Коректна комунікація з ветеранками: що варто памʼятати про жінок із досвідом війни
На початок 2024 року нашу країну захищали понад 45 тис. жінок-військовослужбовиць, 4 тис. з них — у боях нарівні з чоловіками. Ще 13 тис. українок мають статус учасниць бойових дій. Попри те, що ці жінки вміють давати відсіч ворогу, у спілкуванні з цивільними вони часто стикаються зі стереотипами, нерозумінням їхнього досвіду та ігноруванням їхніх потреб.
Про те, з якими труднощами й викликами стикаються військовослужбовиці на війні та по поверненню в цивільне життя, розповідають ветеранки Юлія Кіріллова та Катерина Приймак в одній із серій нового освітнього серіалу «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта».
Вони, зокрема, говорять про незручну й навіть шкідливу для жіночого здоровʼя форму, про упереджене ставлення офіцерів, невідповідність потребам жінок медичних послуг, відсутність «жіночих» напрямів у програмах реабілітації (як-от відсутність послуг гінеколога) тощо.
«Якщо ти — чоловік-військовий, тебе чекає вдома дружина, дитина. Це нікого не дивує. Але, якщо ти — жінка-військова, яка пішла, а дитина лишилася з чоловіком, суспільство може сказати, що він — “каблук”, “тряпка”, “не служить”, а мама — “кинула дитину”, “мама-зозуля”, “спить з мужиками на війні”», — із болем говорить Катерина Приймак, ветеранка, очільниця руху VETERANKA.
У цивільному житті ветеранки стикаються із труднощами в пошуку психологічної підтримки та реабілітації (наприклад, часто центри реабілітації не адаптовані до жінок, яким нема з ким залишити маленьку дитину).
До того ж після повернення на них вдома часто чекає не відпочинок, а домашня рутина, побутові та економічні проблеми, а часом — ейджизм і громадський осуд.
Щоб виявити повагу до ветеранки, не кажіть: «Нащо тобі та війна здалася, ти мала б з дітьми сидіти», «То не жіноча справа», «Жінкам там робити нічого», «Краще подумай про дітей»… Це травмує. Особливо в часи повномасштабної війни, коли жінки виконують завдання і несуть відповідальність нарівні з чоловіками.
Базові принципи реінтеграції ветеранок:
- повага до неї, її досвіду та рішень;
- толерантність та емпатія з боку оточення;
- поважне ставлення до її особистого простору, підтримка її способу адаптації до цивільного життя.
Жінки з бойовим досвідом дещо інакше переживають процеси повернення до цивільного життя — їм важче реінтегруватися. Водночас ветеранки частіше усвідомлюють важливість турботи про ментальне здоровʼя, звертаються до фахівців, тож варто підтримувати такі їхні наміри.
Ось контакти організацій, в яких готові підтримати та допомогти:
- ГО «Вільний вибір» — (063) 64 64 991, vvybir.org.ua.
- Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду — 0 800 33 20 29.
- Ветеранська спільнота Veteran Hub — veteranhub.com.ua
- ГО «Дівчата» — divchata.org.
- БО «Жінка і війна» — womanandwar.com.
- БФ «Сильні» — sylni.org.
- ГО «Жіночий ветеранський рух» — uwvm.org.ua.
Більше рекомендацій від фахівців є в посібнику «Люди з досвідом війни. Взаємодія». Це гід із толерантної взаємодії, створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Довідково:
Освітній серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта» містить 11 епізодів із поясненнями авторитетних українських експертів. Мета серіалу — навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Його мета – навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Серіал можна дивитися на «Дія.Освіта». Серіал є продовженням однойменного розділу «Довідника безбар’єрності» — гіда з толерантної взаємодії, створеного за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
Проєкт реалізовано Міністерство цифрової трансформації України для платформи «Дія.Освіта» за підтримки Координаційний центр КМУ/Mental Health UA, громадської організації «Безбарʼєрність» та компанії «Visa» — учасниці спільноти «Бізнес без бар’єрів».
-
16:56Роботодавці Черкащини отримали 12,3 млн грн компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Черкаські роботодавці активно долучаються до урядової програми для роботодавців з надання компенсації для облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю І та II груп. Їм…
16:56 -
16:45Стартує освітня програма «Мрій та Досягай» для підприємиць
«Мрій та Досягай» — це освітня програма для підприємиць, які постраждали внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Про це інформують в Міністерстві цифрової трансформації. Учасниці здобудуть необхідні…
16:45 -
14:41На Черкащині очікуються похолодання, мокрий сніг та ожеледиця
За прогнозами синоптиків, 21 листопада погоду формуватиме активний холодний атмосферний фронт циклону «QUITERIA». Він проявиться на Черкащині комплексом небезпечних явищ: значний дощ та мокрий сніг,…
14:41 -
13:56Дербюджет-2025: на сферу охорони здоров’я виділили понад 217 млрд грн
У рамках Держбюджету-2025 передбачається помітне збільшення видатків на сферу охорони здоров’я за ключовими напрямами й пріоритетами. Йдеться про додаткові 6,3 млрд грн, порівняно з початковим…
13:56 -
11:53Збережімо пам’ять про Голодомор: акція в музеї
Черкаський краєзнавчий музей оголосив акцію «Поділися родинною пам’яттю про Голодомор», присвячену Дню пам’яті жертв Голодоморів. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони культурної спадщини…
11:53 -
11:47Потужна підтримка: рятувальників Черкащини технічно підсилили
Професійний захист, ефективна підтримка. Черговий масштабний транш техпідсилення отримали рятувальники Черкащини. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Черкаський гарнізон рятувальників отримав 11 нових машин.…
11:47 -
11:16«Робота без бар’єрів»: 1500 робочих місць для людей з інвалідністю облаштовано за підтримки держави
Держава компенсувала роботодавцям понад 100 млн грн за облаштування робочих місць для 1500 працевлаштованих людей з інвалідністю від початку 2024 року. Найбільше таких роботодавців у…
11:16 -
10:24«Зроблено в Україні» фінансуватиметься повноцінно в наступному році, – Юлія Свириденко
Уряд продовжить політику підтримки українського бізнесу в умовах воєнного стану. У 2025 році на програми стимулювання національних виробників закладено щонайменше 36 млрд грн. Про це…
10:24 -
09:44Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 20 листопада
Від початку доби й до ранку на Черкащині тривала повітряна тривога. По ворожих цілях працювали засоби ППО. Про це повідомляє начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.…
09:44 -
09:41Аграрії отримали 441,5 млн грн грантів для розвитку садівництва та теплиць
У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу «єРобота» ще 7 агропідприємств отримали 22,2 млн грн на розвиток садівництва, ягідництва, виноградарства та тепличного…
09:41 -
09:23Звернення Президента до учасників спеціальної сесії Європарламенту
Щиро вам дякую. Дуже дякую, шановна Роберто, пані Президент! Шановні пані та панове, шановні друзі, наші друзі, друзі України! Дякую вам за підтримку України. Дякую,…
09:23 -
09:18Digital State UA: презентували платформу цифрової України
Україна втретє долучилася до щорічного саміту Tallinn Digital Summit та анонсувала запуск Digital State UA — платформи, яка об’єднає всі ініціативи України у сфері GovTech,…
09:18