До 150-річного ювілею Лесі Українки вперше представлять повне зібрання творів письменниці у 14-ти томах
Презентація видання, вперше не спотвореного цензурою, відбудеться у рамках мистецького проекту з нагоди ювілейного року мисткині «Леся Українка: 150 імен».
25 лютого виповнюється 150 років від Дня народження Лесі Українки. Ювілейний 2021 рік — це можливість популяризувати її творчість українцям.
Упродовж останніх десятиліть творчість відомої світу мисткині було кардинально переосмислено: оприлюднено невідомі або не друковані протягом тривалого часу тексти, доповнено і перетлумачено факти біографії, віднайдено родинні світлини й меморії, спогади сучасників тощо.
Тому презентація 14-томника стане центральною змістовною подією ювілейного року, до якої Україна йшла 50 років. Адже попереднє «повне» видання було цензурованим і складає 12 томів.
Відтак повне зібрання творів Лесі Українки офіційно представлять у рамках Масштабного мистецького проекту «Леся Українка: 150 імен» в Українському домі (вул. Хрещатик, 2). Подію можна буде відвідати з дотриманням карантинних обмежень 25 лютого за запрошеннями, а з 26 лютого до 8 березня — вхід безкоштовний.
Пропоноване 14-томне зібрання суттєво відрізняється від попередніх п’яти спроб оприлюднити зібрані твори Лариси Косач-Квітки. Принципова відмінність видання — це максимальна увага до рукописів Лесі Українки, зокрема до чернеток, які відкривають завісу над таємницями творчого процесу.
Над зібранням працювали провідні науковці Волинського національного університету імені Лесі Українки та інших навчальних і наукових інституцій України. Всі тексти подано з урахуванням авторського правопису. Фахівці працювали над тим, щоб усунути заангажованість у тлумаченні образів та сюжетів, характерну для видань радянського періоду.
«Над 14-томником працювали десять місяців безпосередньо, але попередня робота на перспективу тривала кілька років. Це безпрецедентні строки», — каже Віра Агеєва, доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».
Зібрання «відкривається» чотирма томами драматургії. Читачі також зможуть ознайомитися з численними перекладами, зокрема й досі не публікованими фольклорними записами Лесі Українки. Ба більше, додано всі тексти Лариси Косач-Квітки, які з’являлися окремо, але не увійшли в попередні багатотомні видання: це, наприклад, драма «Бояриня», вірші «Ізраель в Єгипті», «І ти колись боролась, мов Ізраель…», підручник «Стародавня історія східних народів» тощо. «Закривається» зібрання чотирма томами листів.
Отож, повне видання творів Лесі Українки поділене тематично і жанрово за такими напрямами-блоками:
- драматургія (1–4 тт.);
- поезія та ліро-епічні поеми (5 т.);
- художня проза (6 т.);
- літературна критика та публіцистика (7 т.);
- переклади (8 т.);
- записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки (9 т.);
- «Стародавня історія східних народів» та конспекти, виписки, нотатки (10 т.);
- листування (11–14 тт.).
Шанувальники та дослідники творчості Лесі Українки в кожному томі зможуть прочитати не лише твори Лесі Українки, й розлогий науковий коментар, а ще ознайомитися зі зразками авторського рукопису, іконографією і живописом, першодруками тощо.
Нагадаємо, 29 січня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 150-річчя від дня народження видатної української письменниці, громадської діячки Лесі Українки.
Протягом 2021 року під егідою Міністерства культури та інформаційної політики і Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти відбудеться серія заходів з нагоди 150-річного ювілею Лесі Українки.
Детальна інформація про всі події регулярно з’являється та оновлюється на офіційному сайті 150imenlesi.org. Крім того, відвідувачі можуть підписатися на новини про різні заходи.
#ЛесяУкраїнка150імен #ЛесяУкраїнка150років
За додатковою інформацією та коментарями звертатись до менеджера з комунікацій Єлизавети Заремби ezaremba@postmen.com.ua.
