,,Черкасигаз“, ПрАТ ,,Уманьгаз“ (надає послуги на території Маньківського, Христинівського, Уманського районів та м. Умань).
Черкаська ОДА не впливає на встановлення тарифів на газ. Водночас ОДА готова бути майданчиком для напрацювання конструктивних пропозицій. Наразі Черкаська обласна державна адміністрація звернулася до НКРЕКП щодо перегляду тарифів на послуги розподілу природного газу, встановленого на ПрАТ “Уманьгаз”.
Після звернення на сайті НКРЕКП https://www.nerc.gov.ua/?id=56124 опублікували проєкт Постанови про зменшення тарифу природного газу ПрАТ «Уманьгаз» на 36 копійок до рівня 2,10 гривень.
А які тарифи на електроенергію?
З 1 січня Урядом була встановлена єдина ціна на електроенергію на рівні 1,68 грн за кВт/год.
Уряд розробив та найближчим часом ухвалить механізм, який передбачає виплати людям, у яких встановлено електроопалення. Це будуть прямі виплати, що повністю компенсують те зростання тарифу, яке відбулося з 1 січня.
Варто зауважити, що з 1 січня 2021 року мав запрацювати ринок електроенергії. Це призвело б до безконтрольного зростання цін. Тож Уряд продовжив державне регулювання ціни, встановивши її на єдиному рівні та не допустивши зростання ціни вдвічі або втричі.
Середнє споживання електроенергії одним домогосподарством в Україні становить 170 Квт/год. Тобто люди в середньому сплачуватимуть 285 грн в місяць.
Яка ситуація із субсидіями?
Окрім цього, важливою політикою Уряду є підтримка найбільш незахищених верств населення. Сьогодні в Україні 3,1 млн домогосподарств отримують субсидії для оплати комунальних послуг.
В той же час, важливою політикою Уряду є підтримка найбільш незахищених верств населення. Третина домогосподарств Черкаської області отримують субсидії. А це майже 164 тисячі домогосподарств. На виплату субсидій черкащанам цього року передбачено майже 350 млн грн.
В окремих регіонах середній розмір субсидії за рік зріс на 300-500 грн щомісячно. Це зменшує навантаження на сімейні бюджети найбільш незахищених верств населення. І це справедлива державна політика, яка буде продовжуватися разом із підвищенням зарплат та програмою щодо відновлення економіки.
Про те, як одержати субсидію, читайте нижче:
-
17:07Весняне лісовідновлення на Черкащині набирає обертів
Масштабна весняна кампанія зі створення нових лісів триває в області. Тут планують висадити понад 2,8 млн сіянців на понад 536 га. Лісівники відходять від монокультур…
17:07 -
16:27День довкілля: на Черкащині тривають весняні толоки
Працівники обласної адміністрації долучились до традиційної весняної акції. Її приурочили до Дня довкілля. Цього разу спільно прибирали узбережжя Дніпра. Участь в екологічній ініціативі також взяли…
16:27 -
14:53У кожному регіоні України запрацюють центри підготовки громадян до національного спротиву
Центри підготовки громадян до національного спротиву запрацюють у кожному регіоні України. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка затверджує порядок створення та функціонування центрів, а також вимоги…
14:53 -
14:17На Черкащині СБУ та Нацполіція затримали ще одного організатора «ухилянтської схеми»
Служба безпеки та Національна поліція ліквідували нову схему ухилення від мобілізації, яка діяла у Черкаській області. За результатами комплексних заходів затримано організатора оборудки. Ділок пропонував…
14:17 -
13:53Уряд розширив програму «Доступні кредити 5-7-9» під будівництво овочесховищ
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, яке розширить можливості аграріїв щодо будівництва овочесховищ. Відповідна постанова «Про внесення зміни до пункту 9 Порядку надання фінансової державної підтримки…
13:53 -
13:43Прозорість і підзвітність: в області моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, продовжують відслідковувати на Черкащині в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 11 по 18 квітня квітня…
13:43 -
12:41Розрахувати субсидію на оренду житла можна самостійно
Для підтримки українців, які змушені були через війну залишити свої домівки і винаймати житло в інших регіонах країни Мінсоцполітики розробило і запровадило новий інструмент підтримки…
12:41 -
12:22Міжсекторальне співробітництво: на Черкащині розбудовують систему психологічної підтримки населення
Обʼєднання експертів, практиків і науковців у сфері психічного здоров’я. В області провели захід «Міжвідомча взаємодія: ефективні психологічні практики та актуальні виклики». Захід відбувся на базі…
12:22 -
11:05Плани на 2025: на Черкащині обговорили перспективи посилення співробітництва між тергромадами
Курс на посилення співробітництва між громадами в різних галузях. Як покращити взаємодію — говорили на онлайн-нараді під головуванням заступника начальника ОВА Олександра Турченяка представники місцевого…
11:05 -
10:49Весняний антициклон подарує Черкащині комфортну погоду на Великдень
В області протягом Великодніх свят очікується переважно сонячна та суха погода. Про це повідомив начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. Середньодобова температура стабільно переходить за позначку…
10:49 -
10:11Діалог влади та бізнесу: як підприємцям діяти в умовах нових екологічних вимог
Екологічні питання для бізнес-сфери роз'яснили фахівці під час чергової зустрічі в межах платформи “Діалог влади та бізнесу”. Про це інформують у департаменті регіонального розвитку Черкаської…
10:11 -
09:24Бронювання працівників онлайн: що потрібно знати про оновлену процедуру
Щоб забронювати працівників на порталі Дія, у компанії має бути чинний статус критичного підприємства. Дізнайтеся, як це працює: від подання заявок на бронювання та переліку…
09:24