МОЗ відповідає на питання українців щодо проходження МСЕК
Міністерство охорони здоров’я нагадує, що на період дії воєнного стану на території України процедура проведення медико-соціальної експертизи значно спрощена – експертиза проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності.
Відповідаємо на найактуальніші питання з приводу проходження медико-соціальної експертизи, що надходять на «гарячу лінію» МОЗ України.
Які критерії встановлення інвалідності
Група інвалідності (I, II чи III) встановлюється залежно від того, наскільки порушені функції органів і систем організму людини та обмежена її життєдіяльність. Порушення можуть бути спричинені захворюваннями, бути наслідком травм або вродженими вадами.
I група інвалідності (підгрупи А і Б)
Люди з І групою інвалідності мають найважчий стан здоровʼя: вони не здатні до самообслуговування або можуть виконувати лише окремі його елементи, потребують постійного стороннього нагляду/догляду/допомоги.
Критерії встановлення I групи інвалідності – це нездатність до:
- самообслуговування,
- самостійного пересування,
- орієнтації (дезорієнтація),
- спілкування,
- контролювання своєї поведінки,
- навчання тощо.
ІI група інвалідності
Люди, яким встановлено II групу інвалідності, зазвичай мають значне обмеження життєдіяльності, проте можуть обслуговувати себе самі та не потребують постійного нагляду/догляду або допомоги.
До критеріїв встановлення II групи інвалідності належать значні обмеження:
- самообслуговування (людина не може обходитися без допоміжних засобів або допомоги інших осіб),
- самостійного пересування,
- здібності до навчання, роботи, орієнтації або до спілкування,
- здатності частково чи повністю контролювати свою поведінку.
ІIІ група інвалідності
Люди з III групою інвалідності мають помірні функціональні порушення й обмеження життєдіяльності. Вони потребують соціальної допомоги і соціального захисту.
Критеріями для встановлення III групи інвалідності є обмеження:
- самообслуговування (людина потребує використання допоміжних засобів);
- самостійного пересування (пересування з великою втратою часу);
- навчання (можуть навчатися у закладах загального типу за умови дотримання спеціального режиму навчального процесу або за допомоги інших осіб);
- праці (частково втрачають можливість для повноцінної трудової діяльності);
- орієнтації, спілкування;
- контролювання поведінки (частково контролюють в особливих умовах).
Люди з інвалідністю III групи можуть навчатися та працювати, однак за умови забезпечення їх засобами компенсації фізичних дефектів чи порушених функцій організму, проходження реабілітації.
Також питання встановлення інвалідності регламентується постановою КМУ №10 від 21.01.2015 р. Вона містить чіткий перелік станів, за яких група інвалідності встановлюється довічно.
Як оскаржити рішення МСЕК
Рішення, яке прийняла комісія, можна оскаржити протягом одного місяця. Звернутися можна до самої комісії або центральної чи обласної комісії з письмовою заявою. Після цього буде проведений повторний огляд і винесене нове рішення.
Якщо ж вам повторно відмовлять, то таке рішення можна оскаржити у центральній МСЕК МОЗ України.
У складних випадках центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти людей, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця).
Після обстеження науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер.
Рішення комісій усіх рівнів можна також оскаржити в суді в установленому законодавством порядку.
Як знайти адреси та контакти МСЕК
Національний контакт-центр МОЗ – 0 800 60 20 19 – надає безоплатні консультації. Українці можуть отримати відповідь на будь-яке питання зі сфери охорони здоров’я, зокрема, і як продовжити термін дії довідки з інвалідності.
Також, якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують ваші права, зокрема у вас вимагають гроші за проходження МСЕК, звертайтеся на «гарячу лінію».
Нагадаємо, як діє спрощена процедура оформлення інвалідності для військовослужбовців.
-
17:08Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про вихід на японський ринок. Комунікацію організовуємо в партнерстві з Українською…
17:08 -
16:04167,9 млн грн грантової підтримки отримали цьогоріч аграрії на розвиток садів і теплиць
У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу «єРобота» з початку 2025 року 38 аграрних підприємств вже отримали 167,9 млн грн на розвиток…
16:04 -
15:56Всеукраїнські шкільні ліги пліч-о-пліч: стартував обласний етап змагань
Четвертий обласний етап спортивних змагань “Всеукраїнські шкільні ліги пліч-о-пліч” серед школярів розпочався на Черкащині. Про це повідомляють в управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту…
15:56 -
15:52«Усі у плюсі, коли розвиваємо своє», – Ігор Табурець
Курс на переробку. Підприємці регіону працюють над власним розвитком. Минулоріч індекс промислового виробництва на Черкащині зріс на 4,6%. Про це повідомив очільник області Ігор Табурець.…
15:52 -
14:42Дерегуляція бізнесу: Уряд скасував понад 200 дозволів та погоджень
Уряд скасував одразу понад 200 інструментів – дозволи, висновки, погодження, паспорти тощо, що втратили свою актуальність та обтяжували роботу бізнесу. Це майже 45% із загальної…
14:42 -
14:32Великодній майстерклас з писанкарства в Черкасах
До Великодня в Черкаському художньому музеї проводять майстеркласи зі створення писанок. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОВА. Писанка —…
14:32 -
11:30Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
У Черкаській області за попередній тиждень захворіли 6 194 особи на ГРВІ, включно з COVID-19, з них - 50,7% (3 139 осіб) діти. Показник захворюваності серед населення Черкащини,…
11:30 -
09:35Ще більше можливостей: платформу “Дія.Цифрова громада” оновили
Платформу "Дія.Цифрова громада" оновили, щоб допомогти регіонам і громадам упроваджувати цифрові проєкти та відстежувати зміни по всій країні. Відтепер на платформі можна ще ефективніше управляти…
09:35 -
09:32Зроблено для Перемоги: Держава надає грант до 8 млн грн українським виробникам комплектуючих для озброєння
Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України спільно з Міністерством економіки України запустили програму підтримки українських виробників комплектуючих для виробів озброєння та військової техніки –…
09:32 -
09:28Держгеокадастр області: з початку року понад 1 млн грн надійшло до бюджетів Черкащини за надані адмінпослуги
Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області за перший квартал 2025 року спрямували до місцевих бюджетів 1 млн 17 тис грн за надані адміністративні послуги з питань ведення…
09:28 -
09:26єОселя: від початку програми 16,3 тис. українців отримали кредити на житло на 26,8 млрд грн
Цьогоріч майже 1,5 тис. українців придбали власне житло, отримавши кредити на 2,7 млрд грн. Загалом покращили умови проживання – 16,3 тис. українських родин за весь…
09:26 -
09:23Як оновити дані про зареєстроване місце проживання онлайн?
Оновити дані про зареєстроване місце проживання можна онлайн – через портал "Дія". Послуга доступна для дорослих і дітей. Коли потрібно актуалізувати дані та як це…
09:23