Медична допомога для вимушених переселенців: що потрібно знати?
Як переселенцям скористатися безоплатно меддопомогою, отримати консультації лікарів або психологів онлайн.
За чотири місяці повномасштабної війни медична система України цілком адаптувалася до нового порядку денного. Хоча навантаження на заклади охорони здоров’я (особливо у західних регіонах країни) зросло, кожен пацієнт може отримати необхідну допомогу.
Як скористатися нею безоплатно, отримати консультації лікарів або психологів онлайн, захистити свої права на доступ до Програми медичних гарантій розповідає комунікаційна кампанія «Гарантовано!» у межах Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
До неї долучилися ГО «Інтерньюз-Україна», БФ «Пацієнти України», Міністерство охорони здоров’я України, ГО «Ліки Контроль», ГО «Діа-Дзен», ГО «Афіна. Жінки проти раку», Ініціативна група Just save life, ГО «Всеукраїнська асоціація кришталевих людей», БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Під час війни всі партнери перелаштували свою діяльність до викликів воєнного часу, допомагають пацієнтам з інформуванням, пошуком лікарів, забезпеченням ліками та медпослугами, надають консультації тощо.
Так, БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» ще до повномасштабної війни інформувала українців щодо правил і можливостей отримання безоплатного лікування. Після 24 лютого 2022 р. її команда розпочала евакуацію людей із регіонів активних бойових дій і надає соціальний супровід тимчасово переміщеним особам.
«Ми інформуємо всіх внутрішньо переміщених осіб щодо можливостей Програми медичних гарантій. Хоча люди приходять до нас по гуманітарну допомогу, та наші соціальні працівники консультують їх і щодо можливостей лікування, отримання медичної допомоги, підписання декларацій тощо. Крім цього, ми допомагаємо ВПО захистити свої права на безоплатну медичну допомогу», — розповідає голова правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.
Безоплатно отримати якісні, ефективні ліки та медичні послуги кожному пацієнту під час війни допомагає й ГО «Ліки Контроль».
«Найчастіше пацієнти запитують, як лікуватися не за місцем “прописки”. Часто до війни вони просто купували ліки в аптеці й не знали про можливості безоплатного лікування. У зв’язку з війною багато людей втратили своє майно, і тепер дізнаються про можливості безоплатного лікування, державні програми, можливість отримати препарати в “Доступних ліках” чи лікуватися за Програмою медичних гарантій», — розповідає голова правління ГО «Ліки Контроль» Наталія Гуран.
Забезпечити всіх громадян, які стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО), якісним і повноцінним медичним обслуговуванням — один із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я. Саме тому ВПО мають спрощений доступ до первинної медичної допомоги.
Якщо пацієнту вдалося зберегти зв’язок із сімейним лікарем після виїзду до іншого регіону України, деякі питання можна вирішити дистанційно. Зокрема, отримати:
- консультацію лікаря;
- електронний рецепт за програмою «Доступні ліки» та на інсулін;
- електронне направлення до лікаря-спеціаліста.
Якщо сконтактувати із сімейним лікарем неможливо, пацієнт може звернутися до найближчого медичного закладу, який надає первинну медичну допомогу (у цьому допоможе контакт-центр Національної служби здоров’я України 16-77). Укладати нову декларацію не потрібно.
Звернення до лікаря первинної медичної ланки гарантує пацієнту:
- динамічне спостереження за станом здоров’я, діагностику та лікування захворювання;
- базові тести й аналізи;
- направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
- паліативну допомогу (яка забезпечує максимально можливу якість життя пацієнтів із невиліковними хворобами та членів їхніх родин);
- рецепти на «Доступні ліки», а також на інсулін, якщо це повторний рецепт;
- щеплення відповідно до календаря вакцинації.
«Ми розповідаємо людям, як на практиці скористатися своїми правами та лікуватися дійсно безоплатно, особливо, коли вони були вимушені змінити місце проживання, часто не мають зв’язку зі своїм сімейним лікарем і попередніх медичних записів», — каже голова правління ГО «Ліки Контроль» Наталія Гуран.