-
09:14150-річчя Лесі Українки: цикл лекцій, онлайн-зустріч, тематичні публікації
150 років з дня народження знакової письменниці та громадської діячки виповнюється 25 лютого. З 23 лютого на онлайн-ресурсах інституту розпочинається цикл інформаційних заходів, покликаних розкрити…
09:14 -
09:0222 черкащан отримуватимуть мистецькі стипендії у 2021 році
Сьогодні відбулося засідання комісії, яка визначила, хто отримуватиме обласні персональні стипендії у 2021 році. Члени комісії під головуванням першого заступника голови Черкаської обласної ради Романа…
09:02 -
08:36На Черкащині СБУ попередила збут контрафактного алкоголю на понад 2 мільйони гривень
Служба безпеки України викрила у Черкаській області підпільне виробництво оптових партій контрафактної підакцизної продукції сумнівної якості. Під час обшуків у ділків виявлено понад 10 тонн…
08:36 -
08:28З 1 березня пенсії черкащан зростуть на 11%
З 1 березня відбудеться підвищення пенсій на 11%. Така індексація — це обов’язок Уряду перед українськими пенсіонерами, відзначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Ми розуміємо, що в…
08:28 -
19:13В обласній лікарні вже щепили 80 медиків проти COVID-19, – Олександр Скічко
У перший день вакцинації проти COVID-19 на Черкащині щепили 80 лікарів Черкаської обласної лікарні. Про це інформує голова ОДА Олександр Скічко. - Хороший результат як…
19:13 -
16:54«Вакцина від COVID-19 безпечна і ефективна», – лікарка мобільної бригади
Сьогодні в Україні стартувала вакцинація населення від COVID-19. Черкащина – перша область, яка отримала вакцини й розпочала проводити щеплення медиків. Про результати перших щеплень та…
16:54 -
16:39«Жодних ускладнень я не відчуваю»: перший щеплений від COVID-19 медик з Черкащини
Лікар Черкаської обласної лікарні Євген Горенко сьогодні вакцинувався від COVID-19. Медик розповів, як почуває себе після вакцинації та чому важливо вакцинуватися кожному. https://youtu.be/4hoDgtc6WbY «У мене…
16:39 -
16:06В обласній лікарні показали “шлях вакцинованого” (відео)
На Черкащині стартувала вакцинація проти коронавірусної інфекції. Першими щеплять медиків. Як організований процес розповіла заступниця директора з медсестринства Черкаської обласної лікарні Лариса Хрєнова. https://youtu.be/A3Ik-VKhNrM Черкащина…
16:06 -
15:10Новий напрям «Великого будівництва 2021» – об’єкти культури
Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов зазначив, що цього року у програму Президента «Велике будівництво» увійшло 500 проектів соціальної інфраструктури, із них – 20…
15:10 -
13:42Перше щеплення від COVID-19 отримав лікар-реаніматолог із Черкас Євген Горенко
Перша вакцинація від COVID-19 відбулася в Черкасах. Лікар-реаніматолог Горенко Євген Васильович із Черкас щойно першим в Україні отримав щеплення від ковіду. Він працює в ковідному…
13:42 -
12:50На Черкащині розпочали вакцинацію від COVID-19
16 200 вакцин Oxford/AstraZeneca від COVID-19 отримала Черкаська область 24 лютого 2021 року. Сьогодні ж розпочали і вакцинування медиків. Згідно алгоритму, найпершими провакцинують працівників мобільних…
12:50 -
12:39Черкащина – перша область в Україні, яка вже отримала вакцину, – Олександр Скічко
Черкаська область першою в Україні отримала вакцину. Саме від нас стартує загальноукраїнська вакцинація, інформує очільник Черкаської ОДА Олександр Скічко. - У цей момент отримуємо 16…
12:39