Коректна комунікація з ветеранками: що варто памʼятати про жінок із досвідом війни
На початок 2024 року нашу країну захищали понад 45 тис. жінок-військовослужбовиць, 4 тис. з них — у боях нарівні з чоловіками. Ще 13 тис. українок мають статус учасниць бойових дій. Попри те, що ці жінки вміють давати відсіч ворогу, у спілкуванні з цивільними вони часто стикаються зі стереотипами, нерозумінням їхнього досвіду та ігноруванням їхніх потреб.
Про те, з якими труднощами й викликами стикаються військовослужбовиці на війні та по поверненню в цивільне життя, розповідають ветеранки Юлія Кіріллова та Катерина Приймак в одній із серій нового освітнього серіалу «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта».
Вони, зокрема, говорять про незручну й навіть шкідливу для жіночого здоровʼя форму, про упереджене ставлення офіцерів, невідповідність потребам жінок медичних послуг, відсутність «жіночих» напрямів у програмах реабілітації (як-от відсутність послуг гінеколога) тощо.
«Якщо ти — чоловік-військовий, тебе чекає вдома дружина, дитина. Це нікого не дивує. Але, якщо ти — жінка-військова, яка пішла, а дитина лишилася з чоловіком, суспільство може сказати, що він — “каблук”, “тряпка”, “не служить”, а мама — “кинула дитину”, “мама-зозуля”, “спить з мужиками на війні”», — із болем говорить Катерина Приймак, ветеранка, очільниця руху VETERANKA.
У цивільному житті ветеранки стикаються із труднощами в пошуку психологічної підтримки та реабілітації (наприклад, часто центри реабілітації не адаптовані до жінок, яким нема з ким залишити маленьку дитину).
До того ж після повернення на них вдома часто чекає не відпочинок, а домашня рутина, побутові та економічні проблеми, а часом — ейджизм і громадський осуд.
Щоб виявити повагу до ветеранки, не кажіть: «Нащо тобі та війна здалася, ти мала б з дітьми сидіти», «То не жіноча справа», «Жінкам там робити нічого», «Краще подумай про дітей»… Це травмує. Особливо в часи повномасштабної війни, коли жінки виконують завдання і несуть відповідальність нарівні з чоловіками.
Базові принципи реінтеграції ветеранок:
- повага до неї, її досвіду та рішень;
- толерантність та емпатія з боку оточення;
- поважне ставлення до її особистого простору, підтримка її способу адаптації до цивільного життя.
Жінки з бойовим досвідом дещо інакше переживають процеси повернення до цивільного життя — їм важче реінтегруватися. Водночас ветеранки частіше усвідомлюють важливість турботи про ментальне здоровʼя, звертаються до фахівців, тож варто підтримувати такі їхні наміри.
Ось контакти організацій, в яких готові підтримати та допомогти:
- ГО «Вільний вибір» — (063) 64 64 991, vvybir.org.ua.
- Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду — 0 800 33 20 29.
- Ветеранська спільнота Veteran Hub — veteranhub.com.ua
- ГО «Дівчата» — divchata.org.
- БО «Жінка і війна» — womanandwar.com.
- БФ «Сильні» — sylni.org.
- ГО «Жіночий ветеранський рух» — uwvm.org.ua.
Більше рекомендацій від фахівців є в посібнику «Люди з досвідом війни. Взаємодія». Це гід із толерантної взаємодії, створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Довідково:
Освітній серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта» містить 11 епізодів із поясненнями авторитетних українських експертів. Мета серіалу — навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Його мета – навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Серіал можна дивитися на «Дія.Освіта». Серіал є продовженням однойменного розділу «Довідника безбар’єрності» — гіда з толерантної взаємодії, створеного за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
Проєкт реалізовано Міністерство цифрової трансформації України для платформи «Дія.Освіта» за підтримки Координаційний центр КМУ/Mental Health UA, громадської організації «Безбарʼєрність» та компанії «Visa» — учасниці спільноти «Бізнес без бар’єрів».
-
17:47Як військовослужбовцям захиститися від ворожих кібератак
На сучасному полі бою цифрові технології стали невід’ємною частиною військової справи. Смартфони, планшети та інші пристрої з доступом до інтернету використовуються повсюдно, навіть на передовій.…
17:47 -
16:45Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про співпрацю закладів професійної освіти та бізнесу. Вона відбудеться 27 березня…
16:45 -
15:58Витяг з РПЗМ: стало доступним отримання через Дію
Отримати витяг з Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) відтепер можна самостійно через застосунок Дія. Раніше для цього було необхідно звертатися до органів місцевого самоврядування.…
15:58 -
14:17Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на тимчасово окупованих територіях
Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на тимчасово окупованих територіях. Раніше деякі категорії пенсіонерів, а саме: особи,…
14:17 -
13:49Зроблено в Україні: Уряд продовжує політику підтримки національного виробника
Цьогоріч Уряд продовжує політику підтримки національного виробника та розвитку переробної промисловості. Основні напрями включають стимулювання розвитку виробництва через формування попиту на українську продукцію, залучення інвестицій…
13:49 -
11:50Як Захисникам і Захисницям отримати безоплатну правничу допомогу?
Держава гарантує військовослужбовцям та ветеранам війни право на безоплатну правничу підтримку. Йдеться про роз’яснення норм законів простою мовою, консультації щодо прав і соціального захисту, допомогу…
11:50 -
11:41«Ти як?: інсайти та вивчені уроки»: регіони України ділилися напрацюваннями
https://youtu.be/ihVzeZd6E8E?si=UdYfUxpA4Y2vG9II Маємо створити для всіх можливість підтримки ментального здоров’я – доступну, безкоштовну, близьку, зручну, зрозумілу. На цьому наголосила перша леді Олена Зеленська на заході, присвяченому…
11:41 -
11:23Плюс 1000 нових робочих місць завдяки програмі «Власна справа»
Державна служба зайнятості України повідомляє про нових переможців урядової програми «Власна справа», які подавали заяви на отримання грантів, у період з 17 лютого по 2…
11:23 -
11:02«Всеукраїнські шкільні ліги пліч-о-пліч»: на Золотоніщині відбувся III етап змагань з футзалу
«Всеукраїнські шкільні ліги пліч-о-пліч» у розпалі. На Золотоніщині змагалися за першість у футзалі на ІІІ етапі змагань серед юнаків. Турнір пройшов під гаслом «Разом переможемо»…
11:02 -
10:21Нова обігова пам’ятна монета присвячена Національній гвардії України
Напередодні Дня Національної гвардії України, 25 березня 2025 року, Національний банк України ввів в обіг нову обігову пам’ятну монету "Національна гвардія України". Нова монета продовжує…
10:21 -
09:28Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Передусім сьогодні – вітання Службі безпеки України, усім нашим воїнам СБУ – сьогодні їхній професійний день. Тож ми вітаємо й дякуємо всім, хто…
09:28 -
09:18Загальні бойові втрати ворога станом на 26 березня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 26.03.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 907220 (+1280) осіб, танків ‒ 10430 (+5) од, бойових броньованих машин…
09:18