Про нові інструменти для бібліотекарів на платформі Дія.Освіта
Презентуємо інструменти для покращення цифрової грамотності — нова рамка цифрової компетентності та тест Цифрограм для бібліотечних працівників.
Щоб підтримати бібліотекарів у їхньому професійному розвитку та підготувати до нових викликів, за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні та за фінансування Швеції створено єдиний стандарт цифрових компетентностей у бібліотечній сфері. Це сприятиме створенню ефективної системи підготовки й підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та допоможе стати їм менторами в цифровому світі для відвідувачів бібліотек.
Нова рамка цифрової компетентності та тест Цифрограм для бібліотечних працівників вже доступні на Дія.Освіта. Впровадження нових інструментів для бібліотечних працівників допоможе підвищити їхню кваліфікацію та ефективніше працювати з потребами сучасних користувачів. Завдяки цим інструментам бібліотеки будуть краще підготовлені до підтримки спільнот у навчанні цифрової грамотності та використанні цифрових ресурсів, що сприятиме розвитку цифрового суспільства.
«Бібліотеки — простори для навчання впродовж життя. Тут можна вибрати як нову книгу, так і новий освітній серіал на платформі Дія.Освіта. Співпраця з Українською бібліотечною асоціацією дала змогу створити хаби цифрової освіти. Ми створили рамку цифрової компетентності для бібліотекарів, щоб покращити їхні цифрові навички та взаємодію з користувачами», — Валерія Іонан, заступниця міністра цифрової трансформації з питань Євроінтеграції.
Рамка цифрових компетентностей для бібліотекарів
Цифрова компетентність бібліотекаря — це здатність ефективно виконувати професійні обов’язки з використанням цифрових інструментів та ресурсів. Рамка допоможе бібліотекарям оцінити рівень цифрової компетентності, виявити прогалини в знаннях та визначити сфери, які потребують покращення.
Рамка охоплює 5 сфер цифрових компетентностей, які містять 25 компетентностей і 3 рівні володіння.
Пошук та робота з інформацією
— здатність знаходити, оцінювати та ефективно використовувати цифрові ресурси, зокрема онлайн-каталоги та бази даних.
Цифрова комунікація та співпраця
— навички використання цифрових інструментів для комунікації з користувачами та колегами, організація онлайн-заходів.
Створення та управління цифровим контентом
— здатність розробляти, створювати та управляти цифровими продуктами та ресурсами, зокрема вебсайтами й соціальними мережами.
Безпека та захист даних
— знання правил захисту особистих даних користувачів та кібербезпеки, захист бібліотечних систем і ресурсів.
Інновації та цифрове лідерство
— навички використання новітніх технологій для виконання професійних завдань та впровадження інновацій у бібліотечну діяльність.
За основу взято європейську концептуально-еталонну модель цифрових компетентностей для громадян DigComp 2.2:1 The Digital Competence Framework for Citizens.
«Працівники бібліотек та хабів цифрової освіти роблять неоціненний внесок у розвиток цифрової грамотності у країні, адже саме вони допомагають українцям опанувати нові технології та розвивають їхні цифрові навички. Тому важливо, щоб бібліотекарі мали сучасні цифрові компетентності та можливості, щоб їх розвивати. Рамка цифрової компетентності та Цифрограм допоможуть бібліотечним працівникам у цьому, адже предметно підкажуть, які саме знання треба підсилити, щоб бути ще ефективнішими у своїй роботі. Раді підтримувати розвиток цифрової освіти в Україні», — постійний представник UNDP в Україні Яко Сільє.
Цифрограм для бібліотекарів
Цифрограм для бібліотекарів — це зручний інструмент для виявлення сильних сторін та прогалин у володінні професійними цифровими навичками у сфері бібліотечних послуг. Тест допоможе оцінити рівень цифрових знань та навичок, визначити сфери, що потребують покращення, та планувати подальший професійний розвиток.
