Насильство за ознакою статі не можна толерувати: куди звертатися і що робити, якщо ви стали жертвою чи свідком
Випадок у Києві, коли група молодих осіб запрошувала дівчат, жінок на вечірки та, доводячи їх до непритомного стану, вчиняла проти них сексуальні діяння, сколихнув суспільство. Наразі правоохоронні органи вживають усі передбачені законодавством дії, а громадяни активно обговорюють цей випадок та взагалі цю тему. Міністерство соціальної політики України як національний координатор у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі вважає важливим в черговий раз роз’яснити, як діяти і куди звертатися у подібних ситуаціях.
За словами заступниці Міністра соціальної політики Уляни Токарєвої, жінки, над якими вчиняли насильницькі дії сексуального характеру з подальшим оприлюдненням в мережі Інтернет, постраждали від насильства за ознакою статі, відповідно до ст. 1 Закону України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.
«Жінкам завдали фізичної, сексуальної, психологічної шкоди та страждань. Такимвипадкам не місце в нашій сучасній європейській державі, тим більше під час повномасштабної війни з рф,коли вся нація має бути згуртована та кожен по своєму створювати країну, вільну від насильства в будь-якій формі. Тому винні особи після належного розслідування та судумають отримати справедливе покарання з урахуванням такої обтяжуючої обставини, як воєнний стан в країні. Щодо постраждалих дівчат, жінок – вони повинні отримати невідкладні, дієві, комплексні захист та допомогу. У жодному разі не можна допуститиможливості уникнення винними особами відповідальності та перекладання вини, навіть частково, на постраждалих від насильства”, – підкреслила Уляна Токарєва.
За наявної у відкритому доступі інформації, можна говорити про ймовірне порушеннянорм Кримінального Кодексу України (зокрема, ст. 152 “зґвалтування” та ст. 153“сексуальне насильство”): постраждалі були без свідомості і – попередньо – підвпливом наркотичних речовин. А отже, жодним чином не могли пітдвердити своюдобровільну згоду на статевий акт чи інші діяння сексуального характеру. Фінальну юридичну оцінку мають датиправоохоронні органи після ретельного розслідування, додала заступниця Міністра.
Вона також повідомила, що для протидії подібним ситуаціям в Україні створена та діє розгалужена мережа служб підтримки для громадян, які постраждали від домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі. То ж куди можна звернутися?
По-перше, є кілька телефонних “гарячих ліній”:
- безкоштовна та цілодобова “гаряча лінія” 15-47 (з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей)
- національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) або на короткий номер (безкоштовно з мобільних телефонів) 116 123
- єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги (цілодобово, безкоштовно) 0 800 213 103
Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну і юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.
По-друге, в разі вчинення насильства обов’язково потрібно телефонувати до органів Національної поліції «102» для подальшого отримання необхідного захисту, належного фіксування випадку насильства, перенаправлення до інших суб’єктів взаємодії для отримання комплексної допомоги.
По-третє, можна зателефонувати до місцевої територіальної громади/державної адміністрації та повідомити про випадок скоєння насильства над вами або стосовно іншої людини, якщо Ви стали свідком такого випадку. Місцеві громади є координаторами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на місцевому рівні та мають відповідальних осіб, які несуть персональну відповідальність за порушення законодавства у цій сфері.
Якщо потрібен безпечний тимчасовий прихисток: цілодобово відкриті двері денних центрів з «кризовими кімнатами» (перебування до 10 днів), притулків (до 90 днів), невідкладних анонімних пунктів медико-психологічної допомоги, соціальних квартир.
На кожному з таких об’єктів є гарантований догляд, включаючи медичний і соціальний.
-
18:24«Якщо працює економіка – значить є належна підтримка армії», – Ігор Табурець
https://youtu.be/5puNOCSlS9k Одне із провідних у харчовій промисловості, знане якістю своєї продукції в Україні та за її межами. Із виробничим процесом на підприємстві «Еконія» ознайомився начальник…
18:24 -
18:08Обласний чемпіонат об’єднав понад півтори сотні гімнастів
У Черкасах стартував відкритий чемпіонат області з гімнастики спортивної. 88 дівчат і 66 юнаків змагатимуться за першість. Змагання об’єднали вихованців місцевих спортивних шкіл Черкащини, а…
18:08 -
17:21Що важливо знати пацієнтам про ліки?
Щороку ліки рятують мільйони життів. Завдяки їх правильному застосуванню пацієнти по всьому світу мають можливість жити здоровим, повноцінним та довгим життям. Проте чим відрізняються між…
17:21 -
15:40Понад 1000 користувачів долучилися до навчання за Платформою соціальної освіти
За три місяці роботи першої державної Платформи соціальної освіти в Україні до навчання долучилися понад 1000 користувачів. Усі вони навчаються онлайн, як побудувати ефективну систему…
15:40 -
15:08Ветерани можуть отримати 16 тисяч гривень: стартував другий етап проєкту
У середу, 22 березня, стартував другий етап спільного проєкту Міністерства у справах ветеранів України та Червоного Хреста України з підтримки ветеранів війни, які отримали інвалідність…
15:08 -
14:02З квітня аптеки та медзаклади Черкащини відпускатимуть рецептурні ліки за е-рецептом
Уже цієї весни відпуск всіх рецептурних засобів в Україні почне здійснюватися за електронним рецептом. Таким способом відповідно до євроінтеграційних процесів забезпечується контроль за відпуском рецептурних…
14:02 -
13:57Молоді майстри народного мистецтва можуть отримати стипендію Президента України
Держмистецтв оголошує прийом конкурсних пропозицій на здобуття стипендій Президента України для молодих майстрів народного мистецтва. На здобуття стипендії можуть претендувати громадяни України – майстри народного…
13:57 -
11:56Мінпром має в найкоротші терміни забезпечити армію українською зброєю, – Юлія Свириденко
Новий очільник Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості має перезапустити роботу відомства та трансформувати його роботу відповідно до потреб воюючої країни. Про це заявила Перший…
11:56 -
10:24Кіберполіція ліквідувала ворожу ботоферму, яка поширювала фейки і шахрайства
Фейкові дописи й коментарі у соцмережах публікувалися нібито від пересічних громадян України. Ботоферма нараховувала щонайменше 2 тисячі фейкових акаунтів. За кожного створеного бота правопорушник отримував…
10:24 -
10:23Мінцифри розширює функціонал шерингу авто: незабаром в Дії можна буде скасувати належного користувача
Команда Мінцифри працює над розширенням функціоналу шерингу авто в Дії і незабаром у застосунку можна буде скасувати належного користувача. Долучайтеся до бета-тесту послуги за посиланням. Шеринг…
10:23 -
10:13Мінекономіки залучає роботодавців до інтеграції учасників бойових дій в ринок праці
Мінекономіки підготувало варіанти інтеграції учасників бойових дій та осіб з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, в ринок праці та обговорило їх ефективність з великими роботодавцями. Обговорення…
10:13 -
09:13Загальні бойові втрати противника станом на 23 березня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 23 березня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 168150 (+660) осіб ліквідовано…
09:13