Маєте порушення сну чи постійні тривожні думки — зверніться до сімейного лікаря

Серед основних скарг на ментальне здоров’я українці називають тривожність, напругу (53 %) і порушення сну (50 %) — дані дослідження Gradus Research, проведеного в жовтні 2023 року. При цьому більшість вважає такі симптоми не вартими звернення до фахівців — мовляв, зараз є більш серйозні проблеми.

Проте нині з такими та подібними скаргами можна звернутися до сімейного лікаря. Під час рутинного прийому лікар може провести скринінг на наявність психічних розладів, надати практичні поради щодо, наприклад, покращення сну або зниження тривожності, а у разі необхідності — спрямувати до психолога чи психіатра. Це значно скорочує шлях до отримання психологічної допомоги, а значить — шанси на швидше одужання чи покращення стану.

У наступному році відбуватиметься максимальне поширення в регіонах проєктів у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, ініційованої першою леді Оленою Зеленською. У тому числі й масштабування навчання лікарів за курсом «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP», щоб психологічні послуги дійшли до кожного українця, хоч би як віддалено він не жив від великих міст. Адже найкраща послуга у сфері психічного здоров’я — не та, що запланована, а та, що надана.

Нині кожна третя лікарня «первинки» надає українцям послуги з охорони ментального здоровʼя. Перевірити, чи є серед медичних закладів, які надають першу психологічну допомогу, ваш, можна на інтерактивній мапі. Або запитати про це в операторів гарячої лінії НСЗУ за номером 16-77.

*Mental Health Gap Action Programme (скорочено – mhGAP) – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.

Стрічка новин