Ознайомитися з інструментами можна за посиланнями:
Рамка цифрових компетентностей для бібліотекарів: https://osvita.diia.gov.ua/uploads/1/9777-ramka_dla_bibliotekariv.pdf
Цифрограм для бібліотекарів: https://osvita.diia.gov.ua/digigram-test/digigram-for-librarians
«Високий рівень володіння цифровими навичками для сучасного бібліотекаря є життєво необхідним. Ідеться і про використання загальних цифрових інструментів, наприклад, для створення контенту чи проведення навчання з цифрової грамотності, і про впровадження та застосування спеціальних бібліотечних програм та сервісів, і про використання цифрових інструментів для організації нових послуг та виконання управлінських завдань. Рамка цифрових компетентностей та Цифрограм для бібліотекарів допоможуть кожному бібліотекарю краще зорієнтуватися й правильно побудувати індивідуальну освітню траєкторію вдосконалення цифрових навичок», — Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, заступниця генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого.
Проєкт із розробки рамки цифрових компетентностей та Цифрограму для бібліотекарів реалізувало Міністерство цифрової трансформації у співпраці з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні в межах «Проєкту підтримки Дія» за фінансування Швеції, а також Українською бібліотечною асоціацією.
За інформацією Міністерства цифрової трансформації України
-
17:27Російські війська почали застосовувати БпЛА, що розкидають вибухонебезпечні предмети
Нова загроза - ворожі БпЛА, що розкидають вибухівку. Вони можуть використовуватись ворогом для ураження будь-якого з регіонів країни. Ризик надзвичайно високий й через те, що…
17:27 -
17:14Підприємці продовжують отримувати компенсацію за працевлаштування ВПО
Майже 2500 роботодавців отримали компенсацію за працевлаштування 4200 внутрішньо переміщених осіб з початку 2025 року. Держава виплатила їм 94 млн грн. Про це повідомила заступниця…
17:14 -
16:26Доступні кредити 5-7-9%: з початку 2025 року середньомісячні обсяги кредитування бізнесу у зонах високого воєнного ризику зросли вдвічі
Українські підприємці продовжують інвестувати навіть в умовах безпрецедентних викликів. З початку 2025 року бізнес, що працює у зоні високого воєнного ризику, залучив у банках кредитів…
16:26 -
14:59Синоптики розповіли, коли на Черкащину повернеться тепло
Період аномально холодної погоди на Черкащині завершується. Втім перед поверненням весняного тепла очікується ускладнення: сніг та мокрий сніг. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій…
14:59 -
14:52Як військовослужбовцям отримати безоплатну правничу допомогу?
Військовослужбовці та ветерани мають гарантоване право на безоплатну правничу допомогу. Консультації, підготовка документів, захист у суді – послуги доступні по всій Україні. Де й як…
14:52 -
14:20В Україну надійшло 170 тисяч доз вакцини БЦЖ для вакцинації немовлят від туберкульозу
Вакцини БЦЖ є частиною поставки вакцин, які Україна отримує в рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я з Глобальним альянсом з вакцин та імунізації (Gavi). Угоду про…
14:20 -
14:03Профілактика та лікування: лікарка розповіла про захворюваність на поліомієліт в області
Поліомієліт досі загрожує дітям. Особливо у країнах із низьким рівнем вакцинації. Про ризики та захист дітей від цієї хвороби розповіла лікарка-невролог обласної дитячої лікарні Катерина…
14:03 -
13:02Можливості для ветеранів на ринку праці: в ОЦЗ розповіли про нові проєкти
Нові проєкти, навчання та можливості. Усе для ветеранів і ветеранок, їхніх близьких, а також жінок на ринку праці. Про можливості розповіла на брифінгу в медіацентрі…
13:02 -
12:37На Черкащині визначили кращого спортсмена березня-2025
Сергій Куліш – кращий спортсмен березня-2025 на Черкащині. Про це інформують у відділення НОК України у Черкаській області. За підсумками досягнень на звання кращого спортсмена…
12:37 -
12:03Як здійснюється безоплатна правнича допомога звільненим з полону військовим
Міністерство оборони України забезпечує захисників та захисниць необхідною правничою підтримкою для роз’яснення порядку відновлення їхніх порушених прав. Держава гарантує звільненим з полону військовим доступ до…
12:03 -
09:22ЄІБ виділяє 300 млн євро для відновлення енергетики та інфраструктури України
Україна отримає 300 млн євро від Європейського інвестиційного банку для відновлення енергетики та критичної інфраструктури. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Відповідні угоди підписані…
09:22 -
09:17Україна виконала 81% зобовʼязань за Угодою про асоціацію
За 2014-2024 роки Україна виконала 81% всіх зобовʼязань за Угодою про асоціацію між Україною і Європейським Союзом. Про це свідчить Звіт про виконання Угоди про…
09:17