Нацбанк посилює вимоги до низки небанківських установ з метою мінімізації спекуляцій на валютному ринку в умовах війни
Національний банк України посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (обмін валют).
З метою підвищення конкуренції та збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти Національний банк починаючи з травня 2022 року послабив низку обмежень щодо роботи банків у цьому сегменті ринку. Відповідні заходи мали на меті як зниження спекулятивного тиску у готівковому сегменті, так і зменшення обсягів так званого “банкоматного туризму”.
Водночас, попри позитивний ефект від вжитих заходів з’явилися негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті готівкового валютного ринку. Так, небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування “банкоматного туризму”. Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами.
Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткової маржі в сегменті, де купує валюту населення, є неприпустимим. Зважаючи на це, з метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.
По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами.
По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.
По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов’язковим веденням відеоспостереження.
Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.
По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку. Це дасть змогу підсилити податкову дисципліну. Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць.
Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ.
Наведені та інші зміни містить постанова Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 165 “Про особливості регулювання та нагляду за здійсненням діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі в період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39”, що набирає чинності з 29 липня 2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 3 серпня 2022 року).
-
10:28В Україні запрацював електронний реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 грудня 2022 року № 2311 затверджено у новій редакції порядок ведення реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів,…
10:28 -
09:25Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті – опитування
Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті. Такі дані оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за результатами опитування, яке Демініціативи провели спільно з соціологічною службою…
09:25 -
09:14Три головні завдання Координаційної платформи донорів для України
Одним із головних завдань Координаційної платформи донорів для України є забезпечення прогнозованої, ритмічної бюджетної підтримки у 2023 році. Допомога у фінансуванні дефіциту бюджету є критично…
09:14 -
08:21Загальні бойові втрати противника станом на 27 січня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 27 січня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 124710 (+850) осіб ліквідовано…
08:21 -
08:18Президент провів засідання Ставки Верховного Головнокомандувача
Президент України Володимир Зеленський у четвер провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Було заслухано доповіді командувачів військ оперативних напрямків щодо поточного стану справ на фронті,…
08:18 -
08:16Звернення Президента України
https://youtu.be/6IMCKiHxoOg Бажаю здоровʼя, шановні українці! Сьогодні ми витримали черговий масований ракетний удар терористів. Удар, який повністю підтверджує все те, про що ми говорили з партнерами…
08:16 -
17:05Освітній процес у черкаській області організовано на належному рівні, – Сергій Шкарлет
Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет з робочим візитом перебуває на Черкащині. Він разом з начальником Черкаської ОВА Ігорем Табурцем,…
17:05 -
16:52Держгеокадастр Черкаської області торік видав понад 44 тисячі витягів із технічної документації про НГО
Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області протягом 2022 року на підставі заяв, отриманих від фізичних та юридичних осіб, сільськогосподарських товариств і фермерських господарств, сформували й видали…
16:52 -
16:42Безпека учнів – одне із ключових завдань, – Ігор Табурець про освітній процес
На Черкащині діє потужний освітній фронт. Із тим, як галузь адаптується до роботи в умовах повітряних тривог, відключень електроенергії та інших викликів, ознайомився міністр освіти…
16:42 -
14:43Черкаський спортсмен виборов третю медаль чемпіонату світу-2023 з парабіатлону
Черкащанина Григорія Вовчинського не зупинити на чемпіонаті світу з лижних перегонів та біатлону. У його активі вже три нагороди: бронза та срібло змагань, інформують в…
14:43 -
13:55Сім’ї з дітьми зможуть подавати заяви про отримання допомоги на порталі Дія
Незабаром на порталі Дія сім'ї з дітьми зможуть подавати заяву про отримання допомоги від держави. Послуги будуть доступні для осіб, які усиновили дитину; людям, які…
13:55 -
13:53Якщо ви постраждали від домашнього насильства або стали його свідком – не мовчіть! Телефонуйте на «гарячу лінію» 1547
Домашнє насильство під час війни – поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Тож, якщо ви постраждали від домашнього насильства або…
13:53