Для цього ГО «Ліки Контроль» має особистих електронних помічників, які оновлюються щодня:
- сайт https://likicontrol.com.ua/ та мобільний застосунок Ліки Контроль допомагають розібратися у назвах і речовинах ліків, а також у дозуванні;
- чат-бот «Спитай Гриця» допомагає знайти аптеку, в якій пацієнт може отримати медичні препарати за програмою «Доступні ліки»;
- Telegram і Viber чат-бот «Лікуйся» зорієнтує і допоможе лікуватися дійсно безоплатно пацієнткам із раком молочної залози.
Важливо, що Програма медичних гарантій під час війни працює у повному обсязі. Вона забезпечує пацієнтів (серед них і ВПО) безоплатною медичною допомогою та ліками. Не зазнали жодних змін фінансування Програми та 38 пакетів допомоги, серед яких:
- лікування інсульту й інфаркту;
- дослідження для раннього виявлення онкології;
- медична допомога породіллям;
- медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках та ін.
Так само продовжує працювати програма «Доступні ліки». Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати лікарські засоби безоплатно або з невеликою доплатою. Усі 47 препаратів інсуліну, які входять до програми реімбурсації (їхню вартість повністю або частково компенсує держава — авт.), під час війни можна отримувати безоплатно.
Усю необхідну інформацію щодо медичних послуг під час війни також надає контакт-центр Міністерства охорони здоров’я 0-800-60-20-19, який у період воєнного стану надає ще й безоплатні медичні консультації.
Крім того, також можна безоплатно проконсультуватися на «гарячій лінії» БФ «Пацієнти України»: «Номер здоров’я» (096) 2-888-003, (095) 2-888-005. Працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00.
-
14:42Нові можливості працевлаштування для людей з інвалідністю – як змінюється підхід держави
Держава змінює підхід до працевлаштування людей з інвалідністю. З 2026 року в Україні набудуть чинності суттєві зміни до трудового законодавства. Це створить нові можливості для…
14:42 -
13:10Доступні кредити 5-7-9%: 29,2 млрд грн уже залучено аграріями цього року
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» залишається головним фінансовим інструментом підтримки аграрного сектору України у 2025 році. З початку року 4 592 агропідприємства залучили майже 29,2 млрд…
13:10 -
12:45«Зроблено в Україні»: За три роки громади закупили понад 1500 шкільних автобусів українського виробництва
Програма «Шкільний автобус» стала однією з найуспішніших державних ініціатив у сфері шкільної інфраструктури. За три роки її реалізації громади придбали понад 1500 автобусів для безпечного…
12:45 -
12:10Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни
Поранення отримані під час війни — це не просто виклик для здоров’я. Це ще й підстава для отримання державної підтримки. Один із таких видів підтримки…
12:10 -
12:00Підсумки приватизації за I півріччя
За результатами першого півріччя 2025 року від приватизації до державного бюджету вже надійшло 820,5 млн гривень. Сукупний економічний ефект склав понад 977 млн гривень. За…
12:00 -
11:30єВідновлення — комісії будуть дистанційно обстежувати зруйноване житло
Українці, чиє житло було знищене внаслідок повномасштабної війни, мають змогу з 2023 року отримати компенсацію в межах програми єВідновлення. Проте в регіонах, де тривають бойові…
11:30 -
10:50Як родинам ветеранів отримати пільги на оплату житлово-комунальних послуг
Родини українських ветеранів мають право на пільги при сплаті житлово-комунальних послуг. У цьому матеріалі пояснюємо, як оформити пільги та які документи потрібні. На які пільги…
10:50 -
09:50Аномальна спека триває: в області прогнозують до +37 градусів
На Черкащині продовжиться спека. За прогнозом синоптиків 9 липня буде сонячна погода з аномально високими температурами. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На…
09:50 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Кілька важливих рішень за цей день. Передусім сьогодні я підписав укази про відзначення званням Героя України Назарія Гринцевича та Дмитра…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 9 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 09.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 029 660 (+1 050) осіб; танків ‒ 11 000 (+5);…
08:45 -
07:51Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 9 липня
Понад шість годин поспіль Черкащина була на тривозі. Ворожі атаки відбивали сили ППО, мобільні вогневі групи. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Загалом…
07:51 -
16:30Безбар’єрність – це коли можеш: у ДПС області працюють над доступністю просторів
Фізична, інформаційна та цифрова доступність. Державна податкова служба області активно впроваджує безбар'єрність у просторах для зручності громадян та їх якісного обслуговування. Так, приміщення Центрів обслуговування…
16:30