Мінфін спільно з донорами здійснюють моніторинг зовнішнього фінансування
З початку повномасштабної війни масштаб викликів, з якими зіткнулася Україна, в тому числі фінансово-економічних, є безпрецедентним. Урядом України, Міністерством фінансів були вжиті необхідні заходи для підтримки фінансової стабільності. Водночас міжнародна підтримка була і є критично важливою для забезпечення усіх пріоритетних видатків в умовах воєнного стану, оскільки всі внутрішні ресурси спрямовуються на сектор безпеки й оборони.
Мінфін України залучив понад 93 млрд доларів США бюджетної підтримки від міжнародних партнерів з лютого 2022 року. Надані кошти допомагають фінансувати першочергові потреби у соціальній та гуманітарній сфері (програми соціальної підтримки українців, пенсійні виплати, зарплати працівників держслужби та інше).
Значний обсяг фінансової допомоги є свідченням довіри до України як до надійного партнера. Прозорість та підзвітність є одним із наших ключових активів у співпраці з донорами.
Фінансову підтримку від міжнародних партнерів неможливо використовувати не за призначенням. Контроль за ефективним використанням зовнішніх бюджетних надходжень – один із аспектів співпраці з партнерами.
Як Міністерство фінансів України та донори контролюють використання бюджетної підтримки? Ключові напрями співпраці:
Мінфін спільно зі Світовим банком забезпечує прозорість залучення і використання коштів, наданих партнерами з розвитку. Через механізми СБ до України надійшло вже близько 40 млрд доларів США. Ці кошти мають цільове призначення, узгоджене між партнерами та українським Урядом.
PEACE in Ukraine — найбільший в історії Світового банку проект за обсягом фінансування. Через цей інструмент до держбюджету надійшло майже 30 млрд доларів США, із яких понад 80% – бюджетна підтримка від США. PEACE in Ukraine також фінансується за кошти Світового банку, Японії, Великобританії, Норвегії та інших партнерів з розвитку.
Українська сторона надсилає звіт щодо вже здійснених видатків, а Світовий банк перевіряє всі надані документи та погоджує їх. За результатами такої перевірки кошти в рамках проєкту PEACE in Ukraine надходять до Державного бюджету України для компенсації вже здійснених видатків.
Механізм відшкодування забезпечує високий рівень прозорості та дозволяє донорам бачити фактично здійснені бюджетні платежі.
Також спільно з компанією Делойт Консалтинг, яка реалізує проект USAID SOERA, Мінфін здійснює моніторинг прямої бюджетної підтримки Уряду США, а з аудиторською компанією PriceWaterhouseCoopers Ukraine – перевірку за узгодженими процедурами з метою визначення прийнятності державних витрат України у рамках проєкту PEACE in Ukraine.
Мінфін та Світовий банк також реалізують багаторівневий системний моніторинг спрямування коштів через інші проєкти Світового банку, зокрема DPL/DPO, HOPE, ARISE, HEAL.
Щодо програм макрофінансової допомоги ЄС, у межах яких було залучено понад 25 млрд євро у 2022-2023 роках, Мінфін системно співпрацював з ЄС у контролі за фінансуванням. Сторонами було запроваджено системний обмін необхідними даними, що включали звіти про використання коштів, напрями спрямування.
У межах інструменту ЄС Ukraine Facility на 2024-2027 роки обсягом 50 млрд євро, із яких вже залучено 7,9 млрд євро, ЄС створив Аудиторську раду. Метою є постійний моніторинг та контроль з недопущення зловживань у використанні фінансування, яке надає Євросоюз.
Аудиторська рада має право запитувати інформацію та звертатися до компетентних органів, а також у будь-який час здійснювати, зокрема через свій секретаріат, власні перевірки.
Довіра до України та прозорість є ключовими факторами довготривалого партнерства з міжнародними партнерами.
За інформацією Урядового порталу
-
10:39Про процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Урядом приведено у відповідність до вимог Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» процедуру отримання відстрочки на військову службу під час мобілізації…
10:39 -
09:18МОН про зміни у сертифікації вчителів
Удосконалення процедури. Сертифікація вчителів зміниться з 1 вересня. Кабінет Міністрів України затвердив відповідну постанову. Мета сертифікації — виявити й заохотити педагогів із високим рівнем майстерності,…
09:18 -
09:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 15 січня
Доба в області почалась з повітряних тривог. Спершу через ворожі БпЛА в нашому небі. Далі - ракети. Наші оборонці додали до загального результату протиповітряної оборони…
09:16 -
09:12Нові строки для перебронювання працівників: Уряд ухвалив постанову
Уряд змінив строки опрацювання заяв на бронювання працівників критично важливих підприємств. Раніше керівникам для отримання бронювання потрібно було чекати 72 години. У цьому проміжку працівник…
09:12 -
08:27Загальні бойові втрати ворога станом на 15 січня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 15.01.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 812670 (+1580) осіб,танків ‒ 9780 (+13) од,бойових броньованих машин ‒ 20348…
08:27 -
08:22Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Коротко про сьогодні. Ранок – військові. Доповідь щодо фронту, наших потреб у зброї та відповідного постачання. Окрема розмова – із…
08:22 -
17:23У кожній громаді: Ігор Табурець про розширення мережі ветеранських просторів на Черкащині
Мережу ветеранських просторів розбудовують на Черкащині. Такі осередки мають функціонувати в усіх тергромадах області. На цьому наголосив очільник області Ігор Табурець. – Наші захисники, захисниці,…
17:23 -
17:08Сім’ї полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть отримати відомості з ЄДРВВ через ЦНАП
Продовжуємо впроваджувати послуги у Центрах надання адміністративних послуг для Захисників та Захисниць та їхніх родин. Відтепер родини полонених та зниклих безвісти ветеранів війни зможуть отримати відомості…
17:08 -
15:33Діалог влади та бізнесу: зміни в податковому законодавстві (АНОНС)
Черкаська ОВА запрошує на онлайн-зустріч підприємців області. Захід відбудеться в межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”. Цього разу учасники обговорять зміни та чинні норми…
15:33 -
13:04Реформа меліорації на Черкащині: 17 організацій водокористувачів та відновлення зрошення на площі понад 10 тис. га
У зв’язку з кліматичними змінами частина Черкаської області поступово перейшла до степової зони. Підвищення температури повітря та зменшення кількості опадів спонукали аграріїв не лише збільшувати…
13:04 -
11:48Як отримати допомогу на проживання ВПО?
Уряд продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб ще на 6 місяців. Призначення відбувається автоматично, із новою заявою звертатися не потрібно. Це частина Зимової підтримки –…
11:48 -
11:29Гранти для молоді: 12 млн грн на започаткування власної справи
Ще 23 українці віком до 25 років стали переможцями молодіжної складової грантової програми «Власна справа» за результатами чергової хвилі. Вони отримають 3 млн грн на…
11:29