«Мультидисциплінарний підхід – основна вимога до реабілітації». – Наталія Кравченко на Конгресі регіональних та місцевих влад
Сучасно, доказово, комплексно. Концепцію розвитку реабілітаційних потужностей та впровадження психосоціальних послуг в області представила на обласному засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад перша заступниця голови ОДА Наталія Кравченко.
Зараз у регіоні стаціонарно реабілітаційні послуги надають в шести закладах охорони здоров’я. Амбулаторно – в 9-ти. Надалі ж кількість ліжок та залучених медзакладів планують значно збільшити, а послуги – зробити більш комплексними.
– Маємо на меті у кластерних і надкластерних закладах охорони здоров’я розгоргорнути реабілітаційні відділення мінімум на 30 ліжок, – зауважила Наталія Кравченко. – Також збільшуватимемо потужності обласних спеціалізованих закладів. Наше завдання, як обласної, так і влади на місцях, – створити комплексну систему реабілітаційних спроможностей, яка включатиме послуги на всіх рівнях: від найнижчого (на рівні сімейного лікаря) до спеціалізованого. Однак скільки б ми не відкривали приміщень, не облаштовували їх обладнанням, без кваліфікованого та вмотивованого медичного персоналу не зможемо втілити найкращу ідею.
Аби підготувати фахівців з реабілітації, на базі одного із закладів освіти області відкриють магістратуру за спеціальністю «Терапія та реабілітація».
– Ми всі чітко усвідомлюємо, що здоров’я і благополуччя людини напряму пов’язане з роботою і навчанням, спілкуванням у родині й довколишніми, тому неможливо впоратися з соціальними та фізіологічними труднощами, нехтуючи питаннями психічної стійкості й підтримки, – відзначила перша заступниця. – Саме тому психологічні послуги є важливою частиною реабілітації та відновлення. ВООЗ пропонує таку піраміду комбінації послуг у сфері охорони ментального здоров’я: перший рівень – самодопомога, другий – це послуги у громаді. Наступний – це допомога на рівні сімейних лікарів у закладах первинної медичної допомоги. Надалі саме сімейні терапевти направлятимуть своїх підопічних за потреби до профільних спеціалістів вищої ланки.
Тож наразі сімейних лікарів і медичних сестер максимально залучатимуть до навчання з надання психологічної підтримки на первинній ланці. Водночас громади закликають формувати середовище життєстійкості та психосоціальної підтримки на місцях задля підтримки та адаптації ветеранів і членів їхніх родин. На цьому наголосила Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович. Вона доєдналася до Конгресу онлайн.
– Територіальні громади, у яких є простори, можуть подати заявку до Міністерства, аби отримати оплату для групи з 5-8 фахівців – психологів, соціальних працівників, координаторів громадських ініціатив, – які допомагатимуть жителям громади долати проблеми та кризи, зумовлені війною, – зауважила урядовиця. – Якщо ми об’єднаємо психосоціальні послуги в єдиний ланцюжок, то на кожному етапі наші захисники, члени їхніх родин будуть підхопленими і не почуватимуться одинокими, відчуватимуть, що про них дбають і піклуються.
Водночас, за сприяння Міністерства, на Черкащині розпочинають пілот із соціального відновлення ветеранів та членів їхніх родин. Реалізовуватимуть його у співпраці з ГО «Табір Максимум». Свої напрацювання у роботі із військовими представив генеральний директор організації Віталій Собко.
Найпростіші методики самодопомоги та психологічної підтримки – доступні кожному. Популяризують дбайливе ставлення до свого ментального здоров’я на державному рівні у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською. На рівні Черкащини курує цей процес регіональний координатор програми Вікторія Шепіль.
– Реабілітація – це не лише поліпшити фізичний стан людини, а й подбати про психологічну підтримку, – зауважив начальник ОВА Ігор Табурець. – На сьогодні, за попередніми оцінками, тисячі українців, як військових, так і цивільних, отримали поранення різного ступеня тяжкості, втратили одну або декілька кінцівок. За час війни змінилися підходи до лікування та реабілітації тяжких травм. Це – тривалий процес, який вимагає комплексних зусиль на усіх рівнях. Свою нішу у психосоціальній підтримці зараз мають неурядові організації. Для громад важливо переймати їхній досвід та підготувати інструменти взаємодії.
-
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29 -
13:48На Черкащині завершують опалювальний сезон
Опалювальний сезон фінішує на Черкащині. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. За словами очільника області, попри невтішні прогнози та щоденні загрози, в цілому він…
13:48 -
13:22З 1 квітня забронювати працівників можуть лише підприємства з оновленою критичністю
1 квітня усі бронювання, які були оформлені за старими правилами, втратять чинність. Продовжити бронювання своїх фахівців після цієї дати зможуть лише компанії, які вже оновили…
13:22 -
12:43Часткове відшкодування за придбане устаткування: на Черкащині стартував прийом заявок
Для підтримки сільськогосподарських кооперативів та сімейних фермерських господарств на Черкащині частково відшкодують вартість придбаної з 01 грудня минулого року сільськогосподарської техніки, обладнання чи устаткування. Прийом…
12:43 -
12:12Прозорість діяльності органів місцевого самоврядування: стартувало всеукраїнське опитування
Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування проводить опитування для представників органів місцевого самоврядування та громадськості. Опитування проводять…
12:12 -
11:47Актори з Коломиї покажуть вистави на Черкащині
Дві вистави дадуть актори Коломийського театру імені І. Озаркевича у Черкасах. Про це інформують в управлінні культури та охорони культурної спадщини ОВА. Черкащани та гості…
11:47 -
10:09На Черкащині триває робота із захисту прав дітей
Своєчасний супровід та захист. З початку 2025 року в області вже усиновили 7 дітей, влаштували під опіку, піклування – 15, до прийомних родин чи дитячих…
10:09 -
09:43Ціни ще на понад 100 ліків будуть знижені
Ціни ще на понад 100 ліків будуть знижені протягом квітня. Відповідні домовленості були досягнуті за результатами зустрічей міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка з українськими…
09:43 -
08:41Загальні бойові втрати ворога станом на 1 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 01.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 916770 (+1540) осіб, танків ‒ 10505 (+9) од, бойових броньованих машин…
08:41 -
08:37Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Щойно говорив із Премʼєр-міністром Британії Кіром Стармером. Подякував за підтримку. Скоординували наші кроки – спільні кроки, нашу спільну дипломатію та роботу команд заради…
08:37 -
17:15єОселя: від початку року 1 345 українців отримали кредити на власне житло
Цьогоріч 1 345 українських родин отримали кредити на власне житло на загальну суму понад 2,4 млрд грн за програмою доступної іпотеки єОселя. Всього за весь…
17:15