Інститут старост громад потребує вдосконалення – Мінрегіон
Інститут старост працює в Україні вже п’ять років, але наразі потребує змін. Тому Мінрегіоном разом з народними депутатами розроблено та подано у парламент законопроєкт, який дозволить наділити селищних старост дійсно ефективними функціями та надасть змогу мешканцям громад впливати на вибір кандидатур старост.
Одна з цілей реформи децентралізації – побудувати дієвий механізм участі кожного учасника громади у місцевому врядуванні. І саме старости мають забезпечувати інтереси тих населених пунктів, що не є адміністративними центрами територіальних громад.
Починаючи з 2016 року, коли інститут старост був запроваджений в Україні, Мінрегіон отримує численні звернення від мешканців громад щодо статусу старост та умов їх призначення. Адже наразі старости призначаються радами за поданням голови громади, нерідко, без урахування думки людей. Подекуди, такі призначення не враховують професійні та особисті якості кандидатів, а пов’язані із «кумівством».
Тому фахівці Мінрегіону та народні депутати розробили необхідні зміни у законодавство, і наприкінці грудня 2020 року у Верховній Раді України було зареєстровано відповідний законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост».
«Саме старости мають бути головною комунікаційною ланкою між мешканцями громади та її керівництвом. Тому дуже важливо, щоб люди мали змогу впливати на вибір кандидатури старости. У новому законопроєкті Мінрегіон пропонує, щоб старост затверджувала місцева рада за поданням голови, але тільки після обов’язкового публічного обговорення усіх кандидатур у старостинському окрузі», – наголошує Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.
Змінами також передбачається, що староста не входитиме до виконавчого комітету ради, але буде мати багато повноважень. Зокрема, він матиме право дорадчого голосу, бути присутнім на засіданні виконкому, на сесії, представляти інтереси мешканців свого старостинського округу та брати участь у підготовці пропозицій до проєкту бюджету громади.
До того ж староста звітуватиме не лише перед радою громади, але й перед жителями старостинського округу.
Староста також зможе надавати адміністративні послуги, перелік яких визначить місцева рада. Це дозволить, наприклад, мешканцям віддалених сіл не витрачати час та гроші на поїздку до центра громади.
Натомість, староста не матиме права працювати за сумісництвом, зокрема й на громадських засадах, займатись підприємницькою діяльністю та одержувати від цього прибуток. Проте йому не заборонятиметься викладацька, наукова або творча робота у позаробочий час.
Законопроєктом також передбачено, що громади зможуть формувати старостинські округи, до складу яких входять села, селища та міста, що не є адміністративними центрами громад. Кількість населення округу має становити 1500 осіб, що співвідноситься з найменшою громадою в країні.
Найближчим часом законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост» (№4535) має бути розглянутий Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
За інформацією Міністерства розвитку громад та територій України
-
16:31700 жінок та 100 ветеранів зможуть безоплатно здобути нову професію у 2025 році
Проєкт Reskilling Ukraine у партнерстві з Міністерством економіки України відкриває реєстрацію на безоплатні курси перекваліфікації для жінок та ветеранів. Цього року опанувати професію водійки вантажного…
16:31 -
15:51Діалог влади та бізнесу: підприємців запрошують на онлайн-зустріч
Представників локального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при Черкаській ОВА. Темою цього заходу стане організація цивільного…
15:51 -
15:06Черкаський параатлет здобув «золото» чемпіонату Європи
Параатлет Максим Коваль став чемпіоном Європи зі штовхання ядра. Про це інформують у відділенні НОК України у Черкаській області. Чемпіонат Європи у приміщенні з пара…
15:06 -
14:55Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради З кворумом і важливими управлінськими рішеннями. Для нашої Черкащини. Депутати нарешті поставили крапку в історії з МСЕК. Вони підтримали проєкт, напрацьований у…
14:55 -
11:20На запит волонтерів: Уряд врегулював перерозподіл та повернення гуманітарної допомоги
Кабінет Міністрів України підтримав постанову Мінсоцполітики, яка вперше регулює порядок перерозподілу гуманітарної допомоги між набувачами-юридичними особами, а також її повернення донору, якщо вона не може…
11:20 -
10:38Ще 350 млн євро на проєкти відновлення України
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповів про низку важливих рішень Уряду, які дозволяють пришвидшити реалізацію програм із…
10:38 -
09:54Уряд збільшив можливість бронювання працівників критичної комунальної інфраструктури
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє підприємствам, що обслуговують об’єкти критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, бронювати до 75% своїх працівників. Відсоток бронювання підвищується з…
09:54 -
09:24Як повідомити про відсутній зв’язок у Дії
Узастосунку Дія можна повідомити про відсутність мобільного зв’язку чи інтернету. Достатньо надати доступ до геолокації та обрати, які саме послуги не працюють. Повідомлення можна залишити…
09:24 -
09:01Загальні бойові втрати ворога станом на 2 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 02.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 918180 (+1410) осіб, танків ‒ 10515 (+10) од, бойових броньованих машин…
09:01 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Сьогодні було багато військових справ. Я провів Ставку. Ключове питання – комплектація наших бригад, забезпечення всім необхідним. Окремо ще говорив із міністром оборони…
08:55 -
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29